Buradasınız
Home > Güncel > MiTo’ya Otomatik Vites

MiTo’ya Otomatik Vites

Alfa Romeo MiTo Otomatik

İtalyan üretici Alfa Romeo’nun lüks küçük sınıfta yer alan temsilcisi MiTo’nun yeni nesil çift kavramalı otomatik şanzımanlı versiyonu ülkemizde de satışa sunuldu. 135 HP güç üreten yeni Multiair benzinli motorla kombine edilmiş olarak sunulan TCT kodlu 6 ileri otomatik şanzımanlı Alfa Romeo MiTo versiyonu, 23 bin 900 Euro’luk anahtar teslim satış fiyatıyla da sınıfında ekonomik bir seçenek olarak dikkatleri üstüne çekiyor. Zengin ve geniş Distinctive donanım paketiyle ithal edilen Alfa Romeo 1.4 135 HP TCT’nin standart donanımları arasında 7 havayastığı, ABS, VDC (ESP), ASR, MSR, DST, Hillholder, Q2 Elektronik kilitli diferansiyel, D.N.A sürüş sistemi, Start&Stop sistemi, MP3 çalarlı ve direksiyondan kumandalı müzik sistemi, krom çerçeveli farlar, krom dış detaylar, 16 inç alaşım jantlar, çift iklimlendirmeli otomatik klima gibi ekipmanlar yer alıyor.

Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Arzu Çolakoğlu, “ Lüks küçük sınıfın ikon modeli Alfa Romeo MiTo’nun TCT kodlu otomatik şanzımanlı versiyonu, mevcut ya da yeni tüm rakipleri karşısında performans ve teknoloji olarak daha üstün yapıya sahip. Bu noktada fiyat/memnuniyet orantısında da iddialı olan Alfa Romeo MiTo 1.4 Multiair TCT ile sene sonuna kadar satışlarımızı pekiştirip toplam 200 adetlik Alfa Romeo MiTo satışına ulaşmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

135 HP’lik güç ve 230 Nm tork üreten Multiair teknolojili ve 1.4 litre silindir hacimli turbo motorlu Alfa Romeo Mito TCT,  207 km/s’lik son hız değerine sahip. Hem manuel hem tam otomatik kullanm moduna sahip olan ve sarsıntısız çalışma özelliğiyle dikkat çeken TCT şanzımanlı MiTo, 0-100 km/s hızlanmasını ise 8.2 saniyede tamamlayabiliyor. Standart olarak sunulan Start&Stop özelliğinin etkisiyle 100 km’de 5.5 litrelik yakıt tüketim değeri ise Alfa Romeo MiTo’yu daha benzersiz kılan özelliklerin başında geliyor.

Alfa TCT: Yenilikçi 6 İleri Otomatik Şanzıman Teknolojisi

Kavramsal olarak yeni Alfa Romeo şanzımanı, her biri kendi debriyajına sahip, paralel olarak çalışan ve bu sayede de önceki vites hâlâ devredeyken bir sonraki vitesin seçilip etkinleştirilmesine olanak veren iki vites kutusundan meydana geliyor. Böyle olunca vites, karşılıklı debriyajların basit ve kademeli olarak çalıştırılmasıyla değiştiriliyor ve bunun sonucunda da sürekli tork dağıtımı, dolayısıyla da çekiş garanti ediliyor. Sonuç, geleneksel otomatik şanzımanların (Tork konvertörlü) temin ettiğinden çok daha yüksek bir sürüş konforu ve sportif duygu. Bu sonuçlar, daha yüksek vites değiştirme hızı, manuel ya da otomatik mod arasında seçim yapma imkânı ve vites değiştirme sırasında sıfıra yakın güç kaybı ile kanıtlanıyor. Ayrıca Start&Stop sisteminin de sayesinde yakıt tüketimi, tork konvertörlü geleneksel otomatik hidrolik şanzımana göre yüzde 10’a varan oranda azalan yakıt tüketiminin yanında, satın alma, servis ve çalıştırma maliyetleri de sınırlandırılmış.

Yeni “Alfa TCT”nin diğer olağan dışı özellikleri arasında, aksamlarının kompakt ebadı sayesinde mümkün olan uygulama esnekliği ve kuru tip çift kavramaya (Tüm otomatik şanzımanlara göre yakıt tüketimi bakımından en yüksek verimlilik derecesini garanti eden debriyaj tipi) sahip olması sayılabilir. “Kuru”  tip debriyajları, yağ banyolu debriyajlarla (Islak tip) karşılaştıracak olursak, “Kuru” tip debriyajların vites değişimi ve  hızlanma aşamasında enerji harcadığını, daima yağ banyosu içinde çalışan ıslak tip debriyajların ise geleneksel otomatik şanzımanlarda olduğu gibi çalışmadıkları zaman dahi viskoz sürtünmeye bağlı olarak kayıplar yaşadığını söyleyebiliriz. Üstelik yağ söz konusu olduğunda basınçlı soğutma yapılması ve onun için de ilgili yağ pompasını çalıştırmak için sürekli enerji harcanması gerekiyor. Tüm bu etkenler bir araya getirildiğinde, “Alfa TCT” tüketim bakımından muadil “Islak” tip şanzımanlardan yüzde 6 daha verimli. Önemli bir nokta da, “Kuru” tip debriyajın avantajları arasında düşük maliyet ile artan kurulum kolaylığının bulunması.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı