Buradasınız
Home > Güncel > Mazda 787B Efsanesi Yeniden Le Mans’da

Mazda 787B Efsanesi Yeniden Le Mans’da

2011 yılı, dünyadaki en zorlu dayanıklılık yarışı olan 24 Saatlik Le Mans yarışında Mazda’nın zaferinin 20. yıl dönümü kutlanacak. 1991 yılında, Mazda bu yarışı kazanan ilk ve tek Japon otomobil üreticisi oldu. Yıldönümünü kutlamak amacıyla ve Automobile Club de L’Ouest’in (ACO) daveti üzerine, Mazda, 11 Haziran 2011 Cumartesi günü Fransa, Le Mans’taki Circuit de la Sarthe pistinde 24 saatlik yarış başlamadan önce, kazanan 787B’yi sergileyecek.

79uncu 24 Saatlik Le Mans yarışının, 11 Haziran 2011 Cumartesi günü saat 15.00’te (yerel saat) başlaması ve bir sonraki gün aynı saatte bitmesi planlanmaktadır. Mazda, 787B yarış aracını, Circuit de la Sarthe pistinde 11 Haziran’da saat 12.30’da sergileyecek. Buna ek olarak, 787B ayrıca 10 Haziran Cuma günü La Mans şehir merkezinde düzenlenen geçit törenine katılacak.

Mazda 787B, 24 Saatlik Le Mans yarışını kazanan ilk ve tek Japon otomobili ve rotary motorlu araç oldu. Mazda ve Mazda’nın yarış programını yöneten kuruluş olan Mazdaspeed tarafından ortaklaşa geliştirilen 787B, C Grubu yarış aracı teknik yönetmeliklerini karşılayacak biçimde tasarlanmış bir şasiye sahipti ve araca 700 beygir gücü üreten dört rotorlu rotary motor güç sağlıyordu. Yarış yönetmeliklerindeki değişiklikler nedeniyle, 1991 yılı, rotary motorlu bir aracın 24 Saatlik Le Mans yarışına katılabildiği son yıl oldu. Son değişiklikle, 17 yıllık bir sürenin ardından, Mazda uzun süredir devam eden Le Mans’ta tam zafer elde etme hayalini en sonunda gerçekleştirdi. Bu zafer tek başına Mazda’nın değil; Mazdaspeed, sürücüler, tedarikçiler ve ekibe dahil olan başka birçok kişinin uzun yıllar boyunca yoğun çalışmalarının sonucuydu.

Mazda’nın Başkan ve CEO’su Takashi Yamanouchi şunları ifade etti: “Mazda, ‘mücadeleyi asla bırakma’ düşüncesi üzerine kuruludur. Bu ruh, dünyadaki Mazda Group çalışanlarını bir araya getiriyor ve kendi koyduğumuz zorlu hedefleri gerçekleştirmek için bize ilham veriyor. Tam 50 yıl önce, 1961 yılında, Mazda rotary motorun geliştirilmesine başladı. Bu başlangıçtan Le Mans’ta 1991 yılındaki zaferimize ve mevcut SKYACTIV TEKNOLOJİSİ geliştirme programımıza kadarki yol, bu mücadele ruhumuza dayanmaktadır. Yeni nesil araçlarımızın dünyada piyasa sunulmasıyla SKYACTIV çağımıza girdiğimiz için, 2011 yılı tüm Mazda Group için başka bir dönüm noktası olacak.”

1991 yılından bu yana, Mazda 787B, Japonya, Hiroşima’daki Mazda Müzesi’nde sergilenmiştir. Le Mans’taki sergiye hazırlık olarak, Mazda, kazanan 787B yarış aracını özenle bakımdan geçirerek, 1991 yılında yarış sonrasındaki bakımdan bu yana ilk kez sürülecek konuma getirdi. Bu çalışma, Mazda’nın mühendislik şirketi Mazda E&T’den mühendislerle birlikte, şirketin orijinal Le Mans Challenge Projesi’ne katılan mevcut Mazda ekibi tarafından gerçekleştirildi. Bakımdan geçirilen 787B, Mazda’nın şirket içi en hızlı sürücüleri tarafından test edildi ve performansı Mazda’nın batı Japonya’daki Mine Deneme Sahası’nda eski Mazda fabrika test pilotları Yoshimi Katayama, Takashi Yorino ve Yojiro Terada tarafından teyit edildi.

20. yıl dönümü kutlamalarının parçası olarak, 1991 Mazda ekibinin birçok üyesi de Le Mans’a geri dönecek.  Kazanan sürücü Johnny Herbert’e (İngiltere) 1991 Mazda sürücüleri David Kennedy (İrlanda), Pierre Dieudonné (Belçika) ve diğer ekip üyeleri katılacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı