Buradasınız
Home > Güncel > Motosiklet Sezonu Fuarla Açıldı

Motosiklet Sezonu Fuarla Açıldı

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), Motosiklet Sanayicileri Derneği (MOTODER) ve Bisiklet Endüstrisi Derneği (BİSED) desteğiyle düzenlenen motosiklet, bisiklet ve aksesuarları fuarı Euroasia Moto Bike Expo’nun üçüncüsü yapıldı. Açılış kurdelesini Gaziantep Milletvekili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kesti. Bakan Şimşek, sektöre vergi mevzuatı konusunda destek olabileceklerini belirtti ve tüm motosiklet kullanıcılarını da kask kullanmaları gerekliliği konusunda uyardı.

‘’BAKAN MEHMET ŞİMŞEK: SEKTÖRE DESTEK OLACAĞIZ’’

Motosiklet, bisiklet ve aksesuarları fuarı Euroasia Moto Bike Expo’nun açılışını yapan Maliye bakanı yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sektörün Türkiye’de geldiği nokta önemlidir. Ama bizim daha fazla destek olmamız lazım. Biliyorum, vergiyle ilgili bazı hususlar var. Bu konuda Maliye Bakanlığı olarak sektöre destek olacağız. O konuda en ufak bir tereddüttünüz olmasın. Yalnız bunların zamanlaması önemli. Çünkü birçok sektörden birtakım talepler var. Biraz öteledik ama hakikaten sektörün desteklenmesi gerektiğine inanıyorum’’ dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da Türkiye’nin önemli bir aktör, ihracat, üretim üssü olabileceğini dile getirerek, ihracat açısından da Umutlu olduğunu ifade etti. Şimşek konuşmasına şöyle devam etti: “ Çocukken bisikletim yoktu. Bu nedenle bisiklet kullanmayı bilmiyordum. Bir süre önce hediye olarak bir bisiklet aldım. Bunu üzerine, ders alarak bisiklet kullanmayı öğrendim. Çok usta değilim ama kısa sürede bu konuda kendimi geliştireceğim dedi.

Mehmet Şimşek’e konuşmasının ardından bir kask hediye edildi. Bu anlamlı armağandan sonra Bakan Şimşek tüm motosiklet kullanıcılarını uyararak “Tüm motosiklet kullanıcıları kasksız yola çıkmamalı” dedi. Daha sonra, motosikletlerin gösterisini izleyen ve fuarı gezen Bakan Şimşek, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

BİSİKLET, SINIF GEÇME HEDİYESİ KONUMUNDA OLMAMALI

BİSED Başkanı Önder Şenkol’da, 1 milyon-1 milyon 100 bin adet bisiklet satılan Türkiye’de, bisikletin henüz ‘’sınıf geçme hediyesi’’ konumundan sıyrılamadığını söyledi.

Türkiye ile benzer nüfusa sahip Almanya’da geçen yıl 4 milyon 700 bin adet bisiklet satıldığını kaydeden Şenkol, Avrupa ülkelerinden bisikletin yaygınlaştırılması konusunda yapılan teşviklere ve desteklere değindi.

MOTODER Başkanı Bayram Akgün ise motosiklet ve bisiklet sektörünün desteklenmesinin, ihracat artışı anlamına geldiğini belirterek, motosiklet sektör büyüklüğünün Türkiye’de, olması gerekenin beşte biri düzeyinde bulunduğunu anlattı. MOTODER Başkanı Akgün: “Nüfusun yarısından fazlası 29 yaşın altında olma özelliği ile potansiyel bir ekonomi olan Türkiye 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1,5 milyar kişiyi ve 25 trilyon doları kapsayan bir pazarın tam ortasında olmakla beraber kendi potansiyelinin yanında etrafının çekim merkezi ile büyük potansiyel bir merkez durumundadır.

2006 yılında devreye giren ithalatı engelleyen koruma önlemleri ile Türkiye’de binlerce kişiye iş kapısı sağlayan devletimiz yukarıda bahsedilen problemlerde biz sanayicilerin ve sektörün yanında yer alması durumunda iç piyasamız ve ihracatımızla beraber Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmak için adayız. On binlerce kişiye istihdam sağlayacağımıza, ihracatımızın artışına ve ülke ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağlayabileceğimize inanıyoruz. Şu anda sektörümüzün olması gerekenin 5’te 1’i düzeyinde olduğunu düşünürseniz sektörün büyüme potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Bu anlamda gereken desteğin verileceğini düşünüyorum. Motosiklet çevreci düşük yakıt tüketimi olan ve büyük bölümü halk tarafından temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan bir araçken, ÖTV’si yüzde 22, buna rağmen eğlence aracı Jet skinin ÖTV’sinin yüzde 8 olması ciddi anlamda bizleri düşündürmektedir. ÖTV oranındaki bu adaletsizliğin en kısa zamanda düzeltileceğini umuyoruz. “dedi.

MOTED Başkanı Ali Karakoç, AB uyum sürecinde bu alanda yapılan çalışmaların sektörü hızlandırdığını, bu alanda daha fazla desteğin sektörü büyüteceğini dile getirdi.

Yazı ve fotoğraf: Berk ERTÜKEL

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı