Buradasınız
Home > Güncel > Michelin’den Monte Carlo’da Tarihi Zafer

Michelin’den Monte Carlo’da Tarihi Zafer

2011 Kıtalararası Ralli Şampiyonası, 18-21 Ocak tarihlerinde düzenlenen Monte Carlo Rallisi’yle start aldı. Bu yıl 100’üncü yılını kutlayan Monte Carlo Rallisi, dolayısıyla ralli sporunun da 100 yaşına geldiğini vurguluyordu. Bu tarihi öneme sahip yarışta birinci olmak; pilotlar, otomobil markaları ve lastik üreticileri için çok büyük önem taşıyordu.

Bu yıl IRC’de resmi olarak üç lastik sağlayıcı bulunuyor.

Yarışa hızlı başlayan Skoda pilotu Juho Hanninen, asfalt üstünde üstün bir yol tutuş sağlayan Michelin lastikleriyle yarışın ilk gününü domine etti. Fakat ikinci gün, Saint Jean en Royan etabında beklentilerden daha fazla kar olduğundan, bu etaba Michelin’in çivili kar lastikleriyle başlayan Bryan Bouffier ve François Delecour ön plana çıktı. Bir sonraki etapta da zeminin karla kaplı oluşu nedeniyle çivil kar lastiği takma öngörüsünde bulunan pilotlar liderlikteki farkı artırmayı başardı.

Bryan Bouffier, ikinci gün elde ettiği bu farkı, Monte Carlo Rallisi’nin son gününde de korumayı başararak bu tarihi yarışta hem kendisi hem Michelin hem de Peugeot için çok önemli bir zafer elde etti.

Kıtalararası Ralli Şampiyonası, 2011’de İspanya’dan Ukranya’ya, Belçika’dan İskoçya’ya kadar 12 farklı ülkede, toprak ve asfalt gibi farklı zeminlerde koşulacak.

Michelin ve ralli

Michelin’in Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki uzun süreli mevcudiyeti kendi ürünlerinin verimliliğini vitrine çıkartmak için her zaman fevkalade bir alan olarak işlev gördü. Dünya Ralli Şampiyonasının 1973 yılında oluşturulduğu günden itibaren, Michelin lastikleri asfalt, toprak, karlı ve buzlu yollarda 200’den fazla Dünya Ralli Şampiyonası yarışı kazandı ve 38 unvan elde etti: Bu unvanların 20’si Markalar Şampiyonası, 18’i ise Pilotlar Şampiyonası’ndadır.

Michelin’in 2011 yılında WRC ve IRC’ye geri dönüşünün altında yatan en önemli neden, yasal mevzuatların, lastik şirketleri arasında açık rekabete müsaade etmesi. Michelin’den yapılan açıklamada, rakip markalar olduğu sürece motorsporlarına katılmaya daima istekli oldukları belirtiliyor. Açık şekilde rekabete dayalı bu yarışlar, gelecekteki teknolojilerin geliştirilmesine de olanak sağlıyor. Michelin aynı zamanda her bir yarış için kullanılan lastik sayısını azaltarak maliyetlerin düşürülmesini, etkin bir şekilde destekliyor.

Michelin’in ralli lastiği araştırma ve geliştirme programında performans, dayanıklılık ve çevreye saygıyı birleştiren paketlerin üretilmesi için ileri teknolojiler uygulanıyor. Avrupa standartları çerçevesinde, Michelin’in ralli ürün yelpazesi için kullanılan bileşenler aromatik yağlar içermiyor.

IRC lastik ürün yelpazesi

Michelin, 2011 Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nda koşulacak 12 yarışın farklı zemin tipleri (kar, asfalt ve toprak) için üç temel lastik ailesi geliştirdi.

Toprakta 15 ve asfaltta 18 inçden oluşan ürün yelpazesi, yarış tipine göre farklı lastik sırtı desenleri ve yumuşak, orta ya da sert gibi farklı bileşen özellikleri taşıyorlar.

Önemli tarihler

1973: Alpine-Renault’nun sürücüleri Andruet, Thérier, Darniche ve Nicolas (‘maskeli dörtler’ olarak bilinmektedir) efsanevi Berlinette ile ilk Dünya Markalar Şampiyonası unvanını kazanmıştır. Michelin lastikli Alpine-Renault A110s, radyal teknolojisi için firmaya anlamlı bir ödül kazandırmıştır.

1982: Grup B, A ve N olarak isimlendirilen otomobillerin rallilere girmesine ilk defa izin verildi. Röhrl (Opel Ascona/Michelin), Dünya Ralli Şampiyonası’nın (1981 yılında) ilk raundunu kazanan ilk bayan sürücü olan Michèle Mouton’un önünde Pilotlar Şampiyonası’nı kazandı.

1983: Hannu Mikkola, Michelin ile donatılan Audi’si ile dört yarış kazandı ve şampiyon oldu. Michelin, bir sonraki yıl Audi ve Blomqvist ile hem Markalar hem de Sürücüler Şampiyonluğu’nu elde etti.

1985: Michelin, Peugeot 205 Turbo16 pilotları Salonen (1985) ve Kankkunen (1986) ile birbiri ardına Markalar ve Pilotlar şampiyonluk unvanlarını kazandı. Bununla birlikte, Portekiz’de üç seyircinin kaza sonucu ölmesi ve Henri Toivonen’in Korsika’da bir kazada yaşamını yitirmesiyle bu dönem acılı bir hal aldı.  Çok güçlü olarak değerlendirilen Grup B otomobiller de 1987 yılından itibaren geçerli olmak üzere yasaklandı.

1987: Grup B otomobillerin yasaklanmasıyla yerini daha az güçlü olan Grup A otomobiller aldı.  Michelin, sürücülerin bir veya birden fazla lastikte hava kaybına rağmen kesintisiz olarak aynı hızda devam etmelerine olanak sağlayan ATS (geçici esnek destek) sistemini piyasaya sürerek bir yeniliğe imzasını attı.

1992: Lancia ve Michelin peş peşe gelen beşinci Dünya Şampiyonluğu’yla bir rekor kırdı.

1994: Didier Auriol (Toyota Celicia/Michelin) Pilotlar Şampiyonu olan ilk Fransız sürücü oldu.

1998: Michelin, Carlos Sainz’in Yeni Zelanda’daki zaferi sayesinde 150’inci Dünya Ralli Şampiyonası birinciliğini kazandı.

2000: Peugeot 206 WRC ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda art arda alınan üç Dünya Şampiyonluğu unvanından ilki Michelin’in 30uncu Dünya Ralli Şampiyonluğu ile aynı zamanda denk geldi.

2003: Markko Märtin, Ford Focus WRC ile Finlandiya’da, Michelin’e 200’üncü Dünya Ralli Şampiyonası zaferini kazandırırken; Citroën, Michelin ile donatılan Xsara WRC’si ile ilk Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı.

2011: Michelin, Sébastien Loeb ve Citroën ile birlikte birçok şampiyonluk unvanı aldıktan sonra 2005 sonunda Dünya Ralli Şampiyonası’ndan çekilmesinin ardından, WRC ve IRC ile üst düzey ralli mücadelesine geri dönüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı