Buradasınız
Home > Güncel > Nissan Robot-Taksi yola çıkıyor

Nissan Robot-Taksi yola çıkıyor

nissan leaf robot-taksi

CARMEDYA.COM – Nissan, Mart ayında Japonya’daki toplu taşıma yollarında yolcu vagonu hizmetini test edeceğini duyurdu. 2020 yılında ise resmen robotaksi gezintilerini başlatacak.

Nissan robot taksi projesine ilk adımı attı

DeNA tarafından geliştirilen sensörler ve kameralar ve özerk sürüş yazılımı ile donatılmış iki Leaf elektrikli otomobilini, Nissan’ın bulunduğu Yokohama’nın belirlenmiş bir bölümünde çıkacak. Issan kurumsal stratejisi bölümünün bir yöneticisi Kazumasa Fujita, Nissan akıllı telefonlarda bir rezervasyon uygulamasıyla, yolcuların katılımını isteyeceğini ifade etti.

Nissan ve DeNA’nın ortak robot taksi projesindeki ilk somut adımı oldu. Otomobiller, otoyollarda tek şeritli otomatik sürüş sağlayan ProPilot olarak bilinen Nissan’ın halihazır yarı otomatik sisteminden daha gelişmiş olacak. DeNA, projede Nissan’a katılmak için Japon başlangıç ​​ZMP’le olan ortaklığını iptal etti.

Sürücüler çoğunlukla kendileri tarafından sürüleceğini düşünse de, bir sürücünün test sırasında direksiyonun arkasında oturacağını belirtti. Şirketlerin Easy Ride adlı test servisinin iki hafta süreceğini açıkladı.

Kübra Yeşilkaya
2014 yılında lisede, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirmişdir. 2016 yılında SAÜ MYO Üniversitesinden, Habercilik ve Gazetecilik den mezun olmuştur. Ayrıca AÖF – Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir. 2014 den 2016 yılları sonuna kadar Kampüshaber gazetesinde Grafikerlik ve muhabirlik, aynı zamanda Hürriyet aile sitesinde editör yardımcılığı yapmıştır. Kısa bir süre M&T Reklam şirketinde grafik tasarımcı olarak yer almıştır. 2017 yılında Anadolu Yaşam Sağlık Tesislerinde Sosyal Medya Uzman yardımcılığı ve grafikerlik yapan Kübra Yeşilkaya, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup da yeni görevine devam etmektedir.

    Benzer yazılar

    Yukarı