Buradasınız
Home > Güncel > Mazda’dan Yeni Fren Sistemi: i-ELOOP

Mazda’dan Yeni Fren Sistemi: i-ELOOP

Mazda Motor Corporation binek araçlar için kapasitör kullanan dünyanın ilk rejeneratif fren sistemini geliştirdi. Mazda’nın ‘i-ELOOP’ adını verdiği sistem 2012 yılında Mazda araçlarında kullanılacak. Sık sık hızlanma ve frenlemenin olduğu fiili sürüş koşullarında, ‘i-ELOOP’ yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında azaltıyor.

Mazda’nın rejeneratif frenleme sistemi, yüksek miktarda elektrik depolayabilen elektrikli bir komponent olan kapasitörü kullandığı için kendi alanında bir ilki gerçekleştiriyor. Aküler ile karşılaştırıldığında, kapasitörler hızlı bir şekilde şarj veya deşarj edilebiliyor ve uzun süreli kullanımlarda bozulmaya karşı dayanıklı. ‘i-ELOOP’, yavaşladıkça aracın kinetik enerjisini etkin bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürüyor ve elektrik enerjisi klima, ses sistemleri ve çeşitli diğer elektrikli komponentler için harcıyor.

Rejeneratif fren sistemleri, bir yakıt tasarrufu teknolojisi olarak gittikçe popüler olmakta. Araç yavaşladıkça elektrik üretmek için elektrik motoru veya alternatör kullanıyorlar; bu şekilde, aracın kinetik enerjisinin bir kısmının geri dönüşümü sağlanmış oluyor. Hibrid araçlardaki rejeneratif fren sistemleri genellikle büyük bir elektrik motoru ve bu işlem için ayrı bir akü kullanıyorlar.

‘i-ELOOP’ yeni bir 12V-25V değişken voltajlı alternatöre, düşük rezistanslı elektrikli çift katmanlı bir kapasitöre ve DC/DC dönüştürücüye sahip. ‘i-ELOOP’, sürücü gaz pedalından ayağını çektiği ve aracın yavaşlamaya başladığı andan itibaren kinetik enerjiyi depolamaya başlıyor. Değişken voltajlı alternatör, enerjiyi depolanmak üzere Elektrikli Çift Katmanlı Kapasitöre (EDLC) göndermeden önce, yüksek verimlilik için 25 V elektrik üretiyor. Araç içinde kullanım için özel olarak tasarlanmış olan kapasitör, saniyeler içerisinde tamamen şarj edilebiliyor. DC/DC dönüştürücüsü, aracın elektrikle çalışan komponentlerine enerjiyi dağıtmadan önce voltajı 25 V’tan 12 V’a düşürür. Sistem, gerekli olduğunda araç aküsünü de şarj ediyor. ‘i-ELOOP’  araç yavaşladığı zaman çalışıyor ve motorun elektrik üretmek için yakıta duyduğu ihtiyacı azaltyoır. Bunun sonucu olarak, “dur-kalk” lı sürüş koşullarında yakıt tüketimi yaklaşık yüzde 10 oranında azalıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı