Buradasınız
Home > Güncel > Müşteri Memnuniyeti’nde İlk Sıra Toyota’nın

Müşteri Memnuniyeti’nde İlk Sıra Toyota’nın

Toyota, Ulusal Kalite Derneği (KalDer) ve KA Araştırma Limited tarafından 81 ilde 10 bin 812 kişiyle yapılan “Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi” araştırmasında binek otomobil sektöründe ilk sırada yer aldı. Toyota bu birinciliğini son 3 yıldır sürdürürken, mutlak müşteri memnuniyetine verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2010 yılı araştırmasının 4’ncü çeyreğindeki ölçümlenmesi sonucunda Toyota binek otomobil kategorisinin aldığı 82 puanla birinci sırada yer aldı ve her koşulda müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmasının karşılığını da almış oldu.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, araştırma sonuçlarına göre 3 yıldır birinci olmalarının bir tesadüf olmadığının altını çizerek “Bu sonuç müşteri memnuniyetinde sürdürülebilirliğe güzel bir örnektir ve temelinde güven unsuru yatmaktadır. Bu durumu iki adımda özetlersek  birinci adım doğru ürün, servis ve hizmeti üretmeniz, ikincisi de dürüst ve şeffaf bir politikayla ve her zaman doğru iletişim kurarak müşterilerinizle daimi bir irtibat halinde olmanızdır. Bu iki adım Toyota’nın temel müşteri memnuniyeti felsefesidir” dedi.

Son 10 yıl kalite açısından değerlendirildiğinde Türk tüketicisinin daha da bilinçlendiğini ve bu algının yerleşmeye başladığını belirten Bozkurt şunları söyledi:

“Kalite her zaman çok pahalı olandır diye bir algı yerleşmiştir. Ancak kalite ödediğiniz paranın tam karşılığını almaktır. Önemli olan ürün veya hizmetin ucuz ya da pahalı olması değil, ödenilen paranın beklentileri ne kadar karşılıyor olmasıdır.  Müşterisine ciddi anlamda önem vererek, ürettiği hizmet ve ürünlerle daima müşterisinin yanında durması gerektiğini kendisine vizyon edinmiş dünya şirketleri açısından bu algının doğru değerlendirilmesi gerekir. Bizleri de böyle hem ödüller, şampiyonluklar hem de daha önemlisi müşterimizin nezdinde onların gönlünde şampiyon olmak gibi büyük bir ödüle kavuşmak Toyota ailesi olarak mutlu ediyor.”

Toyota Mottosu “Müşteri Patrondur”

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota vizyonu gereği “Müşterilerin Toyota’yı seçmelerinden ötürü mutlu olmasını sağlayan bir şirket” kavramının temel çıkış noktaları olduğunu da kaydederek “Bizi tercih edenlerin beklentilerini aşacak ürün ve hizmetlerle her zaman o yarışta bir adım önde gitmek için uğraş vermeye devam edeceğiz. Bugün 3S Plaza konsepti ile satış, servis ve yedek parça hizmeti veren Toyota bayilerinin mottosu müşterinin kapıdan içeri girdiği andan itibaren patronun o olduğunun tüm çalışanlar tarafından bilinmesidir.”diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı