Buradasınız
Home > Güncel > Mercedes-Benz Türk’ten Tarihi Rekor

Mercedes-Benz Türk’ten Tarihi Rekor

Sektörde 43. yılını dolduran Mercedes-Benz Türk A.Ş., 2010 yılını tarihi bir rekorla kapattı. 2010 yılının değerlendirmesi ve yeni dönemdeki planların aktarıldığı basın toplantısında tüm ürün grupları dahil, toplamda 29 bin 663 adetlik araç satışı ile tarihinin en yüksek araç satışını gerçekleştirdiği açıklanan şirketin yıl boyunca yeni teknolojilere, yalın süreçlere, insan kaynağının gelişimine, Ar-Ge çalışmalarına, otobüs ve kamyon fabrikalarına yönelik yatırımlarına devam ettiği vurgulandı. Mercedes-Benz Türk,  sosyal sorumluluk projelerinin yanısıra, eğitim, kültür ve sanat alanındaki sponsorluk aktivitelerini de sürdürdü.

Toplantıya Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ve Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf Dieter Kurtz katıldı. 2011 yılında Türkiye’deki 44. yılı kutlayacaklarını belirten Kurtz, geçtiğimiz yılı tarihi satış rakamıyla kapatan şirketin buna bağlı olarak büyümeye devam ettiğinin altını çizdi. Kapasitesi genişleyen şirkette 2009 yılında 4 bin kişi olan çalışan sayısının bugün yüzde 10 artışla 4 bin 400 kişiye çıkarıldığını söyleyen Kurtz, Mercedes-Benz Türk’ün ülkede en büyük 22. şirket ve en büyük 16. ihracatçı konumunda olduğunu belirtti.

1967’de kurulduğu günden bu güne 670 milyon euro yatırım yapan şirket, bugün Türkiye’nin 22. en büyük şirketi ve 16. en büyük ihracatçısı konumunda. 1967’den bu yana toplamda 59 bin otobüs ve 132 bin kamyon üretimi gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk A.Ş., 2010 yılında toplam 30 milyon euro’luk yatırım yaptı.

Mercedes-Benz Türk, otomobilde 2009 yılına göre satışlarında yüzde 26,8 oranında bir artış kaydederek 12 bin 300 adetle tarihinin en yüksek satış adedine ulaştı.

Mercedes-Benz Türk A.Ş., 2010 yılında  2 bin 466 adet otobüs ve  12 bin 18 adet  kamyon üretirken, her iki ürün grubunda da pazar liderliğini sürdürdü. Mercedes-Benz  markası, yüzde 60’ lık pazar payı ile yine en fazla tercih edilen şehirlerarası otobüs markası oldu. Başta Batı Avrupa olmak üzere yurtdışı pazarlarına da 1792 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi.

2010 yılında kamyon pazarında 11 bin 367 adetlik rekor satış ile pazar payını yüzde 38’e çıkaran Mercedes-Benz Türk,  peşpeşe 9. kez pazar lideri oldu. Kamyon ihracatını da geçen yıla oranla yüzde 58 arttıran şirket, 2010 yılında toplamda 1679 kamyon ihracatı gerçekleştirdi.

Yüzde 41 büyüyen hafif ticari araç pazarında, 2009 yılında yüzde 6,4 olan Mercedes-Benz pazar payı  5 bin 262 adetlik satışla  yüzde 7,9’a yükseldi.

Mercedes-Benz Türk’ün, 2009 yılı içinde 2. el pazarında hizmet vermek üzere “Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş.” adı altında kurduğu şirket de 2010 yılını başarıyla kapattı. Öncelikle ticari araç olmak üzere otobüs, kamyon, hafif ticari araç ve otomobil ürün gruplarında 2.el hizmeti veren bu şirket, 2010 yılındaki satışlarında 2009’a göre yüzde 100 artış yakalayarak toplamda 1132 adetlik araç satışı gerçekleştirdi.

Sattığı her üç araçtan birini Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş. aracılığı ile kredilendiren şirket, üretim merkezlerine yaptığı yatırımların dışında müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda, ürünlerini geliştirmeye yönelik de yatırımlarını sürdürdü.

Türkiye ve Türk toplumunun gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen Mercedes-Benz Türk A.Ş., yürüttüğü en önemli kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan “Her Kızımız Bir Yıldız” ile, ODD’nin düzenlediği 2010 Gladyatörleri yarışmasında, yılın kurumsal sosyal sorumluluk projesi ödülüne layık görüldü. Gladyatör ödülleri arasında “Yılın PR Etkinlik kampanyası” ödülüne de hak kazanan şirket, çevreci faaliyetlerinden ötürü de ödüllendirildi. Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından  düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje yarışması kapsamında Enerji Tasarruf Projesi (ETP) ile ilgili olarak Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) katagorisinde yarışmaya katılan, Mercedes-Benz Türk, bu dalda Juri Özel Ödülü almaya da hak kazandı.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, 2011 yılında Türkiye otomotiv sanayiinde olumlu gelişmeler beklediklerini ifade ederken, Mercedes-Benz Türk’ün, pazar paylarını arttırıp, pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi, tüm ürün gruplarındaki pazar konumunu geliştirmeyi, yatırımlarını sürdürmeyi, müşteri ve pazar beklentileri doğrultusunda ürün portföyünü geliştirip genişletmeyi ve bayi, çalışan, tedarikçi işbirliği ile başarılı bir yıl geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

Mercedes-Benz Türk 2011 yılında otomobilin 125. yılını ve Aksaray Kamyon Fabrikasının da 25. yılını kutlayacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı