Buradasınız
Home > Güncel > Mercedes-Benz Türk Otobüs iç aydınlatma testlerini dijital ortama taşıyor

Mercedes-Benz Türk Otobüs iç aydınlatma testlerini dijital ortama taşıyor

CARMEDYA.COM – Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi, İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi projesiyle otobüslerin aydınlatma testi süreçlerine önemli katkı sağlıyor.

Otobüs AR-GE ekibi, söz konusu proje ile herhangi bir prototip aracı üretmeden bile yolcular için en konforlu, otobüs şoförleri için de yansıma nedeniyle sürüş emniyetini tehlikeye düşürmeyen en güvenilir aydınlatma sistemlerini geliştiriyor. Tamamen dijital ortamda geliştirilen aydınlatma sistemleri sayesinde, süreçte karşılaşılan iş yükünde azalma ve maliyetlerde düşüş hedefleniyor.

Testlerden başarıyla geçti

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi, İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi projesi ile otobüslerde sunulması regülasyonlarla zorunlu hale getirilen ‘Acil Aydınlatma Sistemi’ ve ‘Ön Cam Üzerinden Oluşabilecek Yansımaların Sürüş Emniyetini Tehlikeye Düşürmesi’ testlerini de gerçekleştirebiliyor. Acil Aydınlatma Sistemi; acil bir durumda şoför tarafından aktifleştirilebiliyor. Sistem aynı zamanda yolcuların acil ve güvenli bir şekilde otobüsten çıkışını sağlayabilmek adına hem koridor hem de kapı bölgelerinin belli bir homojenite ve limitlerde aydınlatılmasını zorunlu kılıyor. Otobüs AR-GE ekibi, İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi projesi sayesinde Acil Aydınlatma Sistemi’nin gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığını prototip araçlar henüz üretilmeden tespit edebiliyor. Böylece gerekli iyileştirmeleri en kısa sürede gerçekleştirebiliyor.

Aydınlatma sistemleri maksimum güvenliğe sahip

Ön Cam Üzerinden Oluşabilecek Yansımaların Sürüş Emniyetini Tehlikeye Düşürmesi regülasyonu ise; özellikle gece saatlerde, aracın çevresindeki ışığın minimal olduğu bölgelerde, aracın iç aydınlatmaları açık olsa dahi şoförün sürüş emniyetini tehlikeye düşüren bir yansımanın oluşmamasını zorunlu kılıyor. Sadece aydınlatmaları analiz etmenin yeterli olmadığı bu regülasyon için çevre geometrilerin rengi ve yansıma faktörlerinin de dikkate alınması gerekiyor. İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi projesi ile simülasyonlarda tüm faktörler dikkate alınarak gerekli testler gerçekleştiriliyor ve aydınlatma sistemlerinin maksimum güvenliğe sahip olması sağlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı