Buradasınız
Home > Güncel > MINIMORE Santral İstanbul’da

MINIMORE Santral İstanbul’da

MINI, takipçilerinin heyecanlı, kendine özgü, yenilikçi ve sosyal yaşam biçimini üç gün sürecek bir festivalle yansıtmayı ve MINI tutkunlarını MINIMORE ile bir araya getirmeye hazırlanıyor.

MINI Türkiye adına bir ilk olacak olan ve şehrin içinde “Şehirden Kaçış” temasının işleneceği MINIMORE festivalinde sanat, tasarım, film, moda ve daha fazlasını içeren bir hafta sonu MINI takipçilerini bekliyor olacak.

IKSV tarafından hazırlanan programıyla 7-9 Ekim tarihlerinde santralistanbul’da gerçekleşecek olan MINIMORE festivalinde “kent” ve “kaçış” kavramları heyecanlı, yeni ve canlı bir içerik ile ele alınacak.

6 Ekim Perşembe günü gerçekleşecek olan açılış partisi ile başlayacak olan MINIMORE’un kapsamında üç gün boyunca müzik, sinema, dans, moda, tasarım ve fotoğraf alanlarında çeşitli etkinlikler ve yaratıcılığı destekleyen atölye çalışmaları, sergiler ve konuşmalar izleyiciler ile buluşacak. Festivalin programı dahilinde yapılacak olan fotoğraf sergisi, grafik tasarım, dans ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları ile partilerin sosyal medya aracılığıyla son derece etkileşimli olması planlanıyor ve böylece herkesin bu dinamik ve eğlenceli programa rahatça katılımı amaçlanıyor.

MINIMORE’un katılımcıların beklentilerini en iyi şekilde karşılayacağı alanlardan biri şüphesiz canlı müzik performansları olacak. Miles Kane, Mock & Toof, Bora Uzer, Elif Çağlar Quartet ve Yahya Dai “B Planı” gibi yerli ve yabancı sanatçıları ağırlayacak olan festival, Pazar sabahı gerçekleşecek müzikli brunch’lar ve Borusan Quartet’ten keyifli bir klasik müzik konseri ile renklenecek.

MINI markasının kendine özgü karakterini vurgulayan MINIMORE Festivali’nde Prins Thomas, Barış K., Soul Sendikası, Style-Ist, Club Bangkok, DEform-E gibi ünlü DJ’lerin performansları da izlenebilecek.

Festival kapsamında müziğin ve dansın bir parçası olmak isteyen katılımcılar, Candaş Baş’ın yönetiminde gerçekleşecek olan MINI Dans Atölyesi’ne katılabilecekler.

MINIMORE’un minik katılımcıları için de atölyeler düzenlenecek. PACE tarafından yürütülecek çocuk atölyelerinde, minikler kendi arabalarını tasarlayacaklar.

MINIMORE festivalinde kapsamında yer alacak pek çok yaratıcı tasarım aktivitesinden biri olan “MINI Tasarım Sohbeti”’nin moderatörlüğü IKSV İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım Özkaraoğlu tarafından yürütülecek ve önde gelen tasarımcı ve uzmanların katılacağı aktivitede“Kent için ulaşım araçlarında geleceğe yönelik tasarım çözümleri” konusu işlenecek.

Belirli bir ürün çevresinde yapılan bir fikir jimnastiği olması planlanan “MINI Tasarım Jimnastiği”isimli ürün tasarım etkinliğinin konusu “çanta tasarımı”olacak ve eserlerde ana tema olan kent ve kaçış kavramları aranıyor olacak. Tasarımlar etkinliğin web sayfasından yapılacak olan çağrıyı takiben, burada belirtilen katılım koşulları doğrultusunda online olarak katılımcılar tarafından yüklenecek.  Katılım süresinin sonunda profesyonel seçici kurul tarafından seçilen tasarımlar hem internet sayfasında hem de festival alanında sergilenerek festival izleyicileri ile buluşacak .

Grafik tasarımcı Emre Senan’ın yöneteceği “MINI Tasarım Atölyesi’nde” tasarımcılar MINI otomobillerin tavanları ve aynaları üzerine uygulanabilecek iki boyutlu grafik tasarımlar gerçekleştirecekler. Yapılan tüm çalışmalar, etkinlik alanında sergilenerek, festivalin son günü izleyicilere sunuluyor olacak.

Kayıtları Festival öncesinde başlayacak olan “MINI Fotoğraf Sergisi” katılımcılarının “kent ve kaçış” temasını işlemeleri beklenirken, festivalin sonunda seçici kurul tarafından seçilen eserler MINI severlerin beğenisine sunulacak. Şehirden Kaçış (Urban Escape), fotoğraf çekmeye ilgi duyan herkesin, şehir yaşantısı içerisinde heyecan, eğlence, dinamizm ve yaratıcılık gibi duygularını öne çıkarmasını ve yeni keşiflere, tanışıklıklara ve deneyimlere ulaşmasını hedefliyor.

Festival boyunca izlenebilecek olan “MINI Moda Yerleştirmesi ”, çalışmalarını Amsterdam’ da sürdüren SALON etkinliklerinin kurucusu Gijs Storktarafından yapılacak. Moda tasarımı ürünlerinin, farklı bir yorumla sunulacağı bu yerleştirme çalışmasında, moda tasarımcıları, Antoine Peters, Darkie, David West, Bas Kosters, Mattijs van Bergen ve Hyun Yeu‘nun işleri, Antoine Peters, Koen Hauser, Freudenthasl Verhagen, Lernert & Sander, Pauline van Dongen ve Zara Zerny ‘nin filmleri ve Michael Lampe, FELLOW, Datapanik‘e ait ses tasarımları eşliğinde festival alanının farklı yerlerinde sergileniyor olacak.

Festivalde çocuklar da düşünüldü. Küçük katılımcıları PACE etkinliği ile MINI değerleri ile buluşturacak olan MINIMORE’un bu yenilikçi, yaratıcı ve eğlenceli etkinliğinde, çocukların hayallerindeki arabayı oyuncak ve heykelcik olarak tasarlamaları sağlanırken, aynı zamanda tasarım ve geri dönüşüm hakkında bilinçlenmeleri amaçlanıyor.

Festival boyunca çeşitli film gösterimlerinin de yer alacağı santralistanbul’da MINIMORE’un son gününde gerçekleşecek olan MINI Drive-In Cinema , sinema tutkunlarına açık hava otomobil sineması ile nostaljik anlar yaşatacak.

Tasarım, sinema, fotoğraf, çocuk atölyesi etkinliklerinin ücretsiz olarak sanat meraklılarına açık olduğu 7-9 Ekim tarihleri arasında santralistanbul’da gerçekleşecek MINIMORE Festivalinde müzik performanslarına katılım için biletler Biletix’te satışa sunulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı