Buradasınız
Home > Güncel > MINI’ye 5 Kapı Dopingi

MINI’ye 5 Kapı Dopingi

CARMEDYA.COM – MINI, Paris Otomobil Fuarı’nda yaz aylarında detaylarını paylaştığı ve model gamına yeni eklenen 5 kapılı MINI modelinin dünya prömiyerini gerçekleştiriyor.

Yeni üçüncü nesil MINI’nin ikinci gövde seçeneği olan 5 kapılı MINI modelinin eklenmesiyle model ailesi büyümeye devam ediyor ve marka kendine özgü sürüş keyfi için yeni seçenekler sunuyor. İngiliz premium marka ilk defa küçük otomobil segmentinde 5 kapılı bir model sunuyor.

Aks aralığı, yeni MINI’ye göre 72 mm genişletilerek 2.567 mm olan otomobilde; 72 mm daha fazla diz mesafesi, 15 mm daha fazla baş yüksekliği ve dirsek seviyesindeki 61 mm iç tasarım genişliği ile arkadaki üç koltuk için daha fazla alan sunuldu. Bagaj hacmi 3 kapılı kardeşine oranla 67 litre daha artarak, 278 litreye yükseltildi. Küçük premium otomobil segmenti için sunulan mükemmel özellikler arasında 60:40 şeklinde bölünebilen arka sırt dayaması, opsiyonel saklama paketi, farklı noktalara ayarlanarak kilitlenebilen bagaj saklama alanı yer alıyor.

Yeni 5 kapılı MINI, mükemmel bir sürüş keyfi, verimlilik, sürüş konforu, güvenlik ve bağlanabilirlik deneyiminin yanı sıra yeni nesil motorlar, modele özel süspansiyon ayarları ve yenilikçi yardım sistemleri gibi premium özellikler ve en yeni MINI Connected hizmetlerini sunuyor.

MINI 5 Kapı

Yeni MINI’ye göre toplam uzunluk 161 mm artırılarak 3.982 mm oldu (5 kapılı MINI Cooper S ve 5 kapılı MINI Cooper SD modellerinde 4.005 mm). Otomobil 1.727 mm genişliğe sahip, yükseklik ise 11 mm artırılarak 1.425 mm oldu. Altıgen radyatör ızgarası, geniş krom çerçeveli farlar ve stop lambaları, yan sinyal lambası elemanı ve yeni MINI’nin siyah gövde konturları gibi karakteristik marka stili ve tasarım özelliklerine sahip otomobilde ilave dış tasarım renk seçenekleri sunulurken tavan ve yan ayna kapakları ise istek üzerine kontrast renklerde tercih edilebiliyor.

Yeni 5 kapılı MINI dört model çeşidiyle piyasaya sunuluyor (ortalama yakıt tüketimi: 5,9 – 3,6 l/100 km, ortalama CO2 emisyonu: 136 – 95 g/km) ve bu modeller MINI TwinPower Turbo Technology ile birlikte iki adet benzinli ve iki adet dizel seçeneğiyle yeni nesil motorlar içeriyor. Model seçenekleri arasında 100 kW/136 bg 3 silindirli benzinli motora sahip 5 kapılı MINI Cooper, 141 kW/192 bg 4 silindirli benzinli motora sahip 5 kapılı MINI Cooper S, 3 silindirli dizel motora sahip (85 kW/116 bg) 5 kapılı MINI Cooper D ve 125 kW/170 bg standart olarak 6 ileri şanzıman, opsiyonel olarak 6 ileri Steptronic şanzımana veya Steptronic spor şanzımana sahip yeni 4 silindirli dizel motorlu 5 kapılı MINI Cooper SD yer alıyor. Otomobiller ayrıca otomatik start/stop işlevi ve opsiyonel GREEN moda sahip kapsamlı MINIMALISM teknolojisini de içeriyor.

Fuarda ayrıca ziyaret.iler MINI Superleggera Vision konseptini de görebilirler. MINI ve İtalyan tasarım ustası Touring Superleggera işbirliğiyle geliştirilen konsept, klasik iki koltuklu cabrio gövde yapısına sahip bir roadster olarak karşımıza çıkıyor. MINI modellerinin boyutlarıyla, İtalyan spor otomobil tasarımının birleşimi ortaya gerçekten meraklı bakışları üzerinde toplayan retro görünümlü özel bir konsept çıkartıyor.

MINI Superleggera Vision

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı