Buradasınız
Home > Güncel > Mazda MX-5’den Dünya Rekoru

Mazda MX-5’den Dünya Rekoru

Mazda MX-5

Mazda, efsanevi roadster’ı MX-5 ile bir dünya rekoru kırdı ve Guinness rekorlar Kitabına ™ geçti. Plakalı 459 araç Essen’deki UNESCO Zollverein Dünya Mirası sit alanı topraklarında tüm zamanların en uzun süreyle devam eden MX-5 geçit törenini oluşturdu. Böylece Yeni Zelanda’da yer alan 249 araçlı önceki dünya rekorunu kırdı.

Mazda Motor Avrupa’nın Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton “Bu etkinliğe yol açan heyecan muhteşemdi” şeklinde konuştu ve şöyle devam etti: “600’ün üstünde MX-5 sahibi bu etkinlikte yer almak için başvurdu; o kadar çok başvuru oldu ki teknik nedenlerden dolayı tümü için yerimiz yoktu. Etkinlik, geçit töreni ve çok sayıda ziyaretçi… Mazda MX-5, bugün bir kez daha gezegendeki en çok sevilen spor arabalardan biri olduğunu gösterdi.”

MX-5 dünya rekoru geçit törenindeki son koltuklar eBay’da açık artırmayla satıldı.  Bu, Alman aktör Ralf Bauer’in yanındaki co-pilotu ve bir diğer MX-5’I içeriyordu. Can atılan bu mevkiler için yapılan açık artırma yaklaşık 1,300 euro’ya kadar yükseldi ve Mazda Almanya bu miktarı 3,000 euro’ya çıkardı ve SOS Children’s Villages (Çocuk Köyleri)’ne bağışladı.

Aslan payını Almanya’dan gelen katılımcıların oluşturduğu dünya rekoru girişimine 16 ülkeden otomobiller katıldı. Eğlenceli program süresince ve dünya rekorunun kırılmasından sonra yapılan partide çeşitli ödüller dağıtıldı. Geçit törenine kadar kat edilen en uzun mesafe olan 2,800 km, etkinliğe Rusya’dan gelen dokuz MX-5’lerle birlikte katılan Moskova’dan gelen bir MX-5 idi. En yaşlı MX-5 ödülü, Prag’tan gelen 21 yıl 2 aylık olan MX-5’e ve 344.624 km ile en yüksek km’ye sahip İsviçre’den gelen MX-5’e verildi.Etkinliğe katılan ziyaretçiler, Güzellik Park Lokasyonunda en güzel MX-5 için oy kullandılar ve etkinlikten önce Mazda’nın online çizim yarışmasının şanslı birincisine yepyeni bir 20’inci Yıldönümü Serisi MX-5 verildi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı