Buradasınız
Home > Güncel > MINI’den Coupe Yorumu: MINI Coupe

MINI’den Coupe Yorumu: MINI Coupe

MINI, sürüş eğlencesini daha da ileriye taşıyacak yeni bir modelle ürün ailesini genişletiyor. MINI Coupé, küçük otomobil segmentinde öne çıkan çevikliği, farklı gövdesi, iç mekân tasarımı ve yine kalite ve donanım bakımından markaya özgü kalite özellikleriyle dikkat çekiyor. İlk iki kişilik modeliyle MINI, markanın motor sporları alanındaki başarılı geçmişinin yanı sıra,kompakt spor otomobiller kategorisini yeniden de canlandırıyor. Motor seçimi, yürüyen aksam uyumu, ağırlık dağılımı ve aerodinamik özellikler ise optimum gücünü ortaya koyuyor. Böylelikle MINI Coupé, markaya özgü go-kart duygusunu bir kez daha arttırılmış bir yoğunlukla verirken, MINI’nin  tüm başarılı performans istatistiklerini de yakalıyor.

MINI Coupe

Son nesil dört silindirli benzinli motorlar

MINI Coupé  markanın sürüş sistemleri portföyündeki en güçlü benzinli motor seçenekleri ile sunuluyor. Motor gücü çeşitliliği MINI Cooper Coupé (90 kW/122 PS) ve MINI Cooper S Coupé (135 kW/184 PS)’den 155 kW/211 PS motor gücüne sahip çok tercih edilen bir spor model olan MINI John Cooper Works Coupé’ye kadar uzanıyor.

Go-kart duygusu

MINI’nin kendine özgü kullanımı, küçük otomobil segmenti içinde benzersiz bir yürüyen aksam kalitesi sağlıyor. Tam zamanında harekete geçen elektromekanik servo direksiyon, model serisine özgü Dinamik Denge Kontrolü, güçlü frenler ve burulma dayanımının en uygun hale getirilmesine yönelik özellikli önlemler sürücüye en yüksek seviyede MINI Coupé go-kart duygusu sağlıyor.

MINI Coupe

Düz silueti ve yenilikçi “kask” biçimli tavan, MINI Coupé’ye sportif ve özel çekicilik katıyor. Entegre tavan spoylerinin yanı sıra, aktif arka spoyler yüksek hızla seyirde oluşan hava akışını en uygun hale getiriyor. Günlük trafikte, hobi ve spor araç-gereçlerinin taşınmasında ve yine iki kişiyle yapılan seyahatlerde geniş ve yukarı doğru açılan bagaj kapağı ve ara yükleme açıklığı dahil geniş bagajıyla mükemmel derecede çok yönlü işlevler sunuyor.

MINI, küçük otomobil segmentinde büyüleyici birçok yönlülük sağlıyor ve güncel model yelpazesine ilk iki kişilik modelini katıyor.

MINI Coupé; kompakt spor otomobil kategorisinin yeni yorumu, model portföyü içinde benzersiz çeviklik ve en iyi sürüş performansı değerleri, özel “kask” biçimli tavanıyla yenilikçi tasarım ve optimize edilmiş aerodinamik özellikler, geniş açılan bagaj kapısı ve büyük, çok yönlü kullanılabilir bagajıyla geniş kapsamlı çeşitlilik sunuyor.

MINI Coupe

Son nesil dört silindir motorlar, MINI’nin sürüş sistemi portföyü içinde yer alan en güçlü benzinli motorlar, BMW Group’un geliştirme deneyimine dayalı olarak tasarlanmış ya da doğrudan otomobil yarışlarında kullanılan teknolojiden türetilmiş motor teknolojisi ile öne çıkan model, 155 kW/211 PS gücündeki MINI John Cooper Works Coupé, 135 kW/184 PS gücündeki MINI Cooper S Coupé ve 90 kW/122 PS gücündeki MINI Cooper Coupé ile seriyi tamamlıyor.

Minimalist teknoloji sayesinde örnek bir etkililik-verimlilik, model serisine özgü altı ileri manuel şanzıman, MINI Cooper S Coupé ve MINI Cooper Coupé için seçenek olarak altı ileri otomatik şanzıman kullanılıyor.

Yürüyen aksam, ağırlık dengesi ve gövde yapısının uyumlu bir şekilde düzenlenmesi sayesinde maksimum sürüş keyfi ve benzersiz yoğunlukta go-kart duygusu; model gamına özgü elektromekanik servo direksiyon ve Dinamik Denge Kontrolü, Elektronik Diferansiyel Kilidi Kontrolü dâhil olmak üzere seçenek olarak Dinamik Çekiş Kontrolü (MINI John Cooper Works Coupé’de model serisine özgü); yenilikçi yaya koruma önlemleri ve gövde sağlamlığını iyileştirmeye yönelik önlemler hafifçe öne doğru itilmiş ağırlık dengesinde etkili oluyor; böylelikle önden çekişli MINI Coupé’nin çekişi en uygun hale getirilmiş. Hedefe odaklı ve modele özgü güçlendirmeler sayesinde burulma dayanımının attırılması ile çeviklik ve güvenlik konusunda ilave avantaj sağlanmış.

MINI Coupe

Sürücü ve yolcu arkasındaki alanda geniş depolama ve yükleme kapasitesiyle iki kişilik tasarım; büyük, değiştirilerek kullanılabilir bagaj alanı; yolcu bölümüne açılan büyük ara yükleme açıklığı; geniş ve yukarı doğru açılan bagaj kapağı yüklemeyi kolaylaştırıyor.

Motor seçenekleri:

MINI John Cooper Works Coupé:

Dört silindirli benzinli motor; Twin-scroll turboşarj ve direk enjeksiyon ile otomobil yarışlarında kullanılan teknolojiden doğrudan türetilmiş çok sayıda teknolojik ayrıntı,

Motor hacmi: 1598 cm3, Güç: 155 kW/211 PS, 6000 devir/dakika, Maksimum tork kuvveti: 260 Nm, 1850 – 5600 devir/dakika (280 Nm, 2000 – 5100 devir/dakikada overboost işleviyle),

Hızlanma (0–100 km/h): 6,4 saniye ;Maksimum hız: 240 km/h,

AB standartlarına göre ortalama yakıt tüketimi: 7,1 lt/100 km, CO2-değeri: 165 g/km.

MINI Cooper S Coupé:

Dört silindir benzinli motor Twin-scroll turboşarj, doğrudan enjeksiyon ve BMW Group’un VALVETRONIC teknolojisine dayalı tam değişken valf kumanda işlevi

Motor hacmi: 1598 cm3, Güç: 135 kW/184 PS, 5500 devir/dakika, Maksimum tork kuvveti: 240 Nm, 1.600 – 5000 devir/dakika

(260 Nm, 1730 – 4500 devir/dakikada overboost işleviyle),

Hızlanma (0–100 km/h): 6,9 saniye; Maksimum hız: 230 km/h,

AB standartlarına göre ortalama yakıt tüketimi: 5,8 lt/100 km, CO2 değeri: 136 g/km.

MINI Cooper Coupé:

BMW Group’un VALVETRONIC teknolojisine dayalı tam değişken valf kumanda işleviyle donatılmış dört silindirli benzinli motor

Motor hacmi: 1598 cm3, Güç: 90 kW/122 PS, 6 000 devir/ dakikaMaksimum tork kuvveti: 160 Nm, 4250 devir/ dakika

Hızlanma (0–100 km/h): 9,0 saniye; Maksimum hız: 204 km/h,

AB standartlarına göre ortalama yakıt tüketimi: 5,8 lt/100 km, CO2 değeri: 136 g/km.

Boyutlar:

Uzunluk: 3728 mm (MINI Cooper S Coupé, MINI John Cooper Works Coupé: 3734 mm) Genişlik: 1683 mm Yükseklik: 1378 mm (MINI Cooper S Coupé, MINI John Cooper Works Coupé: 1384 mm)

Aks mesafesi: 2467 mm

MINI Coupe

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı