Buradasınız
Home > Güncel > Nürburgring’in Yeni Rekortmeni Seat’tan

Nürburgring’in Yeni Rekortmeni Seat’tan

Renault’nun uzun bir süredir Megane RS Trophy modeliyle elinde bulundurduğu Nürburgring Nordschleife önden çekişli otomobil tur rekoru Seat’ın Cenevre’de sergilediği Leon Cupra 280 modeli tarafından kırıldı.

Bir turu 7:58.4’lük derecesiyle tamamlayan Leon Cupra 280, aynı zamanda bu pistte bir turu sekiz dakikanın altında tamamlayabilen ilk model olma unvanını da kazandı.

Yüksek performans için özel olarak geliştirilen otomobilde Brembo yüksek performans fren kaliperleri, özel tasarımlı 19 inç alaşım jantlar ve Michelin Pilot Sport Cup 2 lastiklerini kapsayan Performans Paketi bulunuyordu.

280 PS gücündeki motoruyla Seat’ın geliştirdiği en güçlü ve hızlı otomobil olan Leon Cupra 280, rekoru kırarken ortalama 154 km/s hız yapıyordu. 10 derece sıcaklıkta ve kuru zeminde gerçekleşen denemede pistin en hızlı bölümü olan Tiergarten’da ise 241 km/s ile en yüksek hıza ulaşan otomobili İspanyol Jordi Gene kullanıyordu.

Gene, 2003 le 2010 yılları arasında ETCC ve WTCC yarışlarında yer almıştı. Yarış kariyerinin ardından Gene, Leon Cupra geliştirme takımının üyesi olarak görevini sürdürüyor.

)

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı