Buradasınız
Home > Güncel > Mitsubishi’ye Euro NCAP’den Yıldız Yağdı

Mitsubishi’ye Euro NCAP’den Yıldız Yağdı

Mitsubishi Motors, Avrupa’nın en büyük otomobil çarpışma testi olan Euro NCAP’de ASX ve i-MiEV ile parlıyor. Mitsubishi Motors’un kompakt crossover segmentindeki temsilcisi ASX, tasarımındaki detaylar, yolculukları keyifli kılan donanım özellikleri ve yakıt ekonomisine, Euro NCAP’ten aldığı 5 yıldızı da ekledi. Ayrıca Mitsubishi’nin önce Japonya’da ardından Avrupa’da satışa sunulan ilk yüzde yüz elektrikli modeli i-MiEV, Euro NCAP testinden 4 yıldız alarak güvenlik özellikleri ile de elektrikli otomobillerin öncüsü olma iddiasını kanıtladı.

Darbeye karşı güçlendirilmiş patentli RISE gövde yapısı ve sahip olduğu 7 adet hava yastığı ile yolculara üst düzey güvenlik sunan Mitsubishi ASX, ön bölümünde yer alan darbe emici tasarım özelliği ile çarpışma esnasında yayalara uygulanan kuvveti de minimize ediyor.

Mitsubishi ASX, Euro NCAP’ten aldığı 5 yıldızı hak etmesinde büyük rol oynayan ve kullanıcısının olası bir kaza yapmasını engelleyen aktif güvenlik özellikleriyle farkını ortaya koyuyor. HSA (Yokuş Kalkış Destek Sistemi), eşsiz yol tutuşu sağlayan ASTC (Aktif denge ve çekiş sistemi), EBD destekli ABS, fren destek sistemi ve ESS (Acil Stop Sinyal Sistemi) ASX’in güvenli bir şekilde yol almasını sağlıyor.

Olası bir çarpışma anında kullanıcı ve yolcuları koruyan üstün pasif güvenlik özellikleriyle de göz dolduran ASX, sürücü diz hava yastığı dahil 7 hava yastığının yanında, darbe azaltıcı koltuk ve kafa dayama, yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri ve kaza anında katlanabilen direksiyon kolonu ve pedalları ile de kullanıcısına maksimum güvenlik sağlıyor.

Çocuklu aileler için ayrıca çocuk koltuğunu bağlamak üzere üst tarafta 3 adet, alt kısımda 4 adet ISOFIX bağlantı noktası bulunduran ASX, araç içindeki küçük yolcuların da güvenle seyahat etmesini sağlıyor.

Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek dünyada ilk seri üretime geçen, önce Japonya’da, şimdi ise Avrupa’da satışa sunulan ilk yüzde yüz elektrikli otomobil i-MiEV, Euro NCAP’in pasif ve aktif güvenlik gözlemlendiği testinden 4 yıldız aldı.

Euro NCAP yetkililerinin açıkladığı test sonuçlarında “Gerçekleştirilen testte Mitsubishi i-MiEV’e güç sağlayan yüksek voltajlı elektrik sistemi ile ilgili hiçbir problem yaşanmadığı ve gövdede yaşanan sarsıntılardan tamamıyla izole edilmiş bataryalarda hiçbir hasar algılanmadığı” belirtildi.

Olası bir çarpışma anında darbeyi algılayarak, yüksek voltaj ünitelerini otomatik olarak devre dışı bırakan i-MiEV, araç içerisinde yolculuk yapanlara maksimum güvenlik sunuyor. Ayrıca i-MiEV tüm bu işlemleri yolcuların güvenlik alanlarına ve sahip olduğu 88 adet lityum-iyon bataryaya zarar vermeden yapıyor.

Yüzde 100 elektrikle çalışması sayesinde, sıfır karbondioksit salınım oranı ile çevreciliğini kanıtlayan i-MiEV, şehir içi kullanım için kusursuz bir teknoloji ile donatıldı. Mitsubishi Motors’un patentli RISE gövde yapısına sahip i-MiEV, 6 hava yastığı, EBD destekli ABS, fren destek sistemi ve ASTC (Aktif denge ve çekiş sistemi) ile güvenlik sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı