Buradasınız
Home > Güncel > Mercedes’in Yeni Modellerini Rosberg Tanıttı

Mercedes’in Yeni Modellerini Rosberg Tanıttı

Mercedes-Benz tarafından Türkiye’de satışa sunulmaya başlanan Yeni SLK ve C Serisi Coupe modellerinin örtüsünü, Formula 1 İstanbul GP için Türkiye’de bulunan Mercedes GP pilotlarından Nico Rosberg Conrad Otel’de düzenlenen gecede kaldırdı.

Yeni Mercedes-Benz SLK Roadster

Tamamen yenilenerek geliştirilen üçüncü nesil Mercedes-Benz SLK-Serisi,  şimdiye kadar tasarlanan en heyecan verici ve başarılı spor otomobillerden biri olarak sunuluyor. Yeni roadster, sürüş ve açık hava keyfini bir üst seviyeye taşıyor. Yeni SLK, günlük kullanıma tamamen uygun göz alıcı spor otomobil tasarımını, zarif sportifliği, şık konforu ve örnek bir çevre duyarlılığı ile harmanlıyor. Bir roadster modelinin tutkuya davet eden çizgileri, yüksek kalite sunan kabini, kusursuz sportif yetenekleri ile SLK yollarda üstün sürüş keyfi sunarken düşük yakıt tüketimiyle sınıfının en ekonomik ve böylelikle en çevreci aracı konumunda. Tüm bu özelliklerin yanısıra yeni SLK, bir düğmeye basılarak aydınlık veya karanlığa geçiş yapılan MAGIC SKY CONTROL donanımlı panoramik açılır cam tavanı dünyada ilk kez kullanıma sunuyor.

Yeni SLK’nın dış tasarımında ilk dikkat çeken özellik, Mercedes-Benz’in yeni karakteristik radyatör ızgarası. Aracın uzun ve belirgin hatlara sahip ön kısmı roadster’in dinamik karakterini vurguluyor.  Aracın şeffaf farları, SLK’nın “orijinali” olarak addedilen 1950’lerin 190 SL’ini andıran görünümünü tamamlıyor. Yeni SLK tasarımında aracın ön kısmı, “martı kanat” Mercedes-Benz SLS AMG ve yeni CLS ile benzer çizgiler taşıyor. Ayrıca tasarımcılar, güçlü bir görünüm kazandırdıkları yeni SLK’nın hava direci katsayısını daha da düşürerek 0.30’a indirdiler.

Sınıfında en kompakt boyutlara sahip olan yeni SLK, örnek genişlikte bir iç hacim sunuyor. Kabin içinde kullanılan özel malzemeler ve detaya gösterilen özen aracın yüksek kalitesini ve sportif tarzını vurguluyor. Yeni SLK’da iletişim ve eğlence fonksiyonları için renkli ekran, gösterge panelinin merkezine yerleştirilmiş ve hem sürücü hem de yolcu tarafından kolaylıkla okunabilir konumda.

1996 yılında satışa sunulan ilk SLK’da uygulanan ve yeni açılıp kapanma teknolojisiyle birkaç saniyede roadster modelinden coupé modeline geçişi sağlayan vario tavan ile Mercedes-Benz, birçok markaya örnek olmuştu. Yeni SLK ile Mercedes-Benz bu alandaki öncülüğünü daha da ileriye taşıyarak ilk kez üç farklı  hafif yapıya sahip vario tavan seçeneği sunuyor:

 • standart donanımda bulunan araç renginde vario tavan
 • koyu renkli camdan panoramik vario tavan ve
 • yeni nesil SLK’nın yepyeni özelliklerinden biri olan, bir düğmeye basılarak aydınlık veya karanlık arasında hızlı bir değişim sağlayan MAGIC SKY CONTROL panaromik vario tavan.

Aracın tavanı açıkken kabin içinde rüzgarı kesmek üzere geliştirilen AIRGUIDE ise, geleneksel sistemlere göre yüksek kullanım konforu sağlıyor.

Yeni Mercedes-Benz SLK’da üç farklı motor seçeneği  bulunuyor:

 • SLK 200 BlueEFFICIENCY,
 • SLK 250 BlueEFFICIENCY ve
 • SLK 350 BlueEFFICIENCY.

SLK 200 BlueEFFICIENCY ‘nin dört silindirli motoru, 135 kW (184 hp) güç üretiyor. Kendi segmentindeki en ekonomik roadster olan SLK 200 BlueEFFICIENCY, geliştirilmiş, opsiyonel yedi vitesli otomatik şanzıman 7G‑TRONIC PLUS ile 100 kilometre üzerinde sadece 6,1 litre yakıt tüketiyor. Bu tutumlu ve çevre dostu model 0’dan 100 km/sa’e 7,0 saniyede çıkarken, kilometre başına 142 g CO2 salınımı yapıyor. SLK 200 BlueEFFICIENCY’nin maksimum hızı ise 237 km/sa ile sınırlı.

Dört silindirli motora sahip SLK 250 BlueEFFICIENCY ise 150 kW (204 hp) güç üretiyor. Standart olarak 7G-TRONIC PLUS otomatik şanzıman ile donatılan ve 100 kilometrede sadece 6,2 litre yakıt tüketen SLK 250 BlueEFFICIENCY, 100 km/sa’e yalnızca 6,6 saniyede erişiyor ve 243 km/sa’e kadar hızlabiliyor.

SLK 350 BlueEFFICIENCY’de sunulan altı silindirli V6 motor ise 225 kW (306 hp) güç üretiyor. 0’dan 100 km/sa’e 5,6 saniyede çıkabilen bu modelin hız limiti 250 km/sa. SLK 350 BlueEFFICIENCY, her 100 kilometrede 7,1 litre yakıt tüketiyor.

Yeni SLK’da, verimliliğe örnek olan ve önceki modellere kıyasla yakıt tüketiminin belirgin bir şekilde azaltan ECO start/stop fonksiyonu, tüm modellerde standart olarak sunuluyor.

Yeni SLK’da üç farklı süspansiyon seçeneği sunuluyor;

 • standart çelik süspansiyon.
 • sportif sürüş sağlayan sertleştirilmiş spor süspansiyon,
 • Dynamic Handling donanımı: Bu elektronik kontrollü otomatik ayarlı suspansiyon sistemi yol yüzeyinin yapısına göre gerekli ayarı yaparak konforlu ve dinamik sürüş olanağı sağlıyor.

Dynamic Handling donanımı, park etme sırasında direksiyonun rahat dönmesini sağlarken standart direksiyona göre yol tutuşunu ve çevikliği artıran “Direct-Steer sistemi”ni de kapsıyor. Bunun yanısıra kritik durumlarda aracın dönüş hareketini selektif fren etkinliği ile kontrol altında tutarak aracın stabil bir şekilde virajı dönmesini sağlayan “Torque Vectoring Brakes” de bu donanıma dahil.

Yeni Mercedes-Benz SLK, güvenlik konusunda da çıtayı yükseltiyor. Mercedes-Benz tarafından geliştirilen ve standart donanımda sunulan dikkat kaybı uyarıcısı “Attention Assist”,  dünyada tek olan, SLK’da opsiyonel olarak sunulan ve olası kazayı algılayarak yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan “PRE-SAFE”, aracın hızı ve virajların eğimine uyum sağlayan, 5 ayrı aydınlatma programı ile her türlü yol ve hava durumunda mükemmel aydınlatma sağlayan “Akıllı ışık sistemi” (Intelligent Light System), ön camın içerisine bağlanan bir kamera ile hız limiti tabelalarını görerek, göstergeler üzerinde sürücüye sunan “Hız sınırı yardımcısı” (Speed Limit Assist) yeni SLK’da sunulan üstün güvenlik donanımlarından bazılarını oluşturuyor.

Mercedes C Serisi Coupe

Yeni C-Serisi Coupé

Mercedes-Benz, otomobilin icadının 125.yılında, yeni bir segmente girecek olan, yepyeni, dinamik, etkileyici, kompakt ve klasik C-Serisi Coupé’yi pazara sunuyor. Bu genç ve sportif iki kapılı otomobil, ilk kez 2011 Cenevre Motor Show’da dünya basınına tanıtıldı.

Yeni C-Serisi Coupé, kısa bir süre önce satışa sunulan yeni Mercedes-Benz C-Serisi’nin teknolojik özelliklerinin ve güvenliğinin yanısıra  bir coupé aracın sürüş zevkine ve konforuna sahip.

Başarılı , yaşamdan zevk alan, sportif yaşam tarzına sahip olan 35-45 yaş grubu için tasarlanan bu otomobil, C-Serisi ürün portföyünde yer alıyor. C-Coupé, sedan modeline göre daha ince bir siluete ve daha akıcı, atak ve sportif çizgilere sahip ve 41 mm daha alçak. Ön görünümünde, C- Serisi ile büyük benzerlik gösteren tasarımında büyük Mercedes-Benz yıldızını taşıyan çift çıtalı geniş radyatör ızgarası hakim. Arka kısmında gerçek bir coupé tarzında, kısa ve eğimli bir tasarıma sahip olan C-Coupé, dört kişilik bir otomobil.

Yeni C-Coupé iç tasarımında ince ayrıntılara özen gösterilmiş, sportif, güçlü ve kaliteli bir görünüm sunuyor. İlk defa CLS Serisi’nde tanıtılan yeni üç kollu, çok fonksiyonlu direksiyon C-Coupé’de de sunuluyor.

Yeni C-Serisi Coupé’de sunulan bir diğer önemli özellik, yeni nesil telematik sistemi.     C-Serisi’nin yeni nesil sedan ve estate modelleri ile dünyaya tanıtılan bu sistem, sürücülere kullanımda yüksek konfor sağlıyor. Telefon rehberi transferi, SMS mesajlarının gösterimi, bluetooth ile kablosuz müzik çalma ve USB arayüzü kullanımına sürücü rahatça ulaşabiliyor. Yeni nesil telematik sistemi ile opsiyonel olarak yüksek çözünürlüklü renkli ekran da sunuluyor.

COMAND online multimedya sistemi, yeni C-Serisi Coupé ile ilk defa internet erişimi sunuyor. Bu sistem ile kullanıcılar üyelik ücreti olmadan, sayfaları hızlı yüklenen, Mercedes-Benz Online hizmetine göz atabilecek ve kolaylıkla kullanabilecekler. Bu detaylı hizmet, hava durumu bilgisi ve Google® Maps vasıtası ile lokasyon belirleme özelliklerini de kapsıyor. Bunun yanında, belirlenen ve sürekli kullanılan adresler spesifik kişisel varış noktaları kaydedilebiliyor.

Yeni C-Serisi Coupé iki dizel, üç benzinli olmak üzere beş farklı motor seçeneğine sahip. Çevre dostu BlueEfficiency motorlar ile donatılan yeni C-Serisi Coupé’lerin C 250 ve C 350 benzinli motorlarında, geliştirilmiş 7G-TRONIC PLUS yedi vitesli otomatik şanzıman özelliği standart olarak sunuluyor. C 220 CDI, C 250 CDI ve C 180 benzinli motorlar ise Türkiye paketleri kapsamında aynı 7G-TRONIC PLUS şanzıman ile sunuluyor.

Tüm seçeneklerin arasında, en üst güç seviyesini sunan C 350 BlueEFFICIENCY, 6 silindirli motor ile sunuluyor. 225 kW/306 bg güç ve 370 Nm tork üreten C 350 BlueEFFICIENCY, yüksek performans ve yakıt ekonomisi ile her 100 km’de ortalama 6.8 lt benzin harcıyor.

En ekonomik motor seçeneğini ise C 220 CDI BlueEFFICIENCY sunuyor. Altı ileri manuel vitesli versiyonunda, ECO start/stop fonksiyonunun da yardımı ile her 100 km’de 4.4 lt yakıt tüketiyor, bu da km başına 117 gram’lık CO2 salınımı anlamına geliyor.

Türkiye’ de satışa sunulacak olan C 250 BlueEfficiency modeli ise 4 silindirli 1796cc’ lik hacme sahip motor ile donatılıyor. 150 kW/204 bg güç ve 310 Nm tork üreten C 180 BlueEFFICIENCY’de CGI adı verilen direkt enjeksiyon teknolojisi mevcut.

Dinamik motorlarla mükemmel bir uyum  sağlayan AGILITY CONTROL süspansiyon sistemininin standart olarak sunulduğu yeni C-Serisi Coupé, bu özelliği ile üstün bir konfor ve çeviklik sunuyor.  Bu sistem yolun durumuna ve sürüş tarzına bağlı olarak amortisör sertliğini kontrol ederken, her sürüş tarzında, her seyahati güvenli ve konforlu bir hale getiriyor.

ATTENTION ASSIST’ten, DISTRONIC PLUS’a kadar birçok yeni sürüş sistemi bulunduran yeni nesil C-Serisi Coupé’ de destek sistemleri en son radar, kamera ve sensör teknolojilerine dayanıyor ve yakın sürüş, yorgunluk, karanlık gibi kaza nedenlerine sebep olan öğeleri hedef alıyor.  Bir kısmı önümüzdeki dönemlerde satışa sunulacak olan yeni geliştirilen destek sistemlerinin bazıları sadece uyarırken bazıları tehlikeli durumlarda sürücüye müdahale de edebiliyor;

 • Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü  almayacak şekilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist)
 • Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen ve aktif müdahalede bulunan –  Aktif Şerit Takip Yardımcısı (Active Lane Keeping Assist)
 • Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran – Aktif
  kör nokta yardımcısı (Active Blind Spot Assist)

  • Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran –  Konsantrasyon kaybı uyarıcısı (ATTENTION ASSIST)
  • Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak dur-kalk yapmasını sağlayan – DISTRONIC PLUS
  • Aracın hızını sabitleyebilen ya da sınırlayan – Hız sabitleyici ve sınırlayıcı (Speedtronic)
  • Aracın rahat park edilebilmesini sağlayan ve park etme yardımcısı içeren ön ve arka park sensörleri – Parktronic
  • Olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan –PRE-SAFE®

Yeni Mercedes-Benz C-Serisi Coupé, Ağustos ayından itibaren Türkiye’de satışa sunuluacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı