Buradasınız
Home > Güncel > Mercedes-Benz Türk’e Anlamlı Ödül

Mercedes-Benz Türk’e Anlamlı Ödül

Mercedes-Benz Türk, enerjinin doğru tedariği ve kullanımı konusunda “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması” nda Jüri Özel Ödülü almaya hak kazandı.

Her geçen gün dünyada ve Türkiye’de enerji kaynaklarının gittikçe tükenmeye yüz tutması, artan üretim maliyetleri ve teknolojinin getirdiği yeniliklerle beraber enerjinin doğru kullanımı konularına önem veren Mercedes-Benz Türk, bu kapsamda “Enerji Tasarruf Projesi (ETP)” projesini başlatmıştı.

Proje kapsamında, şirket içinde yaklaşık olarak 3650 kişi tekrarlanan bilgilendirme seminerleriyle proje hakkında bilgilendirildi. Enerji verimliliği ile ilgili öneri sistemi oluşturulurken, bu kapsamda 160 adet öneri değerlendirildi.“Enerji Proje Grubu” tarafından oluşturulan posterler ile projenin canlılığı korunurken, yapılan çalışmalar neticesinde şirket 2009 yılında 2008 yılına göre  yüzde 23,  2010 yılında ise 2009 yılına göre  yüzde 8 ve toplamda 2008 yılına göre yüzde 30 oranında tasarruf yaptı. Enerjiyi doğru kullanmak adına ciddi başarılar elde eden şirket,“Enerji’ye olan duyarlılık, Çevre’ye olan duyarlılıktır!” anlayışı ve  küresel ısınmaya karşı göstermiş olduğu duyarlık sonucunda, 2008 yılına göre toplam CO2 salınımını 29.180 tondan 20.374 tona düşürmeyi ve  toplamda   yüzde 30,2 oranında azaltmayı başardı.

Mercedes-Benz Türk, bu proje kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından  düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje yarışmasına „Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET)“ kategorisinde katıldı ve bu dalda „Juri Özel Ödülü“ almaya hak kazandı.

Hem Türkiye’nin içinde bulunduğu enerji sıkıntısının hafifletilmesine katkıda bulunmak, hem de kendi enerji tüketim ve maliyetlerini azaltmak adına başlatılan bu projenin genel koordinasyonu, Mercedes-Benz Türk Tesis Yönetimi Kısmı tarafından yürütülmeye devam ediyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı