Buradasınız
Home > Güncel > Mazda CX-5 Üretimini Arttırıyor

Mazda CX-5 Üretimini Arttırıyor

Mazda Motor Corporation yeni crossover SUV modeli Mazda CX-5’in üretim kapasitesini yılda 200 bin adetten 240 bin adede çıkaracağını duyurdu. Dünyanın dört bir yanındaki tüm ülkelerde CX-5 modeline olan yoğun talebe karşılık vermek için gerçekleştirilecek bu artış, 2 Nolu Ujina Fabrikasının üretiminin 1 Nolu Ujina Fabrikasını da kapsayacak şekilde artırılması ile gerçekleştirilecek. Seri üretim hattı üzerinde yapılacak yükseltmeler Mazda’nın Monotsukuri Innovation adı verilen üretim sistemi yeniliğine dayanacak ve 1 Nolu Ujina Fabrikasında yeni nesil SKYACTIV ürünlerinin üretiminin beklenenden daha erken gerçekleşmesini sağlayacak.

CX-5, SKYACTIV teknolojisini tam olarak bünyesinde barındıran ilk modeldir. Hem mükemmel bir yakıt ekonomisi hem de heyecan verici bir sürüş deneyimi sunması ile ün kazanmıştır. Şubat ayında satışlar başladığından beri, Mazda ilk tahminlerin çok üzerinde sipariş aldı ve 2012 mali yılı için yıllık global satış hedefini 160 binden 190 bin adede yükseltti.

Mazda’nın başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden CX-5’in gördüğü büyük ilgi için minnettarım. CX-5’in üretim kapasitesi artışı, beklemede olan müşterilere araçlarını mümkün olan en kısa sürede teslim etmek için çok çalıştığımızı gösteriyor. Ayrıca, bu artış, yeni nesil SKYACTIV ürünlerini 1 Nolu Ujina Fabrikasında üretmemizi sağlayan esnek bir üretim sistemi oluşturmamıza da yardımcı olacak. Bu durumun, Mazda’nın otomobil üretimi süreçlerinin optimizasyonu konusunda dengeli bir ilerleme kaydettiğini gösterdiğine inanıyorum.”

Üretim kapasitesi 800 bin adede çıkacak

2012 yılının Ekim ayında, üretim hacmi yıllık 400 bin adetten 800 bin adede çıkarılacak. Fabrika SKYACTIV-D dizel motorlarını ve SKYACTIV-G benzinli motorlarını üretiyor. Kapasite artışının nedeni, şirketin SKYACTIV teknolojilerine sahip olan araçlara olan giderek artan talebi karşılıyor. Bu artış, Mazda’nın çok amaçlı ekipmanları kullanan yüksek verimli esnek üretim sistemleri konusundaki sürekli arayışı sayesinde mümkün hale getirilmiş.

SKYACTIV-G; yüksek verimli, yeni nesil direkt enjeksiyonlu bir benzinli motor. Araçlar için kullanılan seri üretimli bir motorun dünyanın en yüksek sıkıştırma oranına ulaşmasını sağlamak amacıyla, Mazda mühendisleri genel olarak “vuruntu” olarak bilinen anormal yanma sorununu çözüme kavuşturdular. Bu motor, dünyanın dört bir yanında piyasaya çıkacak olan Mazda CX-5 modelinde kullanılıyor. Bu yılın sonlarında çıkarılacak olan yeni nesil Mazda6’da da kullanılacak.

SKYACTIV-D; pahalı bir nitrojen oksit (NOx) son işlem sistemine gerek olmaksızın global egzoz gazı düzenlemelerine uyan bir yeni nesil temiz dizel motor. Seri üretimi yapılan dizel motorlar arasında dünyanın düşük sıkıştırma oranına ulaşıyor. SKYACTIV-D motoru kullanılan ilk model Mazda CX-5… Bu yılın sonlarında çıkarılacak olan yeni nesil Mazda6’da da kullanılacak.

Mazda, Mart 2016’da sona eren mali yılda global olarak 1 milyon 700 bin adet satış yapmayı planlıyor. SKYACTIV teknoljisine sahip olan modellerin toplam satışların yüzde 80’ini oluşturması bekleniyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı