Buradasınız
Home > Güncel > Megane’a Bahar Makyajı

Megane’a Bahar Makyajı

Fransız otomobil üreticisi Renault, markanın lokomotif modeli Megane’ı yeniden makyajlayarak, 1 Nisan tarihinden itibaren 51 bin 500 TL’den başlayan fiyat seçenekleriyle satışa sunuyor.

Aracın daha çok yüzünde yoğunlaşan makyaj sonrasında yenilenen ön ızgara, tampon ve geliştirilen LED gündüz farları markanın yeni tasarım çizgisini başarılyla yansıtırken, ön ızgaranın ortasına yerleştirilen büyük Renault logosunu da vurguluyor. Aracın ana hatlarında ve iç mekanda ön panelde önemli bir değişim görünmezken, zengin bir motor ve şanzıman seçeneği sunuluyor.

Renault Megane Makyaj

Makyaj öncesinden de aşina olduğumuz 1.5 dCi 90 HP ve 110 HP ile 1.6 dCi 130 HP dizel, 1.6 16v 110 HP ve 115 HP benzinli motor seçenekleri sunuluyor. 1.5 dCi 110 HP motor seçeneği 6 ileri kademeli ve çift kavramalı EDC şanzıman sistemiyle kombine edilirken, 1.6 16V 115 HP motor seçeneğinde ise CVT şanzıman seçeneği kullanılıyor.

Megane model gamında 130 HP’lik motor sadece Sport Tourer gövde tipinde alınabiliyor ve şu an diğer gövde tiplerinde kullanılmasıyla ilgili bir plan bulunmuyor. Aynı şekilde Clio ve Captur modellerinde yer alan 0.9 litrelik motor seçeneği de Megane ailesinde yer almayacak.

Hatchback ve Sport Tourer gövde tipleriyle yollara çıkan araçlardan Megane HB’de Joy, Touch ve GT Line, Megane Sport Tourer’da ise Touch ve GT Line donanım seviyeleri sunuluyor.

Renault Megane Makyaj

GT Line donanım seviyesinde özel tasarım GT Line ön ızgarası, 17 inç Dark Metal Alüminyum alaşımlı jantları, kapı kolları ve yan aynaları aracı farklılaştırıyor. Yine bu donanım seviyesinde sunulan güvenlik ekipmanları arasında Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS)-Elektronik Denge Programı (ESC)-Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), sürücü ve yolcu ön yan ve perde hava yastıkları, Yokuşta Kalkış Destek Sistemi yer alıyor.

En üst donanım seviyesi olan GT Line’da ayrıca elektronik klima, eller serbest Renault Card sistemi, elektrikli park freni, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, refakatçi aydınlatma (Follow-me home), elektrikli katlanan ısıtmalı dış dikiz aynaları, tek dokunuşla açılan sıkışma önleyicili elektrikli ön ve arka camlar, direksiyondan kumandalı Radyo CD MP3 çalar müzik sistemi, Bluetooth bağlantısı da sunuluyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi serinin en güçlü versiyonu Energy dCi 130 olarak adlandırılan 1.6 Dci 130 HP’lik motor seçeneği. 1598 cm3 silindir hacmine, 130 HP maksimum güce sahip 6 ileri manuel vites kutusu ile donatılmış Energy dCi 130 motor 320 Nm tork değeriyle de iddialı. Fabrika verilerine göre karma parkurda 4,0 litre / 100 km yakıt tüketen ve 104 g CO2/km salım değeri kaydeden Energy dCi 130, performans ve tüketim arasında iyi bir denge kuruyor.

Renault Megane Makyaj

Renault R-Link

Makyajlanan Megane’da yer alan entegre ve internet bağlantılı tablet Renault R-Link ile kullanıcı, 7 inçlik (18 cm) dokunmatik ekranına bağlantılı kalarak seyahat edebiliyor. Bu yenilikçi entegre tablet aynı anda hem internete hem de otomobile bağlı ve birçok online hizmete hızlı ve kolay erişim imkanı sunuyor: Bağlantılar, müzik içerikleri, uygulamalar; dokunmatik ekran veya direksiyondaki kumandalar yoluyla kullanılabiliyor. R-Link sesli kumanda ile bir adres verilebiliyor, telefon rehberinden bir kişi aranabiliyor, telefon edilebiliyor veya bir uygulama görüntülenebiliyor. R-Link Store ile diğer birçok uygulama keşfedilip indirilebiliyor ya da önceden yüklenmiş olan uygulamalara (E-postalar, R-Link Tweet, Renault Yardım, hava tahminleri) erişim sağlanabiliyor.

Renault R-Link teknolojisindeki canlı trafik uygulaması ile lokasyona bağlı olarak, müşteriler hangi arterlerin açık olduğu bilgisini anlık olarak görebiliyor bunun yanı sıra, en mantıklı seçeneğin yol tarifini de alabiliyor.

Renault Visio System

İç dikiz aynasının arkasına yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kamerası sayesinde çalışan Renault Visio Sistem iki önemli güvenlik ve konfor teknolojisinin birleşiminden oluşuyor. Şerit takip sistemi ile zemindeki işaretlemeleri algılıyor ve kesintili veya kesintisiz bir çizginin sinyal vermeden aşılması durumunda görsel ve sesli bir alarm ile sürücüyü ikaz ediyor. “Otomatik far” fonksiyonu ise ortama göre farların ışık şiddetini ayarlıyor.

Megane HB Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’nda ve İspanya’da Palencia tesislerinde üretilirken, Megane Sport Tourer ise Palencia’da üretiliyor. Oyak Renault Fabrikaları’nda 2012 ve 2013 yıllarında toplam 48 bin 159 adet Megane HB üretimi gerçekleştirildi. Bursa’da üretilen Megane HB, 21 ülkeye ihraç edildi. Palencia’da ise 2012 senesinde 202 bin 399 adet, Haziran 2013 sonu itibariyle 86 bin 043 adet Megane üretildi.

1995 yılından bu yana 9 milyon satış adedine ulaşan Megane ailesinin en son jenerasyonu Türkiye’de 2009 yılında satışa sunuldu ve toplam 42 bin 977 adet satış gerçekleştirdi. Megane HB, Türkiye pazarında kendi segmentinde 5. sırada yer alırken, Megane Sport Tourer segment lideri konumunda.

Yazı: Önder Canözer / Antalya

Fotoğraflar: Renault

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı