Buradasınız
Home > Güncel > Michelin’den Yeni Performans Lastiği

Michelin’den Yeni Performans Lastiği

Michelin’in Le Mans 24 Saat gibi uluslararası dayanıklılık yarışlarında elde ettiği tecrübeyle geliştirilen Pilot Super Sport, yarış pistleri için dünyanın seri olarak üretilen en hızlı lastiği1 unvanına sahip. 2011 yılıyla birlikte satışa sunulan Michelin Pilot Super Sport, 18-22 inç jant aralığında çok geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Çok yüksek performans için özel olarak geliştirilen modellerle birlikte, seri olarak üretilen süperspor otomobiller için tasarlanan yeni Michelin Pilot Super Sport, önde gelen uluslararası dayanıklılık yarışlarında ve özellikle de Le Mans 24 Saat’te elde edilen teknik bilgi ve deneyimin tamamını bünyesinde barındırıyor.

Michelin Pilot Super Sport, tek bir amacın gerçekleştirilmesi için tasarlanmış: Aşırı kullanım koşullarında dahi azami güvenlik sağlarken en üst düzey sürüş deneyimi sunmak… Sürüş keyfi ve güvenlik performansının bu olağanüstü bileşiminin; Porsche, BMW M GmbH ve Ferrari ile yürütülen ürün geliştirme aşamalarında kesin sonuca ulaştığı ispatlanmış.

En zorlu koşullar için tasarlanan Michelin Pilot Super Sport’un olağanüstü potansiyeli, doğrudan Michelin’in motorsporları takımının becerilerinden ve yeteneklerinden elde edilmiş. Michelin’in “Le Mans 24 Saat” yarışını art arda 13 defa kazanmasına olanak sağlayan teknolojik buluşlar, sürücülere en üst düzey sürüş keyfi sağlanması amacıyla Michelin Pilot Super Sport’a aktarılmış.

Michelin, en aşırı koşullarda dahi mükemmel kilometre performansı sağlayarak lastiğin yol tutuş ve fren kabiliyetinin ve bu suretle de genel güvenlik performansının geliştirilmesi için Le Mans 24 Saat’te kullanılan lastikler için geliştirilen iki teknoloji dâhil olmak üzere üç teknolojiyi Pilot Super Sport’ta birleştirmiş.

Twaron fiber kuşağa ilaveten sırtta iki farklı kauçuk birleşimi (Dual Compound) ve Değişken Temas Yüzeyi 2.0 (Variable Contact Patch 2.0) gibi özellikler, Le Mans 24 Saat dayanıklılık yarışında geçerliliği onaylanan ve kullanılan yeniliklerden türetilmiş.

Sonuç olarak, yeni Michelin lastiği, 200’den fazla araç üzerinde orijinal olarak tescil edilmiş olan, kendisinden önceki Michelin Pilot Sport PS2 tarafından ortaya koyulan meydan okumanın kuvvetlendirilmesine olanak sağlayan temel avantajlara sahip.

Super Sport, Michelin’in yenilik stratejisi doğrultusunda birçok ayırt edici performans özelliğinin en iyi şekilde dengesini sağlıyor. Olağanüstü kullanım koşullarında dahi güvenlik ile sürüş keyfi ve kilometre performansını birleştiren bu ustalık, lastik endüstrisinde rakipsiz olan AR-GE’ye olan bağlılığın bir sonucu (Michelin Teknoloji Merkezine yıllık yaklaşık olarak 500 milyon Euro kaynak aktarılıyor).

Yarış pistlerinden yollara

Kuru zeminde3 emsalsiz bir yol tutuş yeteneği gösteren ve yarış pistleri1-2 için dünyanın en hızlı seri üretim lastiği olan Pilot Super Sport, Michelin’in motorsporları lastiklerinin doğrudan bir akrabası.

Pilot Super Sport, mükemmelliğini Michelin’in dünyanın en çetin dayanıklılık yarışlarında yıllardır elde ettiği başarıya borçlu. Bunlar, Fransız üreticinin 13’ü art arda olmak üzere toplamda 19 zafer elde ettiği Le Mans 24 Saat, Le Mans’ın Amerika, Avrupa ve Asya serileri ve Michelin’in 1997 yılından bu yana toplamda 20’den fazla markalar ve pilotlar şampiyonluğu unvanı kazandığı FIA GT1 Şampiyonası’nı içeriyor.

Bu yarışlar, çok yüksek hızlarda üstün performansın yanında, uzun ömürlü ve güvenilir lastikler gerektiriyor. Dayanıklılık yarışlarında, pit-stop’lar minimumda tutulmaktadır çünkü rakiplere aynı anda hem lastiklerini değiştirmeleri hem de  yakıt doldurmaları için izin verilmiyor.

2010 yılında, Le Mans 24 Saat Yarışı’nda Michelin lastikleri üç rekor kırdı: Kat edilen en uzun mesafe, ulaşılan en yüksek hız ve toplam kilometre performansı…

Kazanan araç, Michelin lastikleriyle donatılmıştı ve 5410.71 km yol kat ederek bir mesafe rekoru kırmıştı. Araç toplamda 11 lastik seti kullanmıştır, bu da her bir setin ortalama olarak neredeyse 500 kilometre kat ettiği anlamına geliyor. 2009 yılında, yarışı kazanan takım 14 lastik seti kullanmış ve 5206 kilometre kat etmişti.

1Bağımsız bir kuruluş olan TÜV SÜD Automotive tarafından 245/40 ZR 18 Y ve 235/35 ZR 19 Y ebad lastikler kullanılarak 2010 yılında yapılan bir kuru zemin testinde, pazarın önde gelen beş ana rakibine karşı en hızlı tur süresini kaydetti.

2Dünyanın en hızlı araçları MICHELIN lastikleriyle donatılıyor. Bugatti Veyron ve Shelby SuperCars MICHELIN Pilot Sport PS2 ile saatte 400 km hızı aşıyor.

32010 yılında TÜV tarafından 245/40ZR18Y & 235/35ZR19Y ebatlarındaki lastikler üzerinde en iyi kuru zemin yol tutuş testleri gerçekleştirilmiş ve piyasada bulunan 5 ana rakip ile karşılaştırılmıştır.

Olağanüstü kullanım koşullarında maksimum güvenlik

İster günlük kullanım için isterse de spor kullanım için en üst seviyede sürüş deneyimi ve istisnai güvenlik isteyen sürücülere yönelik olan Michelin Pilot Super Sport, çok yüksek performans için tasarlanmış, seri olarak üretilen süperspor modeller ve yol kullanımı yasal olan modifiyeli araçlar için geliştirilmiş. Pilot Super Sport, bağımsız test kuruluşu olan TÜV SÜD tarafından 245/40 ZR 18 Y ve 235/35 ZR 19 Y ebatlarındaki lastikleri kullanarak 2010 yılında yapılan bir testte, performans ve kuru zeminde yol tutuşta, pazarın önde gelen beş rakibine üstünlük sağladı.

Sürüş keyfi ve güvenliğin birleşimi, sürücü beklentilerine uygun hale getirilmiş. Bu da beş Avrupa ülkesine (Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere) ilaveten Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de 9000 sürücü üzerinde yapılan bir geniş tabanlı 2009 TNS Sofres araştırmasında ortaya koyuldu. Anket yapılan insanlar arasında yüzde 20’si sürüşün kendileri için çok önemli olduğunu söylerken, bu kategori içerisinde, bütün ülkeler arasında yüzde 68’i sürüş keyfinin en büyük öncelikleri olduğunu belirtti. Ayrıca yüzde 62’si araçlarını kullanırken lastiklerin oynadığı rolün ve bu suretle de gösterdiği güvenlik performansının önemine değindi.

Michelin pilot Super Sport, günlük kullanımın yanı sıra çetin koşullarda da parkura uygun hale getirilen; güvenlik ve sürüş keyfi arasında eşsiz bir denge sağlıyor. Michelin mühendisleri, farklı alanlarda performansın eşzamanlı olarak geliştirilmesi üzerine odaklanmış. Pilot Super Sport ile donatılan bir aracın sürücüsü lastiklerin olağanüstü kullanım koşullarında bile azami güvenlik sağladığını bilerek kendisini rahat hissedebiliyor ve deneyimden keyif alabiliyor.

Michelin Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirilen kurum içi testlerde, Pilot Super Sport’un şimdiye kadar bu dilimin performans göstergesi olan kendisinden önceki Michelin Pilot Sport PS2’den üstün olduğu altı temel alan tespit edilmiş:

Kuru zeminde yol tutuş:

Testler 2700 metrelik kapalı dairesel bir pistte 1.5 saniyelik bir kazanç olduğunu gösterdi.

Kuru zeminde frenleme:

Saate 100 km hızdan tamamen duruşa kadar fren mesafesi 1.5 metre kısaldı.

Islak zeminde yol tutuş:

4100 metrelik kapalı dairesel bir pistte, tur zamanı 2.5 saniye kısaldı.

Islak zeminde frenleme:

Saatte 80 km hızdan saatte 10 km hıza yavaşlarken, fren mesafesi üç metre kısaldı.

Pistte toplam kilometre performansı:

Yüzde  50 daha fazla tur.

Yolda toplam kilometre performansı:

Yüzde10 daha fazla mesafe.

Otomobil üreticileriyle birlikte geliştirilen yüksek performanslı lastik

Yüksek profilli otomobil üreticilerinin tercih edilen, uzun süreli ortağı olan Michelin, rakipsiz performans sağlayan olağanüstü araçlar tasarlamak için dünyanın en prestijli markalarıyla onlarca yıldır yakın ilişkiler içinde.

1990 yılında McLaren F1, Bugatti EB 110, Dodge Viper, Porsche 911 ve Ferrari F550’nin orijinal ekipmanı olan Michelin Pilot SX MXX3, 1997 yılında dikkat çekici bir biçimde Pagani Zonda, Ferrari 360 Modena ve Maserati Quattroporte’yi donatan Michelin Pilot Sport ve 2003 yılında çift bileşenli lastik sırtına sahip ilk lastik olan Pilot Sport PS2’den sonra Michelin, Pilot Super Sport ile yeni bir eşiği daha aşıyor.

Motorsporlarından elde edilen bilgi ve teknoloji, farklı imalatçıların gereksinimlerinin karşılanmasında hayati önem taşıyor. Her bir otomobil üreticisi kendi felsefesine ve yüksek performans kriterine sahip olduğundan, hepsi en azından bir nokta üzerinde uzlaşıyor: Belgelendirilen bir lastik bir taşıtın kişiliğini vurgular, geliştirir ve güvenlikten ödün vermeksizin hem günlük yol kullanımı hem de yarış sürüşüne uygun olması gerekiyor.

Michelin Pilot Super Sport, bu talimatlara göre Porsche, BMW M ve Ferrari mühendislerinin katkılarıyla geliştirildi. 2010 yılında, Ferrrari Teknoloji Ödülü alan Pilot Super Sport, Ferrari (458 Italia ve 599 GTO için) ve Alpina (B5 için) onaylandı.

Michelin, yeni nesil lastiğinin en yüksek güvenlik standartlarını karşıladığını garantilemek için sivil havacılık endüstrisinde kullanılanlarla aynı güvenlik sınırlarını uygulamış. Pilot Super Sport, testler boyunca bir taşıt üzerinde taşıyabileceği ağırlığın iki katına eşit, en yüksek yüklere dikkat çekici bir biçimde dayanarak olağanüstü koşullarda 50 bin kilometre kat ediyor.

Michelin’in teknik ortaklığı bulunan her bir otomobil üreticisi için lastikler yol tutuşun zayıf olduğu koşullarda 10 bin kilometreden daha fazla mesafeyi kapsayan testlere tabi tutulmuş. Michelin Super Sport’ a ait performans sonuçları hep birlikte, dünyanın en çetin yarış pistlerinden bazılarında 100 bin kilometreden fazla bir mesafede değerlendirildi.

Pilot Sport, otomobil üreticileriyle ortak geliştirme denemelerinde saatte 300 km’den yüksek hızlarda toplamda 1000 saat test edilmiş ve yüksek hızlarda üst düzey dayanıklılığı ispatlanıyor.

Fiorano, Motegi, Estoril, Magny-Cours, Nardo, Charade ve Nürbürgrind gibi dünyaca ünlü yarış pistlerinde; Fransa, Almanya, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Tayland’da oldukça yüksek çaba gerektiren testler yapıldı. Böylelikle, aşağıdaki otomobil segmentlerinden her birisi için uygun bir çözüm bulunması amacıyla üretim serileri en iyi hale getirildi:

–       Seri olarak üretilen süper otomobiller, örneğin Porsche Carrera GT, Koenigsegg Agera ve Ruf CTR CT3 ve geliştirilmiş modeller.

–       Seri olarak üretilen lüks süperspor otomobiller, örneğin Porsche 997, Ferrari 458 Italia ve Audi R8 MTM gibi geliştirilmiş modeller.

–       Seri olarak üretilen süperspor otomobiller, örneğin BMW M3, Subaru Impreza STi, ve Nissan GT-R gibi geliştirilmiş modeller.

Teknolojik yenilikler

Pilot Super Sport, Michelin’in yarış lastiklerinden esinlenen bir tasarımla en yenilikçi teknolojileri birleştiriyor.

Twaron® destek kuşağı

Tenis, yelkencilik ve dağ bisikleti gibi sporlara ilaveten havacılık, askeri koruyucu aygıtlar ve motorsporları için gerekli olan gelişmiş ekipmanlarda kullanılan yüksek yoğunluklu fiber olan Twaron® Michelin Pilot Super Sport’a üst düzey yüksek hız dayanıklılığı sağlıyor.

Twaron® destek kuşağı, sırtın merkez bölgesini kavrayarak merkez kısmın omuzlardan daha sabit ve gergin olmasını sağlıyor. Merkezkaç kuvveti böylece daha iyi kontrol edilir ve bütün sırt bölgesinde daha dengeli bir şekilde dağılıyor.

Twaron®’un temel bir özelliği yüksek yol tutuş direnci. Aynı zamanda güçlü ve hafif olan Twaron® eşdeğer ağırlıkta çelikten beş kat daha fazla dirençli.

Dual Compound teknolojisi

Yarış lastikleri için orijinal olarak geliştirilen bu teknolojik yenilikte, lastik sırtının sol ve sağ tarafları üzerinde farklı lastik bileşenleri kullanılıyor.

Dış tarafta Le Mans 24 Saat yarışlarında geliştirilen yeni karbon karası takviyeli kauçuk karışımı… Sonuç: En sert virajlarda bile üstün dayanıklılık.

İç tarafta yol yüzeyindeki en küçük zemin bozukluklarına bile uyum sağlayan, suda kızaklamayı engelleyen, üstün ıslak zemin yol tutuşuna sahip en son teknoloji ile üretilen kauçuk karışımı…

Değişken Temas Yüzeyi 2.0

Havacılık ve otomotiv endüstrilerinde kullanılan son teknoloji ürünü simülasyon yazılımları kullanılarak, zemine uygulanan kuvvet ve oluşan sıcaklık, lastiğin yol ile temas alanına daha eşit seviyede dağılıyor. Virajlarda yola temas alanının şekli değişiyor, ancak yol yüzeyi ile temas halinde olan lastik miktarı aynı kalıyor.

Büyüyen pazarı hedefliyor

200’den fazla otomobil için orijinal ekipman olarak belgelendirilen Michelin Pilot Sport PS2 halen piyasadaki en prestijli araçlar üzerine takılıyor. Halefi Michelin Pilot Super Sport da bu başarılı geçmişin de üstüne çıkmayı hedefliyor.

Michelin, Pilot Super Sport’un piyasaya sürülmesiyle birlikte yüksek performanslı otomobiller dünyasına olan bağlılığını kuvvetlendiriyor. Grup, 2010 yılının ilk çeyreğinde Pilot Sport 3’ü de pazara sunmuştu.

Pilot Sport 3, şehir araçlarının spor modelleri ve kompakt araçlara ilaveten geniş ve güçlü sedan araçlar dâhil olmak üzere geniş bir taşıt yelpazesi için tasarlanmış.  Ayrıca, binek ve tek kapılı spor otomobiller gibi gerçekten küçük spor otomobilleri de kapsıyor. Geniş 18 ve 19 jantlık serisiyle Michelin Pilot Sport 3, aynı zamanda spor olmayan modeller üzerinde seçeneğe bağlı ekipman olarak da uygun.

Yeni Michelin Pilot Super Sport; gerçekten üstün, birinci sınıf taşıtlar için çok yüksek performans aralığının en üstünde yer alıyor.

Çok yüksek performanslı taşıtların satışları artış gösteriyor ve önümüzdeki beş yıl boyunca dünya çapında yüzde 25’ten fazla artış göstermesi bekleniyor1. Aynı dönem boyunca, 2010 yılından 2015’e kadar, tekabül eden lastik pazarı Kuzey Amerika’da yüzde 43 ve Avrupa’da yüzde 30’dan fazla büyüme gösterirken Çin’de beş katı bir genişleme gösterebiliyor1.

1 Michelin araştırmaları

Ebatlar

Beş ebadı mevcut olan Michelin Pilot Super Sport,  çok sayıda taşıt üzerinde orijinal ekipman olarak onaylandı.

18 inç

225/45 ZR 18 (95 Y) XL

245/45 ZR 18 (100 Y) XL

245/40 ZR 18 (97 Y) XL

265/40 ZR 18 (101 Y) XL

19 inç

225/40 ZR 19 (93 Y) XL

225/35 ZR 19 (88 Y) XL

235/35 ZR 19 (91 Y) XL

245/35 ZR 19 (93 Y) XL

255/35 ZR 19 (96 Y) XL

265/30 ZR 19 (93 Y) XL

275/35 ZR 19 (100 Y) XL

275/30 ZR 19 (96 Y) XL

295/30 ZR 19 (100 Y) XL

305/30 ZR 19 (102 Y) XL

20 inç

235/35 ZR 20 (92 Y) XL K1

255/35 ZR 20 OPEN ZR

275/35 ZR 20 OPEN ZR

275/30 ZR 20 OPEN ZR

285/30 ZR 20 (99 Y) XL K1

285/30 ZR 20 OPEN ZR

285/25 ZR 20 (93 Y) XL

295/35 ZR 20 (101 Y) K1

295/25 ZR 20 (95 Y) XL

315/35 ZR 20 (110 Y) XL K1

345/30 ZR 20 (106 Y)

21 inç

255/30 ZR 21 (93 Y) XL

265/30 ZR 21 OPEN ZR

295/30 ZR 21 OPEN ZR

295/25 ZR 21 (96 Y) XL

22 inç

235/30 ZR 22 OPEN ZR

265/30 ZR 22 OPEN ZR

Daha fazla bilgi:

Y: toplam ağırlık toplam yük kapasitesinin yüzde 85’ini aşmıyorsa saatte 300 km hızlara kadar sürülebilir.

(Y): toplam ağırlık toplam yük kapasitesinin yüzde 85’ini aşmıyorsa saatte 300 km üstü hızlara kadar sürülebilir.

OPEN ZR: Yük kapasitesinin yüzde 85’i ile yüzde 100’ü arasındaki toplam bir ağırlıkla saatte 300 km’den daha yüksek hızlarda sürülebilir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı