Buradasınız
Home > Güncel > Montreal’in Galibi Hamilton

Montreal’in Galibi Hamilton

Formula 1’de heyecan devam ederken, sezonun yedinci yarışı Kanada’nın Montreal kentinde geçildi. Nefeslerin tutulduğu ve üst düzey bir çekişmeye sahne olan yarışta kazanan isim McLaren’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton oldu.

Sezona kötü başlayan ancak son haftalarda giderek yükselen performansıyla hızlı bir dönüş yapan Red Bull pilotu Sebastian Vettel’in pol pozisyonda başladığı yarışta sonuca pit stop taktikleri damgasını vurdu.

Toplam 70 tur üzerinden gerçekleşen yarışta  Vettel ilk pit stoplara lider girmesine rağmen, yerini Alonso’ya kaptırdı. Kısa bir süre içinde Alonso’yu geçen Hamilton ise liderliğe yükseldi.

Hamilton’ın üstünlüğü ikinci kez pit alanına girmesine kadar sürdü. Bu noktada yerini Vettel ve Alonso’ya kaptıran Hamilton, tek pit stop ile yarışı sürdüren rakiplerini ilerleyen turlarda iyice zorlamaya başladı. Rakiplerinin aşınan lastikleri sayesinde arayı kapatan Hamilton, sırasıyla Vettel’i ve yarışın sona ermesine 6 tur kala lider Alonso’yu geçerek tekrar yarış liderliğine yükseldi. Kalan turlarda değişen birşey olmayınca Hamilton Montreal’da damalı bayrağı ilk gören pilot oldu.

Elde ettiği zaferle bu sezonki ilk, kariyerinin ise 18. kupasını alan Hamilton, 88 puanla genel klasmanda zirveyi ele geçirdi.

Yarışta ikinci Lotus adına yarışan Roman Grossjean olurken, üçüncü sırayı ise Sauber adına yarışan Sergio Perez aldı.

Ferrari ve Red Bull takımlarının yarış boyunca bir kez pit stop yapma planları ise başarısız olunca her iki takım da bu yarıştan ağır yara alarak çıktı.

Formula 1’de gelecek yarış 24 Haziran’da İspanya’nın Valencia kentinde yapılacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı