Buradasınız
Home > Güncel > Michelin Rakamları Açıkladı

Michelin Rakamları Açıkladı

Michelin Grubu’nun 2011 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı. Michelin’in net satışları 2011 yılı hedefleri doğrultusunda yılın ilk 6 ayında yüzde 21’lik artışla 10.1 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Sürücülere maksimum güvenlik sağlarken her aracın ve sürücünün kendine has ihtiyaçlarını karşılamayı ilke edinen Michelin’in, 2011 yılının ilk yarısında net gelirlerinde ise yüzde 32’ye varan bir artış yaşandı. Aynı dönemdeki faaliyet marjı ise yüzde 9.6’lık artış oranıyla 971 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Michelin Grubu’nun performansını yorumlayan Michelin Yönetici Ortağı Michel Rollier: “Michelin Grubu olarak 2011-2015 yıllarını kapsayan büyüme hedefleri doğrultusunda yılın ilk yarısını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21’lik artış ile tamamlandık. Grubun konsolide bazda net satışları ise 10.1 milyon Euro’ya ulaştı. Satış hacmindeki yaşanan yüzde 12.6’lık artış, grubun pazar payını yıldan yıla artırdığını gösteriyor. Hammadde fiyatlarında şimdiye kadar gerçekleşen veya gerçekleşeceği bildirilen fiyat artışlarının, yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin Euro’luk yıllık tahmini ek maliyetleri karşılamasını bekliyoruz,” dedi.

İlk yarı net geliri 667 milyon Euro

2011 yılının ilk yarısında grubun net geliri, 677 milyon Euro olarak gerçekleşti. İlk altı aylık dönemde serbest nakit akışı ise 634 milyon Euro oldu. Hammadde fiyatlarında yaşanan artış, serbest nakit akışının 610 milyon Euro olarak gerçekleşmesine neden oldu.

Binek otomobil ve kamyonet lastiği satışları

Michelin’in, binek otomobil ve kamyonet lastiği satışları, 2011 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 13.7’lik artışla 5 milyon 252 bin Euro olarak gerçekleşti.

Ağır vasıta satışları

Şirketin, kamyon lastikleri sektöründeki net satışları 2010 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 27.3’lük bir artışla 3 milyon 266 bin milyon Euro’ya ulaştı. Güçlü pazarlama performansı ve fiyat yükselmesinden önce ilk çeyrekte yapılan satın alma, satış hacmini yüzde 15.6 oranında artırdı. Michelin, özellikle yeni ürün ve servis girişimlerinden kazanç sağladı.

Özel işler

Michelin Grubu’nun özel işler net satışları, 2011 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 36.6’lık bir artışla 1 milyon 587 bin Euro’ya yükseldi.

Yılın ikinci yarısından beklentiler

2011 yılının ikinci yarısında, çevresel ve ticari trendlerin etkisiyle bir pazar büyümesi yaşanabilir. Yılın ilk yarısında yaşanan büyüme rakamlarının etkisiyle, Michelin Grubu’nun yılsonu satışlarında yaklaşık olarak yüzde 8’lik bir büyüme öngörülüyor.

Michelin Grubu’nun hammadde fiyatlarında şimdiye kadar gerçekleşen veya gerçekleşeceği bildirilen fiyat artışlarının yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin Euro’luk yıllık tahmini ek maliyetleri karşılamasını bekleniyor. Ayrıca işletme sermayesi gereksinimlerindeki hammadde maliyetlerinin etkisiyle ve sermaye harcaması programlarının daha hızlı yayılımı dikkate alındığında, 2011 yılında serbest nakit akışının geçici olarak düşmesi tahmin ediliyor.

2011 yılının ilk yarısında öne çıkanlar

  • Michelin Grubu, Double Coin ve Huayi ile birlikte mutabakat bildirisi imzaladı.
  • Michelin Kuzey Amerika, binek otomobil ve kamyonet sektöründe lastik üretim kapasitesini daha da genişletmek için Lexington-South Carolina’da 200 milyon USD’lik bir yatırım planlıyor.
  • Spor sedanlar için geliştirilmiş olan yeni Michelin Pilot Super Sport lastiğin piyasaya sürülmesi hedefleniyor.
  • Michelin, Çin’de BRIC ülkelerinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş olan yeni Michelin Energy XM2 lastiğini piyasaya sürüyor.
  • MICHELIN X MultiWay 3D kamyon lastiği ürün yelpazesi Avrupa’da piyasaya sürüldü.
  • Michelin, Çin’in ilk ticari uçağı Comac C919 için lastik tedarik etmeye hazırlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı