Buradasınız
Home > Güncel > Mazda’dan Servis Programı

Mazda’dan Servis Programı

Mazda3

Mazda, elektro-hidrolik güç destek sistemi (EHPAS) ile donatılmış olan bazı Mazda3 ve Mazda5 modellerinde Avrupa çapında ücretsiz Özel Servis Programı (SSP) sunmak için harekete geçti.

Pinyon dişli yatağını hidrolik direksiyon yağı ile yağlayan elektrik motorlu yağ pompasına sahip hidrolik direksiyon sistemi ile donatılmış araçlar bu program kapsamına giriyor.

Hidrolik borularının içinde kalan parçacıklar, bazı durumlarda, elektrikli yağ pompasın arızalanması sonucu direksiyon hidrolik desteğinin yitirilmesine yol açabilir. Böyle bir durumda, gösterge grubundaki hidrolik direksiyon arıza uyarı lambası yanar ve direksiyon direnci artar. Direksiyon sisteminin arıza güvenliği sistemi, direksiyon sistemi mekanik bileşenlerinin tamamen işler durumda kalmasını sağlayarak hidrolik destek olmaksızın aracın güvenlik içinde sürülebilmesini sağlar. Bu durum, park etme veya dar yerlerde manevra yeteneğini zora sokar ama sürüş güvenliğini etkilemez.

Yalnızca, 2 Nisan 2007 ile 30 Kasım 2008 arasında üretilmiş olan çok az sayıda özel model bu programa dahil; 1.6 MZ-CD dizel motorlu ve 2.0 MZR benzinli ilk kuşak Mazda 3 ile 1.8 ve 2.0 MZR benzin motorlu Mazda5. Avrupa’da toplam 40,260 Mazda3 ve 30,242 Mazda5 bu programdan etkilenmiyor.

Avrupa’da bu programdan etkilenen araç sahiplerine Ekim 2010’dan itibaren Mazda tarafından bildirimde bulunulacak ve gerekli işlemlerin ve parça değişimlerinin yapılabilmesi için Mazda Yetkili Servisleri ile iletişime geçmeleri istenecek. Etkilenen araçlarda önce hidrolik direksiyon yağı kullanılarak hidrolik borularının tamamının yıkanması ile direksiyon dişli kutusu temizlenecek, sonra hidrolik direksiyon yağı değiştirilecek, daha sonra da yeni hidrolik direksiyon boru tesisatı yerleştirilecek. Bu işlemler müşteriler için ücretsiz olarak gerçekleştirilecek ve araca göre 90 ile 110 dakika arasında sürecek.

Mazda Motor Corporation, operasyonlarının bir parçası olarak, Mazda araçlarının kalitesini yalnızca üretimde değil sahada da sürekli izliyor. Bunun neticesinde Avrupa’da herhangi bir yaralanmaya neden olan hiçbir olay yaşanmadı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı