Buradasınız
Home > Güncel > MINI WRC Gün Sayıyor

MINI WRC Gün Sayıyor

MINI’nin uluslararası motor sporları sahnesine geri dönüşü için geri sayım başladı. Yeni MINI WRC Ekibi bu sezon FIA Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki (WRC) seçili parkurlarda yarışacak. Amaç, 2012’deki Dünya Şampiyonası sezonunun tümüne mükemmel şekilde hazırlanmak için önemli deneyimler edinmek. MINI WRC, Prodrive tarafından MINI Countryman temel alınarak geliştirildi. BMW Motorsport tarafından Dünya Binek Otomobil Şampiyonası da dahil olmak üzere FIA Super2000 düzenlemeleriyle uyumlu olması için geliştirilen ve MINI üretim modellerinden elde edilen 1.6-litre turbo motorla donatıldı. Prodrive, MINI WRC ekibiyle olan çalışmalarının yanı sıra, Dünya Ralli Şampiyonası’nın S2000 sınıfında da kullanmaları için özel ralli ekiplerine müşteri arabası sağlıyor.

BMW Group Satış ve Pazarlama Yönetim Kurulu üyesi Ian Robertson şunları söylüyor: “FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın rallilerin zirve noktası olması markamızın rekabetçi ruhunu sergilemek için bize ideal bir platform sağlıyor.” “Motor sporlarında deneyim çok önemli bir faktördür. Bu sebeple rakiplerimizle baş edebilmek için çok kısa bir sürede elimizden geldiğince fazla şey öğrenmemiz büyük önem taşıyor. Yeni düzenlemeler zirveye olan yolun  geçmişe oranla daha kısa olduğu gösteriyor. En kısa sürede rakiplerimizin başını ağrıtmak istiyoruz.”

MINI WRC Ekibi 2011’de Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk yarışı için deneyimli sürücülere güveniyor. Kris Meeke (İNG) ve kopilot Paul Nagle (İRL) diğer başarılarına 2009’da Kıtalararası Ralli Şampiyonası (IRC) şampiyonluğunu da ekleyerek etkileyici tarzdaki yeteneklerini kanıtladılar. 2011’de yeni kopilotu Carlos del Barrio (İSP) ile yarışacak olan Daniel “Dani” Sordo’nun (İSP) büyük bir Dünya Şampiyonası deneyimi var. Dünya Ralli Şampiyonası’nda başladığı 84 yarıştan 29’unda podyuma çıkmış olması eski Citroen sürücüsünün zirve yarışında neler yapması gerektiğini iyi bildiğini gösteriyor.

Ralli MINI için hiç de yeni bir alan sayılmaz. Geçmişte bu popüler motor sporunda edinilen başarı markanın imajını belirlemede çok önemi bir rol oynadı. Monte Carlo Rallisi’nde 1960’larda kazanılan üç zafer MINI Cooper S’i gerçek bir efsane haline getirdi. MINI ayrıca yine sayısız zafer kazandığı Avrupa Ralli Şampiyonası’nda da yarıştı.

MINI Marka Yönetimi Asbaşkanı Dr Wolfgang Armbrecht: “MINI’nin geçmişten gelen başarılı bir ralli geleneği var,” “Bugün bile,  MINI tutkunları arasında MINI markasını ve motor sporlarını birbirine bağlı gören çekirdek bir grup vardır. Dünya Ralli Şampiyonası MINI WRC’nin geliştirilmesinde baz alınan MINI Countryman için mükemmel bir iletişim platformu sağlıyor.” dedi.

MINI WRC geliştirmelerinin son safhaları yoğun bir test programından geçiyor. 2011 Dünya Ralli Şampiyonası’nda kullanılacak araç 13 Nisan 2011’de Oxford’daki MINI Fabrikası’nda gerçekleştirilecek olan Resmi Takım Lansmanı’yla sunulacak.

Deneyimli bir motor sporu firması olan Prodrive, markanın başarı geçmişini devam ettirme arayışında ortak olarak seçildi. David Richards tarafından kurulan firma rallilerdeki en saygın ve en başarılı firmalardan biri olarak görülüyor. Richards konuyla ilgili şunları söylüyor: “Bu proje gerçekten heyecan verici bir fırsat,” “MINI önceki motor sporları mücadeleleri sırasında sağlam bir etki bırakan kült bir marka. MINI’nin rallilere geri dönüşünde ortak olarak seçilmemizden dolayı hem son derece mutlu hem de son derece gururluyuz. 2011’i bir sonraki sezonun başlangıcında tam olarak hazır olmamızı sağlaması için deneyim kazanacağımız bir hazırlık yılı olarak kullanmayı planlıyoruz. Ama önümüzdeki görevleri ve yolda bizi bekleyen çetin yarışları da küçümsememeliyiz. Fakat asıl amacımız kesinlikle MINI’yle tekrar Dünya Ralli Şampiyonası’nı kazanmak olacak.”

1984 yılında kurulan Prodrive, kendisini motor sporlarının öncü bağımsız takımlarından biri haline getirdi. Banbury’de (İNG) bulunan firmanın bünyesinde, şu an için yaklaşık 500 kişi çalışıyor.

Prodrive’ın bugüne kadar kazandığı diğer başarılar arasında altı Dünya Ralli şampiyonluğu, beş İngiliz Binek Otomobil şampiyonluğu ve Fransa’nın klasik Le Mans 24 saat yarışında da üç zaferi var.

En yeni MINI modeli olan MINI Countryman, ayrıca dört-çeker sistemle donatılmış ilk model. Bu sebeple bu model rekabetçi ralli ürünü için uygun bir temel sağlıyor. MINI Cooper S Countryman’de bulunan 1,6 litrelik dört-silindirli benzinli motor yalnızca bir twin-scroll turboşarj ve doğrudan yakıt enjektörü ile değil, ayrıca sınıfının en dengeli motor gücü ve yakıt tüketimi özelliklerini sunan esnek bir valf yönetimi özelliğiyle geliyor. Motor etkileyici 135 kW / 184 bhp gücü sağlıyor, ve MINI Cooper S Countryman’i  0’dan 100 km/s’ye 7.6 saniyede ulaştırıyor.

Minimalizm konseptinin bir parçası olarak – Fren Enerjisi Geri Kazanımı, Otomatik start/stop fonksiyonu, vites değiştirme noktası göstergesi ve yardımcı bileşenlerin ihtiyaca dayalı çalışması – gibi çeşitli benzin ve emisyon tüketimini azaltan özellikler standart olarak ve/veya uygun şekilde birleştirilerek eklenmiştir.

Tüm MINI Cooper S Countryman ve MINI Cooper D Countryman modellerinde artık sürekli MINI ALL4 dört çekerli sürüş ( dağılımı önden arkaya doğru sonsuz bir döngüyle paylaştıran, doğrudan şanzıman üzerine yerleştirilmiş elektrohidrolik bir diferansiyel) özelliği de opsiyonel olarak mevcuttur. Normal durumlarda, motor gücünün yüzde 50’ye kadar olan kısmı arka tekerleklere gönderilir; aşırı durumlarda ise oran yüzde 100’e çıkabilir ve tipik bir MINI özelliği olan kıvrak kontrolü yeni yüksek çekiş gücüyle sunmaktadır.

“BMW Motorsport tarafından desteklenen MINI”: MINI WRC’nin kalbi diğer MINI üretim modellerinde de bulunan 1.6-litrelik, dört silindirli Di turbo motordur. Üretim motoru BMW Motorsport tarafından FIA Super2000 düzenlemelerine bağlı olarak çeşitli kategorilerde kullanılmak için geliştirildi. Güç aktarımı bir Xtrac 6-vitesli sıralı vites kutusu ile sağlanır. Ralli parkurlarındaki turları için MINI Countryman şasisi Uluslararası Otomobil Federasyonu’nun (FIA) katı güvenlik gereksinimlerini aşan ve Prodrive tarafından üretilen kafes ile donatıldı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı