Buradasınız
Home > Güncel > MINI’den Yepyeni Konsept: Rocketman

MINI’den Yepyeni Konsept: Rocketman

MINI, yepyeni konsept otomobili Rocketman’ı Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda  tanıtıyor. Konsept otomobilin teknolojisi otomotiv tasarımının geleceğine dikkat çekerken, dış boyutları açısından klasik Mini’yi anımsatıyor. 3 kapısı ve 3 metreyi biraz aşan boyu ile 3+1 koltuklu MINI Rocketman Concept, markanın temel değerlerini yoğun bir şekilde bir araya toplayarak, geleceğin büyük şehirlerinin hareketli yaşam stillerinin temel gerekliliklerine yanıt veriyor.

Özel menteşe sistemi sayesinde, MINI Rocketman Concept’in kapıları oldukça geniş bir açı ile açılıyor. MINI’ye özgün tarzı yansıtan ve hafifliğiyle öne çıkan koltuklar, birçok farklı konumda düzenlenebilir. Bu da, otomobil sahiplerine iki koltuk ile maksimum sürüş keyfi, üç kişi için rahat bir alan veya dört koltuğun bile sığabildiği verimli bir bölüm arasında seçim yapmalarına olanak tanıyor.

Bagaj bölmesinin hacmi, yolcu gereksinimlerine göre esnek bir şekilde ayarlanabiliyor. İki parçalı bagaj kapağı, tavana bağlı ve oldukça yükseğe açılan bir bölüm ve gövdeye bir çekmece şeklinde uzanan alt bölümden oluşuyor.

Merkezi kontrol ünitesi, otomobilin dışına çıkarılabiliyor ve yolculuk başlamadan önce navigasyondaki varış noktalarının, müzik listesinin ve mobil iletişim için iletişim ayrıntılarının güncellenmesi için bir bilgisayar ile yapılandırılabiliyor.

Araç 3.419 metre uzunluğa sahip. Markanın 1959’da doğan babasının ön ve arka kısmına sadece birkaç santimetre eklenmiş hali olan yeni konsept otomobil, dış dikiz aynaları dahil, 1.907 metre genişliğe sahiptir ve 1.398 metre uzunluğunda…

Konsept otomobil için seçilen karakteristik MINI tasarım yorumu, gücü ve çekiciliği yansıtıyor. Aracın ön tarafında geniş, yuvarlak farlar ve krom çerçeveli radyatör ızgarası hakim. Farların dış şekilleri tanıdık görsel şablona uyarken, iç yapıları yeni konsept otomobil için bir adım öteye taşınmış. Merkezi konumdaki uzun huzme LED birimleri, kısa huzme modu için göz alıcı bir ışık halkası ile çevrelenmiş. Far bölümüne dâhil edilen sinyal lambaları, üretilen mevcut MINI modelleri ile paylaşılan bir özellik.

Farların boyutları, mevcut MINI’nin farlarını yansıtıyor, bu da konsept otomobilin daha küçük yüzü ile karşılaştırıldığında, özellikle büyük durdukları anlamına gelir. Değiştirilmemiş olmaları içimizi rahatlatan MINI tasarımının öne çıkan özellikleri, markanın konsept otomobil ile temsil edilen temel değerlerini temsil ediyor.

Farları çevreleyen alanda, ön bölümde ve radyatör ızgarasının çevresinde, boyalı ve krom kaplama yüzeyler boyunca karbon yürüyen aksam bölümleri görünür. Etkileyici yüzey yapısı, konsept otomobilin yenilikçi yapısını vurguluyor.

Geniş tekerlekler ve gövdenin üç seviyeli yapısal ayrımı, üst kısmı “tamamen çevreleyen” cam ve tavan rayı, yan kısımlara şu an seri üretimde olan MINI modelleri ile aynı görünümü kazandırıyor. Camlar, arkaya doğru uzadıkça incelerek gövdenin dinamik şeklini vurguluyor, otomobilin sportif ve çevik karakteri hakkında bir ipucu sunuyor. Otomobili kuşatan krom şasi ile MINI’de vurgulanan yüksek bel çizgisi, MINI Rocketman Concept’te ince bir şerit şeklini alır ve konsept otomobilin görünümüne daha keskin bir odak noktası kazandırıyor.

MINI Rocketman Concept için özel olarak geliştirilen ağırlık azaltan tekerlekler, aerodinamik açıdan çok etkili, kapalı bir yüzey yapısına sahip. Yön tekerleklerinin karbon kanat şekli, aynı zamanda direncin azaltılmasına yardım ediyor.

Janttaki alüminyum kaplama şerit, otomobile çekici ve stil sahibi bir dokunuş katıyor.

MINI Rocketman Concept’in tüm far fonksiyonlarını içinde barındıran stop lambaları, ikizkenar yamuk biçimine sahip bir sargı tasarımına sahip ve projektör teknolojisi kullanarak çalışıyor. Far takımı, stop ve fren lambasının ışığını ve otomobil gövdesindeki sinyal lambalarının ışığını yansıtıyor. Aydınlatmalar için kullanılan yüksek çıkışlı LED birimler, bu aktarmalı aydınlatma konseptinin de güvenlik için gerekli olan alışılmış ışık yoğunluğunu üretmesini sağlıyor.

MINI Rocketman Concept’in tavanı aynı zamanda sıra dışı bir ışık şovu sergiliyor. Tüm yüzeyi kaplayan elektrikli açılır cam tavan, İngiltere’nin bayrağını yanıtsan teller ile bölünüyor.

Bölünmüş iki parçalı bagaj kapağı, tavana bağlı ve oldukça yükseğe açılan bir bölüm ile gövdeye bir çekmece şeklinde 350 milimetre uzanan alt bölümden oluşuyor. Çekmece, klasik Mini’de görülen, aşağıya doğru açılan bagaj kapağının geliştirilmesini temsil ediyor. Bu yapı ilkesi, otomobil dört kişiyi taşırken, bavullar ve seyahat eşyaları için alan sağlıyor.

Akıllı katlama mekanizması MINI Rocketman Concept’in bagajının ya daha yükseğe ya da yolcu bölmesine doğru kilitlenmesini mümkün kılıyor. Bu da taşınan eşyaların gözden uzak ve hava koşullarından korunarak taşınmasını sağlıyor.

MINI Rocketman Concept için geliştirilen kullanım konsepti, MINI tasarım rehberinden ilkeleri, yenilikçi yeni işlevleri ve öncü bir işletim sistemini hem kısa hem de uzun seyahatlerde daha çok sürüş keyfi sunmak üzere bir araya getiriyor. Direksiyonun üzerinde ve bu nedenle sürücünün görüş alanında konumlanan kokpit göstergesi, takometre ve yol bilgisayarı ekranını barındırıyor. Çevresel hız göstergesi ve çok işlevli renkli ekran ile birlikte geniş formatlı Merkez Konsol, gösterge düzeni söz konusu olduğunda mevcut seri üretim MINI otomobillerinden tanıdık olan sistem mantığına bağlı kalıyor.

Direksiyondaki çok işlevli tuşlara ek olarak, mevcut MINI aynı zamanda otomobil ile ilgili olan, navigasyon, eğlence ve iletişim fonksiyonlarını çalıştırmak için orta konsolda bir kumanda koluna sahip. Sürücü her iki elini de direksiyon üzerinde tutarken her zamankinden daha çok işlevi çalıştırabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı