Buradasınız
Home > Güncel > Nissan’dan Cenevre’de Teknoloji Resitali

Nissan’dan Cenevre’de Teknoloji Resitali

Nissan’ın Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki (8-18 Mart) standında dört adet geleceğe yönelik konsept sahne alıyor. Şirketin 2011 yılında rekor bir satış başarısı elde etmesine yardımcı olan Nissan’ın farklı araçlardan oluşan serisinin gücünü ve derinliğini gösteren diğer yenilikçi modellere katılacaklar.

Yeni konseptler arasında, 2013 yılında Avrupa’da üretime başlayacak olan yeni üretim modelinden esinlenen bir tasarım seti olan INVITATION’ın dünya prömiyeri yer alacak.

İkinci dünya prömiyeri ise Nissan’ın yeni nesil crossover modelleri arasında yer alan yedi koltuklu bir elektrikli/benzinli hibrit crossover olan çarpıcı Hi-Cross Konsept.

Dörtlüyü, yüzde 100 elektrikli e-NV200 Koncept ve spor Juke Nismo Koncept tamamlıyor.

Kendinden emin ve enerjik bir tasarım olan INVITATION, kompakt bir tasarım içerisinde modern ve geniş bir iç alan sunuyor. Düşük ağırlıklı yapı ve gelişmiş motor tasarımı açısından en yeni Nissan düşüncesini sergileyen bu göz alıcı yeni konsept, şirketin ünlü ödün vermeme yaklaşımı ile birlikte olağanüstü yakıt ekonomisi ve düşük emisyonla birlikte güçlü bir dinamik sağlamak üzere tasarlandı.

Ayrıca, aracın kolaylıkla park edilebilmesi için bir helikopter görüşü sağlayan ünlü Around View Monitor ( Çevre Görüş Sistemi ) (AVM) ve sürücüyü potansiyel tehlikelere karşı uyarmak üzere kameralar ve yaklaşma sensörleri kullanan Nissan Safety Shield ( Nissan Güvenlik Kalkanı )sistemi başta olmak üzere, kendi sınıfındaki bir araç için son derece ileri bir teknoloji içermektedir.

Nissan Hi-Cross Concept

Hi-Cross Concept, kompakt, ancak yedi yolculuk üç sıra koltuğu ile şaşırtıcı derecede geniş bir crossover. 2.5 litre bir motordan beklenen gücü çok daha küçük bir motordan beklenen ekonomi ve emisyon seviyesi ile birlikte sunmak üzere bir elektrikli motora sahip 2.0 litre doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorla bağlantılı yeni bir hibrit güç aktarımına sahiptir.

Tasarımı, yeni öğelerle Nissan’ın mevcut tasarımını bir araya getirmektedir ve 21 inç alaşımlı jantlara sahiptir. Ön kısımda, şık yeni ön farlarla sunulan ayırt edici aydınlatmalarla sarılmış karakteristik V şeklinde radyatör ızgarası bulunmaktadır.

Potansiyel yeni tasarım dili özellikle arabanın kaportasından yan kısımlara ve oradan da D sütuna doğru ilerleyen cesur bir karakter çizgisi ile sergilenmektedir. İç kısımda, yedi koltukluk kokpitte yeni T-kanat şeklindeki gösterge paneli bulunmaktadır.

e-NV200 Concept, Nissan’ın sıfır emisyon liderliğinde bir sonraki adımını sergileyen ve birden fazla ödül kazanmış olan Nissan LEAF’i takip eden yeni yüzde 100 elektrikli araç… Combi ve Evalia modellerinde de bulunan ve yedi kişiye kadar oturma imkânı sağlayan ekonomik aile ulaşımı sağlayan ünlü NV200’e dayanıyor. NV200, kısa bir süre önce yeni nesil New York taksisi olarak seçilmiştir ve kısa bir süre içerisinde New York sokaklarında görülmeye başlanacak.

Nissan Juke Nismo Concept

Nissan’ın efsanevi motor sporları bölümünden esinlenen Juke Nismo Concept, Nismo kimliğini taşıyacak olan ilk popüler model. Juke Nismo, Avrupa’da Nissan’ın Sunderland fabrikasında üretilecek ve yıl sonuna doğru Avrupa’da satılmaya başlayacak.

Ayrıntılı teknik özellikler aracın piyasaya çıkmasına yakın sunulacak, ancak Juke Nismo heyecanlı crossover tasarımını bir tanesi iki teker sürüş ve diğeri ise dört teker sürüş ve tork vektörleme olmak üzere teknik olarak ileri seviye iki şasi seçeneği ile sunulacak. Her iki versiyon da revize edilmiş süspansiyon ayarlarına sahip olacak.

Bu arada Nissan Juke Nismo Concept, ilerisi ve daha sonrası için vaat edilen Nismo versiyonları için bir deneme olacak. Nissan, Nismo adının performans ve premium spor Nissan modelleri ile eşanlamlı hale gelmesi amacını taşıyan bir genişleme programı yürütecek.

Nissan serisi

Dört konsept model, tüm otomobil üreticileri içinde en geniş serilerden birisine katılıyor olacak: Pixo’dan Micra gibi küçük ama fonksiyonel şehir otomobillerine, Juke ve Qashqai gibi çok satan crossoverlara, Pathfinder ve Navara gibi sağlam 4×4’lere,  yeşili koruyan doğa dostu  Nissan LEAF EV’ye ve muhteşem GT-R’a kadar.

Nissan’ın sürekli gelişme vaadine sağdık kalan, standda sergilenecek olan otomobillerin büyük bir kısmı 2012 modellerde ufak değişiklikler veya müşteriler için katma değer ve ekstra heyecan sağlayan özel versiyonlarla tanıtılacak.

Bunların arasında revize edilmiş Pixo ve ayrıca Micra, Juke ve Note’nin özel versiyonları yer alırken, en yeni Qashqai ise sadece 119 gr/km CO2 ile düşük emisyonlu 1.6 litre dCi motoru ile piyasada yer alan en gelişmiş doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlardan birini sunuyor.  Qashqai ayrıca aile otomobili pazarı için lüks otomobil özelliklerini sunan AVM (Around View Monitor) opsiyonuna da sahip.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı