Buradasınız
Home > Güncel > MINI’ye Dev Yatırım

MINI’ye Dev Yatırım

BMW Group, 2015 yılına kadar Oxford’daki MINI tesisi, Swindon’daki presleme tesisi ve Hams Hall’daki motor tesisi ile İngiliz üretim ağına 250 milyon İngiliz Sterlini daha yatırım yapacak. Yatırımlar, satış hacminde artış ve orta vadede on adede kadar farklı MINI modeli planlayan MINI markası için uluslararası büyüme stratejisinin bir parçasıdır. 250 milyon İngiliz Sterlini, Haziran 2011’de duyurulan 500 milyon İngiliz Sterlini’ne ilave olarak gerçekleştirilecek ve MINI’nin İngiltere’deki üretim üçgeninde yaklaşık 5500 çalışanın istihdam güvencesine ek bir katkıda bulunacak.

BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi ve MINI markasından sorumlu olan Harald Krüger “Bir yıl önce 2014 yılına kadar İngiliz üretim ağımıza 500 milyon İngiliz Sterlini değerinde yatırım yapacağımızı açıkladık, şimdi bu tutarı 2015 yılına kadar olmak üzere 250 Milyon İngiliz Sterlini daha arttırıyoruz. Böylece 2000 yılından beri İngiltere’deki üretim merkezlerimize yaptığımız yatırımlar 1,75 milyar İngiliz Sterlini’ne ulaşmaktadır” dedi. Krüger ayrıca: “11 yıldır MINI markasının dünya genelinde gösterdiği başarıyla gurur duyuyoruz ve BMW Group olarak markayı daha da geliştirmek için büyük planlarımız var. Oxford tesisi, üretilen iki milyonun üzerinde MINI ve 100’ün üstünde ülkeye ihracat ile MINI’nin başarı hikayesinde büyük bir rol oynamaktadır. Münih’in BMW markasının merkezi ve temeli olduğu gibi Oxford da MINI markasının yurdu ve kalbi kalacak” dedi.

BMW Group, 2001 yılında MINI markasını MINI One ve MINI Cooper modelleri ile Premium marka olarak Avrupa piyasalarına sürdü. 2002 yılında bu modellere sportif model MINI Cooper S ve 2003 yılında da dizel motorlu MINI One D eklendi. Oxford tesisi bugün toplam 6 MINI modelinin beşini üretmektedir – Hatch, Clubman, Cabrio, Coupé ve Roadster. Ağustos 2011’de Oxford tesisinde iki milyonuncu MINI üretildi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı