Buradasınız
Home > Güncel > MINI Countryman’e 5 Yıldız

MINI Countryman’e 5 Yıldız

MINI Countryman, markaya özgü sürüş keyfine yeni boyutlar getirirken, aynı zamanda güvenlik konusunda da öne çıkıyor.

Yeni MINI Countryman son Euro NCAP çarpışma testi sonuçlarında en yüksek sonuç olan 5 yıldızı aldı. Uluslararası tanınırlığa sahip – ve 2009 yılında daha fazla kriterin eklenmesiyle daha da sıkı bir hale getirilen – bu test programında MINI Countryman, çeşitli çarpışma türlerinde hem yetişkin hem de çocuk yolcuların etkin şekilde korunması için tasarlanmış ve standart olarak sunulan güvenlik donanımlarıyla tatmin edici bir performans ortaya koydu. MINI Countryman’in içerisinde yaralanma riskini düşürmek için tasarlanan yüksek aktif ve pasif güvenlik sistemleri yanında, yaya koruma önlemleri de en yüksek puanı almasında etkili oldu.

Euro NCAP çarpışma testinin bir parçasını teşkil eden 64 km/s’e kadar bir hızla gerçekleşen önden bir çarpışmada, MINI Countryman’in yolcu bölümü fazlasıyla sağlam olduğunu kanıtladı. Yolcuların boyutları ve oturuş konumlarından bağımsız olarak, sadece küçük bir yaralanma riski bulunduğu tespit edildi. MINI Countryman yandan gelen bir çarpışmada yolcu koruma konusunda tam puan alırken, testi gerçekleştirenler, arkadan çarpışmalarda boyun omurlarının yaralanma riskinin de düşük olduğu yönünde değerlendirme yaptı. Üç yaşında ve on sekiz aylık çocuklar için koltuk sistemleri kullanımı söz konusu olduğunda da çarpışma testi sonuçları en az diğerleri kadar olumluydu. Hem önden hem de yandan çarpmalarda, darbe anında sabit bir konum ve en düşük seviyede baş hareketi olduğu kaydedildi.

MINI Countryman’deki yüksek yolcu koruma seviyesi, markanın tüm modellerine uygulanan bütünsel bir güvenlik konseptine dayanır. Yük yolu yapılarının sağlamlığı ve deformasyon bölgelerinin hassas bir şekilde belirlenmesi sayesinde çarpışma sırasındaki darbe kuvvetleri özel alanlarda soğurularak çok sert olan yolcu bölümünden uzak tutulur. Zemin bölümündeki, yan elemanlardaki, bölme panelindeki ve aracın önü ve arkasındaki yük yolu yapıları, darbe kuvvetinin mümkün olduğunca çok gövde elemanı arasında dağıtılarak, yolcu bölmesine ulaşmasının engelleneceği şekilde düzenlenmiştir.

Yolcuları MINI Countryman içinde koruyan donanımların arasında ön ve yan hava yastıkları, her iki koltuk sırasını da kapsayan perde baş hava yastıkları, tüm koltuklarda üç noktalı aktif gergili emniyet kemerleri ve arkada ISOFIX çocuk koltuğu bağlantıları bulunur. Ön koltuklarda kemer gerdiricileri ve kemer kuvveti sınırlayıcıları bulunurken, MINI Countryman’in direksiyon kolonunda bir deformasyon elemanı mevcuttur. Gövde yapısı, geri tutma sistemleri ve elektronik güvenlik elemanları, herhangi bir çarpışmanın sonuçlarını en düşük seviyede tutmak üzere mükemmel olarak düzenlenmiştir.

MINI Countryman’in sağladığı aktif güvenlik teknolojileri arasında standart olarak sunulan Dinamik Denge Kontrolü (DSC) bulunur. Bu sistemde sadece ABS kilitlenmeyi önleyici fren sistemi değil aynı zamanda Elektronik Fren Kuvveti Dağılım Kontrolü (EBD), Viraj Fren Kontrolü (CBC), Fren Desteği ve Yokuş Desteği de mevcuttur. MINI Countryman aynı zamanda standart olarak runflat göstergesi özelliğine de sahiptir. Bu sistem, lastikleri denetler ve herhangi bir lastik hasarı olduğunda sürücüyü uyarmak için araç bilgisayarı ekranına görsel sinyaller gönderir.

NCAP (New Car Assessment Programme – Yeni Araç Değerlendirme Programı) test prosedürü dünya üzerinde yeni araçlara uygulanan en sıkı test prosedürlerinden biri olarak görülmektedir. Avrupa çapında hükümetler, otomobil klüpleri ve tüketici dernekleri, Euro NCAP testini araç çarpışma güvenliği konusunda temel ölçüt olarak kabul etmektedir. Test profili, önden çarpma, yandan çarpma ve çelik bir direğe karşı yan darbe şeklindedir. 2009 yılında elektronik güvenlik özellikleri ve çok çeşitli çarpışma tiplerinde oluşan ek yaralanma risklerine dair daha fazla kriter de eklenmiştir.

Bunların ötesinde Euro NCAP testi aynı zamanda yaya korumaya da büyük önem vermektedir. MINI Countryman, aracın ön tarafında esnek yapıları bulunan, özenle şekil verilmiş gövde elemanları ile bu noktaları göz önünde bulundurarak, yayaların ve bisiklet sürücülerinin yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Test uzmanları, çarpışma esnasında çocuklarda meydana gelebilecek baş yaralanmalarıyla ilgili olarak ön tampon ve araç önü elemanlarına tam puan verdiler.

MINI Countryman, markanın mevcut modellerinden Euro NCAP testine tabi tutulan ve derhal 5 yıldızla derecelendirilen ikinci modelidir. Bundan önce MINI Cooper, geniş standart güvenlik özellikleri ve çeşitli çarpışma türlerinde örnek niteliğindeki çarpma davranışı sayesinde bağımsız NCAP test uzmanlarından imrenilen tam puanı almıştı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı