Buradasınız
Home > Güncel > Michelin Finansal Bilgilerini Açıkladı

Michelin Finansal Bilgilerini Açıkladı

Michelin, 2010 yılı global finansal bilgilerini açıkladı.  Bir önceki yıla göre yüzde 20.8 oranında artan satışlar, Michelin’in 2010 yılı cirosunun 17 milyar 891 milyon Euro’ya ulaşmasını sağladı.

Grubun performansını yorumlayan Michelin Yönetici Ortak Michel Rollier: “2010, Michelin için üretim esnekliği ve tarihi düzeyde yüksek marjlarla desteklenmiş olan güçlü bir büyüme yılıydı. Son yıllarda, ekiplerimizin özverisi, profesyonelliği ve markalarımızın değeri üzerine kurulu olan yeni bir dinamik büyüme safhasının temellerini attık ve bilançomuzu açıkça güçlendirdik,” dedi ve ekledi: “Michelin, bu iyileşmeleri artırarak eşsiz bir sermaye harcama programının desteği ile yeni ve daha hızlı bir büyüme safhasına girdi ve satış hacmimizi 2011’de en az % 6.5 oranında artırmayı hedefliyoruz. Grubumuz, hammadde maliyetlerindeki ani artışlara karşın dinamik fiyatlandırma politikasını sürdürecek ve ekonomik çevrelerde başlıca değişiklikler olmadığı sürece, 2011 yılında operasyon gelirlerinde bir artış görmeyi beklemektedir.” dedi.

Michelin’in konsolide net satışları, güncel döviz kurunda 2009’a kıyasla % 20.8 oranında artışla 17 milyar 891 milyon Euro’ya ulaştı.  2010 yılı için net gelir ise, 1 milyar 049 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Binek otomobil lastikleri satışları

Binek otomobil ve hafif ticari araç lastiklerinin 2010 net satışları, 2009’a göre % 18.2 artışla 9 milyar 790 milyon Euro olarak gerçekleşti. Birim satışlar, kış lastiklerine dair sabit talep ile yıl boyunca korundu.

Ağır vasıta lastikleri satışları

Ağır vasıta lastiklerinin net satışları,  2009’a göre % 26.3 artışla 5 milyar 680 milyon Euro olarak gerçekleşti. Satış hacmi, yılsonunda olgun pazarlarda belirli tedarik sorunlarına neden olan hızlı artışla, bir önceki yıl kıstaslarına göre ani artış gösterdi.

2011 beklentileri

Yeni dönemdeki beklentilerin de yer aldığı açıklamaya göre; Michelin, sürekli artan küresel lastik talebi ve artan hammadde fiyatlarının yaşandığı bir dönemde kendisini daha hızlı ve daha dinamik bir büyüme safhasına girmeye adıyor.

Bu çerçevede Michelin, marka ve fiyatlandırma gücü dâhil olmak üzere kendini ayrıcalıklı kılan bir dizi rekabetsel güçlü yönü ile teknolojik liderliğinin ve lastiklerinin sağladığı müşteri beklentilerine uygun performans sayesinde büyüme hedeflerini destekleyebilecek avantajlara sahip.

Güçlü olduğu bu yönleriyle ekonomik çevrede herhangi belirgin bir değişiklik olmadığı sürece, Michelin kendisine 2011 için ciddi hedefler belirlemiştir.  Michelin, 2011-2015 büyüme hedefleri ile uyumlu olarak asgari % 6.5’lik bir birim satış gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Michelin, yeni pazarlardaki varlığını güçlendirmenin birlikte getireceği maliyetlere (üretime geçiş, satış ve pazarlama operasyonları ve reklamlara geçici olarak 150 Milyon Euro civarında ön harcamalar) rağmen operasyon gelirini 2011’de arttırmayı bekliyor.

2010 operasyonlarında öne çıkanlar

 • Michelin Alpin 4, ADAC testinde en üst puanı aldı ve üç yıldız derecelendirmesine layık görüldü.
 • Michelin, 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda küresel reklam kampanyasını tanıttı.
 • Sürüş, çevre ve teknoloji performansı:  Yeni Michelin Pilot Sport 3 ile kazanan bir üçlü…
 • Michelin X One satışları bir milyon adedi geçti.
 • Dağıtım: Michelin ve Rodi, İspanya’nın Katalunya-Aragon Bölgesi’nde ortaklık anlaşması imzaladı.
 • İş Makinesi Lastikleri: Michelin X-Traction, şantiye üretkenliğini iyileştirmeye yönelik yeni bir çözüm…
 • Michelin Group, Dakar Rallisi 2011’de kürsünün tepesinde yer aldı…
 • 1.2 milyar Euro’luk hak ihracı başarılı şekilde tamamlandı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı