Buradasınız
Home > Güncel > Mercedes-Benz’den Hayat Kurtaran Teknolojiler

Mercedes-Benz’den Hayat Kurtaran Teknolojiler

Mercedes-Benz otobüslerinde sunulan en güncel güvenlik teknolojileri ve bu güvenlik sistemlerinin kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar,  “Güvenli Sürüş Günü”nde Daimler AG ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. uzmanları tarafından uygulamalı olarak tanıtıldı.

Trafikte tüm bireylerin azami güvenliğini temel değerlerinden biri olarak gören Daimler, Ar-Ge alanında toplam 22.100 kişi çalıştırıyor ve projelerine her yıl 5 Milyar Euro harcıyor. Bu tutarın yaklaşık 2 Milyar Euro’luk bölümü ticari araçlar için ayrılıyor ve özellikle de bu araçlarda güvenlik teknolojilerinin geliştirilmesi için kullanılıyor. Daimler çatısı altında otomobil, otobüs, kamyon ve hafif ticari araç ürün gruplarında gerçekleştirilen geliştirme çalışmaları, gruplar arasında sürekli bilgi ve deneyim alışverişi ile büyük bir verimlilik içinde sürdürülüyor.

Mercedes-Benz Türk ise, İstanbul- Hoşdere Otobüs Fabrikasında bulunan, hem kamyon hem de otobüs alanında çalışan 280 mühendisi çatısı altında bulunduran Ar-Ge merkezinde, 15 Milyon Euro tutarındaki bütçesiyle gerek kendi fabrikalarında üretilen araçlarıyla ilgili Ar-Ge çalışmalarını, gerekse Daimler AG’nin uluslararası projelerinde üstlendiği sorumlulukları yerine getiriyor.

Mercedes-Benz’in 1966  yılında oluşturduğu güvenlik konseptinde ilk kez aktif ve pasif olarak ayrılarak geliştirilen güvenlik önlemleri, aradan geçen 45 yıl içinde araç güvenliğinde çok önemli adımların atılmasını sağladı. Bu çalışmaların sonucunda Mercedes-Benz  ticari araçları, uzmanlar tarafından segmentlerinin en güvenli araçları olarak değerlendiriliyor.

Günümüzde Mercedes-Benz şehirlerarası otobüsler;

 • Mesafe Ayarlayıcı – Proximity Control
 • Aktif Fren Asistanı – Active Brake Assist
 • Denge Regülatörü  (ESP) – Electronic Stability Control
 • Şerit Takip Yardımcısı – Lane Assistant
 • Sürekli Frenleme Limitörü – Continious Action Brake aktif güvenlik sistemleriyle donatılıyor.

Ön taraftan çarpışmalarda darbeyi azaltarak kaza anında sürücü ve ön koltuklarda oturan yolcuları koruyanÖn Çarpışma Koruyucusu” (Front Collision Guard) pasif güvenlik sisteminin de yer aldığı Mercedes-Benz otobüslerinde sunulan;

 • Çok işlevli direksiyon
 • Viraj aydınlatma sistemi,
 • Yağmur sensörü ve
 • Işık sensörü ile sürücünün çalışma ortamı bir yandan daha ergonomik hale getirilirken diğer taraftan da destekleyici sistemlerle tüm dikkatini yola ve çevresindeki trafik hareketlerine yoğunlaştırması için gerekli şartlar sağlanıyor.

En deneyimli sürücünün dahi hata yapabileceğinden hareketle sürücü hatalarının kötü sonuçlara neden olmasını önleyecek donanımlar geliştiren Mercedes-Benz, diğer taraftan sürücü eğitiminin trafikte güvenliğin en önemli koşulu olduğunun bilinciyle müşterilerine bu konuda yoğun eğitim programları sunuyor. Ancak, sürücülerin Mercedes-Benz Satış Sonrası Hizmetler Bölümünün verdiği otobüs tanıtımı ve ekonomik sürüş eğitimlerine katılmaları, Mercedes-Benz otobüslerindeki geniş kapsamlı  aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin doğru kullanılmaları ve bakımlarının doğru yapılması gerekiyor. Bakımların yetkili servislerde uzman teknisyenler tarafından orijinal yedek parça kullanılarak yapılması, otobüslerin üstün güvenlik ve kalite özelliklerini koruması için en önemli koşul olarak kabul ediliyor.

Mercedes-Benz Güvenli Sürüş Gününde bir konuşma yapan Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, güvenliğin Mercedes-Benz marka değerlerinin başında yer aldığını belirterek Hoşdere Fabrikasında üretilen şehirlerarası otobüslerinin %80’inin ihraç edildiğini ve bu araçların standart güvenlik donanımlarının yurtiçi pazarı için üretilenlerle birebir aynı olduğunu açıkladı.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ise güvenliğin ürünlerin kalitesi ve donanımı ile başladığını, bilinçli ve sorumlu hareket eden ve her an üreticinin desteğini alan kullanıcılarla devam ettiğini belirterek, kamu yönetiminin de her aşamada gerekli denetimi yapmasının önemini vurguladı.

Mercedes-Benz Otobüs

Mercedes-Benz Türk uzmanları, güvenli bir sürüş için mutlaka dikkat edilmesi gereken, yapılması ve yapılmaması önerilen noktaları şu şekilde sıralıyorlar:

+      Mercedes-Benz Türk’ ün verdiği tanıtım ve eğitimlere katılın.

+      Aracınızdan en yüksek verimi almak için eğitimlerde ve işletme talimatlarında anlatıldığı gibi kullanın.

+      Yola dinlenmiş olarak çıkın, yasayla belirlenmiş sürelerde mutlaka sürücü değiştirin.

+      Yorgun olmasanız da sürüş esnasında mutlaka dışarıdan araç içine temiz hava girmesini sağlayın.

+      Koltuğunuzu doğru ayarlayın.

+      Trafik kurallarına ve hız limitlerine mutlaka uyun. Aracınızı yol ve hava şartlarına uygun kullanın.

+      Lastiklerinizin basıncını ve diş derinliğini sık sık kontrol edin.

+      Ön düzen ayarlarınızı kontrol ettirin ve yaptırın.

+      Farlarınızın ayarlarını mutlaka yaptırın.

+      Otobüslerinizin bakım ve onarımlarını zamanında, orijinal yedek parçalar kullanılarak ve yetkili servislerde yaptırın.

+      İşletme talimatlarında belirtilen işletme sıvılarını (yakıt, yağ, antifriz, fren hidroliği, akü suyu vb.) kullanın.

+      Otobüsünüz ile birlikte teslim edilen 6 kg.lık yangın tüpünün de bakımını düzenli olarak yaptırın.

–       Bagajınızda yanıcı / parlayıcı malzemeler taşımayın.

–       Aracınıza üretici firmanın onaylamadığı donanımları ve serbest bırakmadığı ebatta lastikleri takmayın.

–       Aşınmış ve diş derinliği kalmamış lastikleri çeker aksta iç tarafa da olsa takmayın, ön lastiklere kaplama yaptırmayın.

–       Aracınızın yakıt boruları, egzoz spiralleri, turbo gibi kritik aksamında kesinlikle kaynak veya lehim ile onarım yaptırmayın.

–       Sigortalarınızı değiştirirken öngörülenden yüksek amper değerli sigorta takmayın, sigorta yerine telle bağlantı yapmayın.

–       Aracınızın tekstil aksamını yenilerken, araçlarda kullanımı uygun olmayan ev tekstili kullanmayın.

EK 2 : Mercedes-Benz’in Hezarfen Havaalanı’ndaki Güvenli Sürüş Günü’nde teorik ve uygulamalı olarak tanıtılan güvenlik sistemleri;

 • Mesafe Ayarlayıcı – Proximity Control

Telligent Mesafe Ayarlayıcı, otoyollarda ve şehirlerarası yollarda sürücünün daha rahat ve güvenli yolculuk yapmasını garanti altına alır. Sistem önde daha yavaş giden bir araç algıladığında, sürücü tarafından önceden seçilmiş bir takip mesafesine tekrar ulaşılana kadar aracı azami frenleme ivmesinin %20’sine kadar bir ivmeyle frenler. Aracın önü açıldığında mesafe ayarlayıcı otomatik olarak araç hızını tekrar önceden ayarlanmış hıza çıkarır. Bu sistem aynı zamanda yeni Aktif Fren Asistanı (Active Brake Assist) sisteminin temelini oluşturur.

 • Aktif Fren Asistanı – Active Brake Assist

Güvenlik alanındaki yeniliklerin en günceli olan Aktif Fren Asistanı bugüne kadar araçlarda ilk olarak Mercedes-Benz Actros kamyonlarda kullanılmıştır. Mesafe ayarlayıcı baz alınarak     üretilen sistem, hareket etmekte olan bir engelle çarpışma tehlikesi oluştuğunda araç durana kadar otomatik frenleme yapar. Böylece Aktif Fren Asistanı, bir çarpışmayı kesin olarak    önlememekle birlikte sistem sayesinde çarpışma hızı önemli ölçüde düşürüldüğünden kazanın sonuçlarını da çok büyük ölçüde hafifletir. Aktif Fren Asistanı, Takip Mesafesi Ayarlayıcı’da yer alan üç radar sensörünün sinyallerinden yararlanır. Sistem, olası bir çarpışma tehlikesi          algıladığında sürücüyü önce görsel olarak, sonra da sesle uyarır. Sürücü tepki vermezse önce azami fren gücünün yaklaşık %30’u ile kısmi bir frenleme, ardından da tam frenleme yapar.

 • Denge Regülatörü  (ESP) – Electronic Stability Control

Elektronik Stabilite Programı (ESP), fizik kuralları çerçevesinde otobüsün savrulmasını engeller. Sensör, araçta savrulma veya kayma gibi bir tehlike belirlediğinde, aracı şeridinde tutmak için önce motor gücünü azaltır, ardından da gerekli tekerlekleri ayrı ayrı frenler.

 • Şerit Takip Yardımcısı – Lane Assistant

Aracın istem dışı olarak şeridinden çıkma tehlikesi karşısında sürücüyü uyarır. Şerit Takip Yardımcısı bir kamera vasıtasıyla sürekli olarak aracın, bulunduğu şeridin çizgilerine olan mesafesini kontrol eder. Aracın, şerit çizgisini aşması durumunda, sürücü titreşimle ve sesli olarak uyarılır.

 • Sürekli Frenleme Limitörü / Tempomat – Continuous Action Brake

Bu sistemle otobüslerin hızı rampa inişlerde de otomatik olarak korunur.

 • Ön Çarpışma Koruyucusu – Front Collision Guard

Aracın ön taraftan çarpışma şeklinde yapacağı bir kaza durumunda darbeyi azaltarak kaza anında sürücü ve ön koltuklarda oturan yolcuları koruyan pasif güvenlik sistemidir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı