Buradasınız
Home > Güncel > Medeniyetler Rallide Buluştu

Medeniyetler Rallide Buluştu

Medeniyetleri  buluşturan  Anadolu’nun  gidilmesi zor yerlerinin ev sahipliğinde, Miele, Koska, Global Star, Yosımoto,Sena, Edox ve Magellan’ın sponsorluğunda organize edilen Trans Anatolia Ralli Raid; 4-11 eylül tarihleri arasında Antalya-Kapadokya ve Alanya üçgeninde yapıldı.

Macera tutkunu 46’sı yabancı 22’si Türk toplam 68 yarışçının katıldığı TransAnatolia rallide; eşsiz doğa ve daha önce az gidilmiş yerlerde kullanılan araçlar; özenle seçilen parkurlarda bir hafta boyunca tatlı bir rekabetle yarıştılar.

68 yarışçı, teknik ekipleri, 20’den fazla basın mensubu ile toplam da 170 kişilik organizasyon; yeni dostlukların pekişmesine, yeni rakiplerin de çekişmesine sahne oldu.

Organizasyon şekli, organizatör ve görevlilerin sıcak kanlı yaklaşımları ve yapılan bazı hataların giderilmesiyle eskiden düzenlenen yarış organizasyonları gibi olan TransAnatolia Ralli Raid, akıllarda güzel anılar bıraktı.

Ralli motosikletleri, arazi araçları, 1 ATV ve 1 buggy’nin katılımıyla zorlu etaplardan oluşan parkur toplamda 2500 km’lik yolun geçilmesiyle yaşandı.

Talihsiz bir sportif kaza sonucunda tecrübeli motosiklet yarışçısı Kemal Merkit’in de aralarında bulunduğu 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle bir günlük durdurulan Trans Anatolia Ralli Raid; toplam 4’ü kamp olmak üzere 7 günlük konaklama ile başladığı yer olan Antalya’da sona erdi.

Türkiye’nin el değmemiş bölgelerinde Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayan organizasyon, turizmin ulaşamadığı bölgelerde ve kaybolmaya yüz tutan Anadolu kültürünün tanıtımına katkıda bulundu. Oluşturduğu dostluk köprüsü ile de dikkat çeken ralli raid, aynı zamanda dünyanın ileri gelen motorsporları yazarlarını da bir araya getirdi.

Türkiye patika haritasından esinlenerek düzenlenen parkurlar, son derece keyifli ve zevkli manzaralar eşliğinde geçildi. Normal araçlarla gidilemeyecek yollardan oluşan parkurlar katılımcılar ve izleyenler açısından çok keyifli görüldü. Seçilen parkurun, doğal hayatından içinden olması ise, insanın doğa ile mücadelesini bir kere daha ortaya koydu.

Antalya Beach Park’dan verilen start ile Akseki üzerinden Geyik Dağları’ndaki kamp alanına gelen ekipler geceyi  Kandar Dağı’ndaki  İlvat  kampında geçirdiler. İlk günü motosiklet de, Willie Van Wessel  ile Serkan Özdemir çekişmesiyle bitti. İki yarışçıda aynı zamanla ilk günü lider bitirdiler. 4X4 kategorisinde ise, ilk gün lideri Yunus Ayhan –Ali Aktaş ikilisi Mitsubishi L200 ile lider tamamladı.

İkinci gün  Karaman üzerinden Meke Gölü kıyısındaki kamp alanına gelen ralli raid grubu, doğa harikası Meke gölü kıyısında konakladı. Kampa Wiilie Van Wessel ilk geldi.  4X4 kategorisinde de Suzuki Jimmy ile Mehmet Becce-Barış Turgut ilk geldiler.

Üçüncü günde “Güzel Atlar Ülkesi” Kapadokya’da Göreme’de olan gurup; maalesef o sabah üzücü haberle sarsıldı. Kemal Merkit ve Hollandalı katılımcı Wouter Vaarkamp; karıştıkları sportif bir kaza sonucu hayatlarını kaybettiler.

Motor sporlarının ünlü ismi Kemal Merkit’in kaybıyla bir günlük duran yarış; katılımcılar ve ailelerinin de onayı alınarak Göreme’den Niğde’ye oradan da Aladağlar Milli Parkı’ndaki Çamardı kamp alanına geldi.

Pazartesi sabahı ise, Mut’a taşınan yarış, olanca hızıyla devam etti. Tüm yarışmacılar, yol olmayan yolarda gazladılar. Çıkılmaz yerlere tırmanıp, geçilmez yerlerden geçtiler.

Türkiye’nin patika haritasının ağırlıklı olarak izlendiği etaplar zorlu birer parkur olarak değerlendirilerek; çok keyifli sürüşler yaşattı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı