Buradasınız
Home > Güncel > Nissan’dan Kazaları Önleyen Teknoloji

Nissan’dan Kazaları Önleyen Teknoloji

Nissan Qashqai

Nissan Motor Ltd. Şti. arkadan çarpma nedeniyle meydana gelen kazalara iki açıdan da yaklaşan ve yeni bir teknoloji olan “Öndeki Araca Çarpmayı Önleme Konsepti”ni sundu. Bu teknoloji, bir yandan sürücünün seyahat esnasında önünde seyreden araca çarpmasını önlemeye yardım ederken, aynı zamanda ani fren yapma riskini de azaltmaya yardımcı olarak arkadan gelen aracın size çarpma riskini de azaltıyor.

Söz konusu teknoloji, öndeki aracın uzaklığını ve hızını gösteren çok hassas bir radar sensörü aracılığıyla devreye giriyor. Sistem hızın düşürülmesi gerektiğini tespit ettiğinde, sürücüyü hem ekran simgesiyle hem de sesli olarak ikaz ederken, gaz pedalını yukarı kaldıran bir kuvvet oluşturup sürücünün aracı sarsmadan yavaşlatmasını sağlayan kısmi fren sistemini uyguluyor.

Sistem çarpışma riskinin olduğunu tespit ederse, otomatik olarak daha sıkı bir fren yaparak sürücünün emniyet kemerini sıkılaştırıyor.

Nissan, geliştirmiş olduğu “Öndeki Araca Çarpmayı Önleme Konsepti” sayesinde şu ana kadar çarpışma önleme sistemlerinin devreye girebildiği en yüksek hız olan 60 km/s’ e kadar olası çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor. Öncesinde çarpışma önleme sistemleri daha düşük hızlarda devreye girebiliyordu, Nissan’ın yeni teknolojisi bu hızın neredeyse 60 km/s’e ulaşmasına yardımcı oluyor.

Nissan yeni teknolojisiyle, öndeki aracı daha erken tespit etmesinin yanı sıra sürücünün yüksek riskli bir durumdan kaçınmasını sağlayacak uyarılar veriyor. Sistem sürücünün hızını azaltmasına yardım etmek üzere tasarlanmış olup, aynı zamanda arkadan gelen aracın size çarpma riskini de azaltıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı