Buradasınız
Home > Güncel > MOTED Fuardan Güzel Haberler Bekliyor

MOTED Fuardan Güzel Haberler Bekliyor

Motosiklet ve bisiklet sektörünün kalbi 01-04 Mart tarihleri arasında bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan 2012 Eurasia Moto Bike Expo’da (Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı) atıyor. Dünya Fuar Yapım tarafından İstanbul Fuar Merkezin’de düzenlenen 2012 Eurasia Moto Bike Expo’da son model motosiklet ve bisikletlerin yanı sıra kasklar, sürücü giysileri, gözlükler, montlar, eldivenler, botlar, çizmeler, lastikler, modifiye ve performans kitleri, özel yağlar ve katkı maddeleri dahil, pek çok aksesuar ve ekipman sergileniyor. Fuara, Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), Motosiklet Sanayicileri Derneği (MOTODER) ve Bisiklet Endüstrisi Derneği’nin (BİSED) yanı sıra çok sayıda kulüp de destek veriyor.

‘Devamı gelmeli’

Geçen yılki fuara katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ertesi gün ÖTV’de indirim yaparak kendilerine büyük bir müjde verdiğini belirten Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Ali Erokan Karakoç, “Bu sayede motor hacmi 250 cc’ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı yüzde 22’den yüzde 8’e indi. Bu yıl da sektörümüz açısından olumlu haberler bekliyoruz.  ÖTV oranı yüzde 37 olan 250 cc ile 600 cc arasındaki motosikletler için de benzer çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Bu sayede fiyatlar düşecek, satışlar artacaktır” dedi.

2.5 milyon motosiklet var

Türkiye’de trafiğe kayıtlı yaklaşık 2.5 milyon motosiklet bulunduğunu belirten Karakoç, “Az yakıt tüketen, diğer araçlara göre çevreyi daha az kirleten, kolay ulaşım sağlayan ve park yeri sorunu yaratmayan motosikletlerin kullanımının yaygınlaşması yapılacak bir takım düzenlemelerle mümkün. ÖTV indirimi ile bir başlangıç yapıldı. Bunun devamı getirilmeli. Ayrıca yıllardır haksızca uygulanan köprü ve karayolu geçiş ücretleri yeniden düzenlenmeli. Motosiklet hiçbir zaman kamyonetle aynı sınıfta olmamalı ve karayollarında aynı ücret alınmamalı” diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı