Buradasınız
Home > Güncel > Mazda Ice Race Nefes Kesti

Mazda Ice Race Nefes Kesti

Mazda MX-5 roadster, başarısını İsveç’te “Mazda Ice Race 2011” yarışında bu sefer buz üzerinde geçtiğimiz gün tekrar kanıtladı. 26 ülkeden katılan sürücüler platform bitişi için özel olarak değiştirilmiş roadsterlarda yarışırken; açık mavi gökyüzü ve kutup hava koşulları festival için heyecan verici koşulları sundu.

1. Gün – Avustralyalılar için oldukça kolay bir gündü

Salı günü gerçekleştirilen ısınma ve sıralama turlarının ardından 1. Gün üstün performans gösteren ve yarışa birinci sırada başlamayı hak eden Avustralyalı takım favori oldu. Ayrıca, – Avustralya’da yaz dönemi adına – yarış tulumlarının üzerine yüzücü mayosu giyerek ve sürüşlerine araçlarının emniyet kafesi üzerine bağladıkları küçük bir kanguru maskotu ile devam ederek herkesin gönlünü kazandılar. Sadece gridde ikinciliği alan Rus takımının meydan okumasıyla 1. Günü oldukça kolay atlattılar.

2. Gün – Rus Kahramanlar ve Belçika İstikrarı

Yarış gününe güzel mavi bir gökyüzü, pırıl pırıl bir kar ve -31º C’lik bir sabah havası hakimdi. Tüm bunlar, İsveç’in iç batısındaki Östersund bölgesinde yer alan Kallsjön Gölü buzu için ideal koşulları sağladı. En çok tur tamamlayan aracın birinci geldiği yarış, her biri iki saat süren iki tur olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl İtalya’da gerçekleşen “MX-5 Open Race”de olduğu gibi, yarıştaki belirleyici faktör sırf hız değil savrulma kontrolünün sağlanması oldu. Avustralyalı takımlar Birinci gün olduğu gibi üstün performans göstermeye devam ettiler ve neredeyse yarışın tamamında bunu devam ettirdiler. Fakat sonrasında yapılan küçük bir hata ile kontrolden çıkması,  Rusya’nın kendilerine yetişmesine ve geçmesine sebep oldu ve Avustralya’nın ikinciliğinde Rusya kareli bayrağı tuttu.

Rusya’nın başarısı takımdaki bazı kahramanlarca takip edildi. Yarışa ikinci sırada başladılar fakat başlangıçtaki kontrol kaybı nedeniyle 14. Sıraya gerilediler, ilk turun tamamlanmasından önce ikincilik için tekrar mücadele ettiler. Ve daha sonrasında bir mucize bekleyerek bulundukları konumu sabırla korudular ve final turunun sonunda Avustralya’nın şanssızlığından faydalanmayı başararak gerçek anlamda heyecan verici bir başarı elde ettiler. Belçika takımı, geçtiğimiz yılın “MX-5 Open Race” birincilerinden bekleyeceğiniz gibi istikrarlı, iyi bir sürüş sergiledi ve çok gerilerden gelerek üçüncülüğü aldı. Buz üzerinde tamamlanan bu unutulmaz gün, üç şampiyon takımın platform üzerinde şampanya patlatması ile son buldu.

“Mazda Ice Race 2011”; pilotlar, takımlar ve yarışta yer almak için kendi ülkelerinde gerçekleştirilen Mazda yarışını kazanan davetliler için akşam verilen gala yemeği ve gerçekleştirilen gösteri ile tamamlandı. Mazda Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton, kısa bir konuşma yaptı ve yorgun fakat mutlu galiplere ödüllerini takdim etti. Kutlama, yemek ve “MX-5 Ice Race” hatıralarının anılması ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı