Buradasınız
Home > Güncel > Mercedes İle Geleceğe Yolculuk: F800 Style Konsept

Mercedes İle Geleceğe Yolculuk: F800 Style Konsept

Mercedes F 800 Style Konsept otomobilini Almanya Stuttgart Mercedes tesislerinde test edebilme imkanı buldum. F kodu ile üretilen konsept otomobillerin 8 inci nesli.. Önümüzdeki yıllarda üretilecek Mercedes modellerinin tasarımları konusunda bize çok ipucu veriyor.

Mercedes F 800 Style’ın çizgileri çok akıcı. Burun tasarımı ne kadar agresifse, arkası bir o kadar sade. Burun yapısı çok etkileyici ve Mercedes tasarımının daha sonraki modellerde nereye doğru gideceğinin ipuçlarını veriyor. LED farları çok etkileyici. Arka kapıları kayarak açılıyor. Kullanıcılar park alanlarında oldukça rahat edecekler. Biraz daha eğilerek girmeleri lazım insan kafasını vurabiliyor. (F 800’ü test etme heyecanı da olabilir.)  Direksiyonu ve koltukları konsept otomobil olduğundan çok farklıydı. Aracın yapılış şekli sürücüye devamlı destek sağlayacak şekilde. Her şey elinizin altında yani oldukça ergonomik. Orta kol dayama yerinin önünde yer alan touch pad ile klima, telefon, müzik sistemi ve navigasyona kumanda edilebiliyor. Çok ilginç olan bu touch pad üzerinde parmaklarınızı gezdirirken, elinizin görüntüsü kaydedilerek orta konsolda duran monitöre yansıtılıyor. Bu arada mavi zemin göstergelerin göze çok hitap ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Araçta kullanılan teknolojiler insan yaşamına ne kadar değer verildiğinin ispatı. Kaza önleme sistemleri üzerine çok çalışmalar yapılmış. Sürücü yolun göremese bile onun yerine görebilen ve anında uyaran, gerekirse fren yapan sistemler var. Göstergeler tamamen dijital. 3 ana gösterge görüyorsunuz. Araçları ve yayaları takip eden gösterge, hız göstergesi ve hangi motorun çalıştığını (elektrik veya benzinli) belirten gösterge.

Araçta daha gelişmiş bir hibrid teknolojisi kullanılıyor (Plug-in hybrid). Bu teknolojide 300 Hp gücünde V6 benzin motoru ve 109 Hp gücünde bir elektrik motoru kullanılıyor. Seneye bu teknoloji S Class’ta kullanılacak. (Kullandığımız S Class bu hibrid sisteme sahipti). Lithium ion piller kullanılarak 30 kilometre civarında sadece elektrik motoru ile gidebilmesi sağlanmış. Gaza sonuna kadar bastığınızda her iki motorda devreye giriyor. O zaman 409 Hp gibi bir güç oluşuyor ki bu da V6 motoru bir anda V8 gibi hissetmenizi sağlıyor. Araç 0-100 Km/s hızlanmasını 4.8 saniyede gerçekleştirirken 250 Km/s hız yapabiliyor. Tam bir spor otomobil değil mi? Tabi bu işleri yaparken de yalnızca 68 gr. CO2 ve dikkatli kullanımla 100 km. de 2.9 lt. yakıt harcaması inanılmaz. Elektrik motoru ile gaza dengeli basarak 120 Km/s sürate kadar çıkabiliyorsunuz. Yani hiç benzin motorunu çalıştırmadan 30 kilometre gidebilirsiniz. Zaten o anki elektrik şarjınız ile ne kadar gidebileceğiniz navigasyonda topografya haritaları ile hesaplanıp yazıyor. Bu hesaplamada topografya haritalarının kullanılması Mercedes’in “EN İYİSİ YA DA HİÇ” sloganı niye kullanıldığının en iyi kanıtı.

F 800 Style’de kullanılan ve önümüzdeki yıl standart modellere de konacak olan test edebilme imkanı bulduğumuz iki yenilikten bahsedelim:

PRE-SAFE 360

Distronic Plus ile birlikte gelecek yıl S Class’ta sunulacak olan donanım, aracın önünü izlediği gibi 60 metre arkasını da izliyor. Sistem araca arkadan çarpmanın gerçekleşeceğini hesapladığı andan yaklaşık 600 milisaniye önce fren yapıyor. Koltuk başlıkları boynu en iyi şekilde koruyabilmek için çarpışmaya hazırlanıyor. Çarpışma sonrasında otomobil bir kavşağa ya da yaya geçidine itildiğinde meydana gelebilecek ikinci kazanın önlenmesi amaçlanıyor.

Trafik sıkışıklığında araç takip sistemi

(Distronic Plus Traffic Jam Vehicle Follow Assist)

İşte İstanbul köprü trafiğine çözüm. F 800 de standart olan bu özelliği S Class’ta deneme imkanı bulduk. Zaten seneye bu aracın donanımları arasına girecek. Araç 40 Km/s te kadar önündeki aracı birebir izleyebiliyor. Hatta sürücü direksiyonu bıraksa bile (10 saniyeden fazla izin vermiyor!! Önce sesli uyarıyor sonra sistemi devreden çıkarıyor) önündeki aracın çizgisinden gidebilmek için direksiyonla ufak ufak düzeltmeler yapıyor. Sert olmayan virajlarda dahi sistem takibini sürdürebiliyor. Öndeki araç yavaşlarsa yavaşlıyor, durursa duruyor. İşte bundan sonrası önemli!! Tekrar hareket ederse, aracınızda hareket ediyor. Siz herhangi bir şeye dokunmuyorsunuz. Araç yoğunluğu fazla şehirlerde sürücülere büyük kolaylık sağlayacaktır.

Otomatik vites sol ayağımızı rahatlatmıştı, şimdi sağ ayağımızda bayram edecek…

Mercedes Simülasyon Merkezi

Araçlar eskiden üretilmeden her konuda prototipleri yapılır ve bu prototipler uzun zaman dilimlerinde denemelere tabi tutulurdu.

Şimdi ise dijital prototipler üretiliyor. Bu dijital prototipler araçların yapımındaki zaman ve para kaybını önlüyor. Yapılan dijital prototipler, bizimde deneme imkanı bulduğumuz simülatörler vasıtası ile deneniyor. Mercedes’in 25 yıllık bir simülatör geçmişi var. 25 milyon euroya kurulan simülasyon merkezinde, konfor, yol tutuş, sürücü yardımcı sistemleri gerçek trafik ortamı yaratılarak denenebiliyor. Bunun için projeksiyonlar kullanılıyor. Simülatörlere gerçek araçlar konuyor. 1. Simülatör araçta trafik ortamı simülasyonu yaratıp akıllı sistemleri test edebiliyor. 2. Simülatör ile araçta duyulan sesleri, trafik gürültüsünü ve kabin içine yansımasını test edebiliyorsunuz. 3. Simülatör ise 22 tonluk teknoloji harikası. Sürücünün ve aracın hareketlerini gerçek zamanlı olarak hesaplıyor. ESP, BAS, PRE-SAFE gibi güvenlik sistemleri bu simülatörlerde denenerek hayata geçirilen sistemler. Bu simülatör hareketini elektrik motorlarından alan ve 360 derece projeksiyonlardan oluşmuş ve her türlü yol tutuşu test edebileceğiniz, içeride bolca g kuvveti hissedeceğiniz bir ortam. Bu simülatörün yüksek hızlı trenler kadar elektrik harcadığını duyduğumuzda oldukça şaşırdık.

Mercedes Tasarım Merkezi

Mercedes’in iki günlük etkinliği içerisinde tasarım merkezinin gezisi de vardı. Burası 25-30 sene sonrasının araçlarının planlandığı yerdi. Mercedes’te 19.000 arge çalışanı olduğunu öğreniyoruz. Bunun yanında her yıl 1.500 şeçilmiş kişi ile projelerini paylaşıyor. Mercedes’in 600 den fazla patente sahip olduğunu bunların 230 tanesinin lithium ion üzerine olduğunu dinliyoruz.

Hafiflik üzerine çalışmalar yapılıyor. Mercedes SLR aracında kullanılan Carbon fiber teknolojisi, artık standart araçlarda daha fazla kullanılması planlanıyor. Güvenliğinden ödün vermeden aracı hafifletmek aracın yakıt harcamasını (emisyon kurallarını da düşünürsek) olumlu yönde etkileyecektir.

Merkezde bir brifingten sonra Mercedes tasarımlarının bir parçası olabilme şansı yakaladık. Tasarım merkezinin müdürü 2020 senesinde konfor olarak araçlardan ne bekliyorsunuz konulu bir takım çalışmasına bizi soktu. Orada bulunan Türk ve Rus gazeteciler ile birlikte (çok da eğlenerek) fikirlerimizi paylaştık. Daha sonrasında bizim oluşturduğumuz fikirleri kağıda dökecek Mercedes’te çalışan genç çizerler geldi ve hep beraber fikirlerimizi olgunlaştırdık. Çizerlerin arasında bir Türk genç kızımızın da olması bizi iki kat sevindirdi.

Teknolojiye biz doyduk ama Mercedes çalışanları hala bizi 20 sene sonra bile doyurmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyorlar.

Yazı: Mehmet Özcan / İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı / (GUSEM)

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı