Buradasınız
Home > Güncel > myOpel Talihlisi Aracına Kavuştu

myOpel Talihlisi Aracına Kavuştu

1 Kasım 2013 – 1 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleşen myOpel çekilişinin büyük ödülü Opel ADAM, Milli Piyango İdaresi huzurunda talihlisini buldu. MyOpel Talihlisi düzenlenen törenle aracına kavuştu.

Teslimat töreni, 12 Mart 2014 Çarşamba günü, GM Satış Sonrası ve Müşteri İlişkileri Operasyonları Müdürü Alpagut Girgin, Pazarlama Müdürü Sibel Yener Palanduz ve Dış İlişkiler Müdürü Seyfi Sinan Ulusoy’un katılımlarıyla gerçekleşti.

Kampanyanın büyük ödülü olan Opel’in kişiselleştirme özellikleriyle dikkat çeken Opel ADAM’ı kazanan en şanslı müşteri Seçkin Duvan oldu. Ayrıca myOpel kampanyası çerçevesinde 20 bin Opel kullanıcısının katıldığı çekilişte 5 Iphone 5S, 10 Ipad Mini, 3000 Yol Yardım paketi ve 1000 Opel ajandası şanslı Opel sahiplerine dağıtıldı.

Büyük ödülü kazanan 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Seçkin Duvan hala inanmakta zorluk çektiğini, www.myopel.com.tr sitesine kolaylıkla kayıt olduğunu ve babasına ait araç şasi no’su ile çekilişe katıldığını heyecanla dile getirdi. İnternete merakı olan Duvan, online randevu taleplerine hızlıca cevap aldığını bununla birlikte myOpel’in sunduğu servis geçmişi görüntüleme, periyodik bakım hatırlatmaları ve araca özel tekliflerin ilgi çekici olduğunu, başka sitelerde bu tarz bir uygulamanın bulunmadığını belirtti.

Opel ADAM teslim töreninde, GM Satış Sonrası ve Müşteri İlişkileri Operasyonları Müdürü Alpagut Girgin, şu açıklamayı yaptı: ” Opel Markamız ile Türkiye’nin dört bir yanındaki 70’in üzerinde Yetkili Servisimiz ile Opel sahiplerine deneyimli ve uzman servis hizmeti veriyoruz. Şimdi, yeni nesil servis deneyimi myOpel sayesinde Opel sahiplerinin ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap veriyoruz. Opel sahipleri, www.myopel.com.tr sitesinden kayıt olarak Opel Yetkili Servisleri’ ne kolaylıkla erişebilecek. Bir sonraki bakım tarihini öğrenmek, en son Yetkili Servis fırsatlarından haberdar olmak, on-line servis randevusu alabilmek, myOpel’in sunduğu hizmetlerden sadece birkaçı. Önümüzdeki dönemde akıllı telefon uygulaması ile de Opel sahiplerine sunduğu ayrıcalıkları bir adım daha ileri götüreceğiz. Yılsonunda myOpel’in kullanıcı sayısını 50 binden 100 bin’e çıkarmaya çalışacağız. Opel markamızla öncüsü olduğumuz yeni nesil servis hizmetini otomobil severlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kampanyanın amacına ilişkin soruya ise, geniş kitlelere ulaşmak, bu çerçevede Opel markamızı daha yüksek noktalara taşımak amacıyla müşteriler ile duygusal bağlar kurmak ve yeni nesil satış sonrası hizmetleriyle müşterilerin koşulsuz memnuniyetini kazanmak olduğunu dile getirdi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı