Buradasınız
Home > Güncel > Michelin Sürücüleri Eğitecek

Michelin Sürücüleri Eğitecek

Michelin’in, sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için başlattığı ve 2004 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen “Lastiklerde Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri başlıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Denizli’nin de aralarında bulunduğu 5 ilde düzenlenecek etkinliklerde, karayollarımızın daha güvenli ve ekonomik hale getirilmesi için lastiklerin rolüne dikkat çekilecek.

“Lastikte Doğru Hava Basıncı” aktiviteleri kapsamında kurulacak kontrol noktalarında; sürücülerin yalnızca birkaç dakikasını alacak lastik hava basıncı ölçme işlemi, uzman Michelin ekiplerince gerçekleştirilecek ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncı ayarlanacak. Aktiviteyle geniş kitleleri güvenli ve ekonomik sürüş için bilinçlendirmeyi amaçlayan Michelin, trafik kazası risklerini de azaltmayı hedefliyor.

Etkinlikler 16-17 Eylül arasında Ankara’da, 20-24 Eylül arasında İstanbul Anadolu yakasında, 4-9 Ekim’de İstanbul Avrupa yakasında, 11-15 Ekimde İzmir’de, 18-19 Ekimde Denizli’de ve 21-22 Ekim tarihleri arasındaysa Bursa’da gerçekleştirilecek.

Sürücülerin yüzde  53’ü araçlarını düşük hava basıncıyla kullanıyor

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 5 ilinde gerçekleştirilen Lastikte Doğru Hava Basıncı etkinliği kapsamında toplam 3071 aracın lastikleri incelendi. Araçların % 53’ünün düşük havalı lastiklerle kullanıldığı ve her 10 araçtan 1’inde ise lastik hava basıncının tehlikeli sonuçlara yol açabilecek kadar düşük olduğu saptandı.

Düşük hava basıncı neden tehlikeli?

Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin esnekliğinin dolayısıyla yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Eksik basınçlı lastikler, ıslak zeminde de sorunlara yol açıyor. Diğer bir ifadeyle, basınç ne kadar az ise lastiğin yolla teması da o kadar az oluyor ve bu da araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açabiliyor.

Lastik hava basıncı, karayolu güvenliği kadar ekonomik araç kullanımını da doğrudan etkiliyor. Lastik hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci de artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelemesi daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Eksik hava basıncı ayrıca lastiklerde yıpranmaya yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30’a varan oranda azaltıyor.

Sürücüleri lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri konusunda uyaran Michelin, lastiklere en az ayda bir kez ve uzun yolculuklar öncesinde araç üreticilerinin tavsiyesine uygun olarak hava basılmasını öneriyor.

Michelin’in karayolu güvenliğine taahhüdü

Michelin, karayolu hareketliliğini daha güvenli ve ekonomik hale getirme misyonu doğrultusunda, kullanım ömrü boyunca tasarımları ve kullanımları açısından daha güvenli ve etkili ürün ve hizmetler sunarken, düzenlediği bilinçlendirme kampanyalarıyla da güvenlik konusunda lastiklerin rolünü daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor.

Michelin’in 2004 yılında 18 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği “Doğru Hava Basıncı” aktivitesi sırasında yaptığı araştırmada, karayollarındaki araçların % 66’sının düşük basınçlı lastiklerle kullanıldığı ortaya çıktı. Bu taşıtların % 42’sindeyse lastik hava basıncının kısa ya da orta vadede aniden bozulmaya yol açabilecek kadar düşük olduğu saptandı.

Michelin, üstlendiği misyon doğrultusunda Avrupa Komisyonu’nun 2011 yılına kadar trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri % 50 oranında azaltma hedefine yardımcı olmak üzere 6 Nisan 2004’te, Avrupa Yol Güvenliği Şart’ını imzaladı. Michelin, bu girişimin bir parçası olarak “Doğru Hava Basıncı” aktivitelerini tüm Avrupa Birliği ülkelerinde gerçekleştiriyor.

Lastik hava basıncı konusunda sürücülerin bilincini artırmayı amaçlayan bu aktiviteler, AB sınırlarını aşarak İsviçre, Türkiye ve Hırvatistan’da da düzenlenmeye başlandı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı