Buradasınız
Home > Güncel > Motor Yağını Anlama Kılavuzu

Motor Yağını Anlama Kılavuzu

Motorunuzun verimini artırmanın yolu, kaliteli ve uygun motor yağı kullanımından; en doğru tercihi yapmanın yolu ise, motor yağı üzerindeki sayı ve işaretleri doğru bilmekten geçiyor.  Shell uzmanları, sürücüler için doğru yağ seçiminin püf noktalarını sıraladı.

Motor yağının farklı motorlara ve sürüş koşullarına uygunluğunu sağlayan kriterlerin başında viskozite geliyor. Bir sıvının kalınlığının ve akış direncinin ölçüsü olan viskozite, yağın motor etrafında hareket etmesinde ve motor parçalarının korunmasında önemli bir etken. Çok mevsimlik yağlar, ambalaj üzerinde iki sayıya sahip olan yağlardır, yani yağın yüksek ve düşük sıcaklıklarda motor performansını koruyabildiğini gösterirler. Çok mevsimlik bir yağ sıcaklık değişimlerinde viskozite farklarını en aza indirger.

–       Çok dereceli bir yağdaki ilk numarayı normalde ‘Kış’ anlamına gelen bir ‘W’ harfi izler, (örneğin 15W 40) Bu numara, yağın düşük sıcaklıklardaki viskozitesini temsil eder ve yağın kışın nasıl akacağına dair bir işarettir.  İlk numara ne kadar düşükse yağ düşük sıcaklıklarda o kadar incedir ve akışkanlığı yüksektir.

–       W’den sonra gelen ikinci numara yağın yüksek sıcaklıklardaki viskozitesini temsil eder.  Numara ne kadar yüksekse, yağ yüksek sıcaklıklarda o kadar kalın olacaktır. Motorunuz için doğru viskoziteyi kullanmak motor performansını arttırır, motor aşınmasını azaltır ve yakıt verimliliğini artırır.

–       Ayrıca, sentetik yağlar, normal mineral yağlara göre daha iyi düşük ve yüksek sıcaklık özelliklerine sahiptir. Bu şekilde daha iyi yakıt tasarrufunu ve soğukken çalıştırmayı olanaklı kılarken, korunma sağlanır.

Shell Helix serisi

Shell Helix

– Shell Helix HX3 daha yaşlı otomobiller için koruma sağlar.

– Shell Helix HX5 motor gürültüsünü azaltmaya yardım eder.

– Shell Helix HX7 gelişmiş motorlara uygundur.

– Shell Helix Ultra maksimum performans ve koruma sağlamaya yardım eder.

–            Shell Helix Ekstra Ultra, hassas egzos gazı arıtma sistemleriyle donatılmış modern motorlar için ileri teknoloji ürünü tam sentetik motor yağıdır.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı