Buradasınız
Home > Güncel > NEXO Avrupa için gün sayıyor

NEXO Avrupa için gün sayıyor

Hyundai NEXO

CARMEDYA.COM – Hyundai, teknolojik yakıt hücreli yeni amiral gemisi NEXO ile adını duyurmaya devam ediyor.

Avrupa pazarını fazlasıyla önemseyen Hyundai, bölgedeki hidrojen istasyonu altyapısını genişletmek için yeni stratejiler geliştirmeye de hazırlanıyor.

 

Hyundai, 2018 yılının başında Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yeni teknolojilerini tanıtmıştı. Özellikle adını NEXO olarak verdiği yeni otomobiliyle de dikkat çekmişti. Hyundai, daha sonra birçok pazarda NEXO modeliyle ön plana çıkmaya başladı ve çevrenin korunması adına üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş oldu.

Birinci hedef Almanya

Otomobilin satışını ve payını özellikle Avrupa pazarında artırmayı hedefleyen marka, bölgedeki yakıt ikmali yapılacak istasyonların yaygınlaşması için gerekli girişimleri yapmaya devam ediyor. Çünkü yakıt hücreli araçların satışının artması ve daha da yaygınlaşması adına dolum istasyonlarının genişletilmesi gerekiyor. Ayrıca hidrojen yakıt hücreli araçlar, tamamen elektrikli modellere göre iki avantaja sahip: İlki daha uzun bir sürüş mesafesi, ikincisi de daha kısa yakıt ikmali süresi.

Bu nedenle otomobil üreticisi, Almanya’yı en umut verici pazarlardan biri olarak görüyor. Çünkü FCEV yakıt hücreli araçlar için ülke çapında 2025 yılına kadar 400 yakıt istasyonu kurulmuş olacak. Ayrıca ilerleyen yıllarda Fransa ve İsviçre’nin de etkili pazarlar olacağı bekleniyor.

Hyundai, Kore’de satışa başladı

Hyundai, ana vatanı Güney Kore’de aracın satışına başladı. Ayrıca aracın yaygınlaşması ve insanlar tarafından daha çok tercih edilmesine öncülük etmesi adına da kamuya özel teşvikli satışlar yapıldı. Araçlar, Ulsan ve Gwangju şehirlerindeki yerel yönetimlere yapılan özel törenlerle teslim edildi.

NEXO’nun en çok satılan modellerden biri olma iddiası yok ancak Hyundai’nin insanları çevreci araçlara doğru yönlendirme projesinde çok önemli bir yere sahip. Aynı zamanda, markanın otonom sürüş, üstün görüşlü kameralar, kör nokta monitörü de dahil olmak üzere birçok gelişmiş güvenlik ekipmanlarının bir araya geldiği bir teknoloji vitrini konumunda.

Önceki jenerasyonlara göre daha hafif ve daha ferah bir kabine sahip olan NEXO, Hyundai’nin büyümekte olan eko-araç portföyünün en son üyesi ve otomotiv sektöründeki en çeşitli güç aktarma organı dizilimine sahip CUV modellerden biri.

Hyundai’nin bu araçta sunduğu Kör Nokta İzleme Monitörü (BVM), oldukça yeni bir teknoloji. Aracın her iki yanına yerleştirilen kameralar, ana göstergeye yansıttıkları canlı görüntülerle her iki yöndeki şerit değişimlerinde sürücüleri uyarıyor. Sistem, geleneksel dikiz aynası tarafından görülemeyen alanları böylelikle aracın her iki yanındaki geniş açılı surround monitörlerle görmeyi sağlıyor. Aktif Şerit Takip Yardımcısı (LFA) da otomobil üreticisi adına yeni bir teknoloji. NEXO’da yerini alan bu son sistem, aracın şeritte hizalanmasına veya kalmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor.

Uzaktan Kumandalı Park Asistanı RSPA ise otomobilin sürücülü veya sürücüsüz park etmesini sağlıyor. RSPA sistemi, sürücünün bir düğmeye dokunarak aracı olduğu yerden hareket ettirmesini sağlarken aynı zamanda en sıkışık yerlerde güvenle çıkış yapmasına da olanak tanıyor.

Tucson FCEV’e göre daha hafif bir aktarma organına sahip olan NEXO, böylelikle yüzde 25 gibi daha etkili bir hızlanma performansı gösterebiliyor. Aynı zamanda 163 beygir güç ile oldukça verimli olan araç, yüzde 30 oranında daha uzun bir menzil sergiliyor. Maksimum olarak 395 Nm tork değeri sunuyor ve 0’dan 100 km/s hıza 9.5 saniyede çıkıyor. Sadece beş dakika içinde deposunu tamamen doldurabilen NEXO, 800 km menzile sahip.

Benzer yazılar

Yukarı