Buradasınız
Home > Güncel > Maybach’dan Pekin Çıkarması

Maybach’dan Pekin Çıkarması

CARMEDYA – Dünyanın en prestijli lüks otomobil üreticileri arasında yer alan Maybach, Pekin Otomobil Fuarı’nda ultra lüks modelleriyle adeta gövde gösterisi yaptı.

Maybach yeni modelleriyle lüks otomobillerin yeni çağını, yüksek kalitedeki yenilikçi donanımları ve yeni kişiselleştirme seçeneklerini de Pekin’de sergileme fırsatı buldu.

Markanın yeni modelleri firmanın alışılagelen modellerinin aksine farklı tasarlanan ve etkileyici bir görünüme sahip olan krom ön ızgara ve yuvarlak formlu far bloğu, ön tampon, LED tipi sis farları, özel geliştirilmiş gövde boyası, geliştirilen jantlar ve yine yumuşayan hatlarla tüm dikkatleri üzerinde topluyor.

Maybach’ın yeni 62 model serisinde yer alan bu özellikler, yakın bir gelecekte mevcut 57 ve 57 S modellerinde de tercih edilebilecek donanımlara eklenecek. Yeni özellikler arasında belki de en önemlileri iç mekanda önden arkaya kadar uzayan ve koltuklar arasına yerleştirilen, el yapımı veya kristalize edilmiş Swarovski taşlarıyla tasarlanmış konsol ve kablosuz internet bağlantısı diyebiliriz.

Maybach’dan Pekin Çıkarması

Ön koltukların arkasında bulunan LCD ekranların dışında Maybach 62 ve 62 S modellerinde arka bölümde yolculuk edenler için 19 inç boyutunda bir sinema ekranı ve kamera isteğe bağlı olarak yerleştirilebiliyor.

Bütün otomobil üreticileri gibi Maybach da çevreye saygılı modeller üretmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar sonucunda doğan yeni 57 S ve 62 S modellerinin 12 silindirli motorlarının gücü  630 HP’ye yükselirken, yeni motor daha düşük emisyon değeriyle çevreye daha az zarar veriyor.

Maybach’ın yeni sedan modelleri için iki farklı ön ızgara tasarlanmış. İlk bakışta birbirinden çok da farklı görünmeyen bu krom ızgaralar arasındaki ayrım ızgaraların üzerinde diklemesine sıralanan krom çubuklarda gizli. Markanın 57 ve 62 modellerinde 20 çubuk kullanılırken, 57 S ve 62 S modellerinin gücünü simgelemek amacıyla 12 çubuk kullanılmış.

Tasarımcılar aracın kaportasını önceki modellere göre daha da yükseltirken, kaporta ve ön yüze keskin kontör çizgileri vererek yeni modellere agresif ama ağırbaşlı bir görünüm kazandırmayı başarmış. Ancak keskin çizgileri, eğimli köşelerle birlikte harmanlayan tasarımcılar ortaya son derece prestijli bir görünüm çıkarmışlar. İki ayrıyöne doğru ok gibi uzayan iki bölümden oluşan tampon ise aracı olduğundan daha geniş göstermiş.

Yenilenen modellerin Led teknolojisiyle geliştirilen krom çerçeveli farları, gündüz sürüşleri sırasında bile yoldaki diğer araçlar tarafından hemen farkedilen bir tasarıma sahip. Maybach’ın yeni tasarım anlayışında en küçük detaylar bile düşünülmüş. Dış dikiz aynaları aerodinamik yapıya katkı sağlarken, daha sessiz sürüş imkanı sunuyor ve çok daha geniş bir görüş alanı sağlıyor.

Sportif detaylar

Koyu kırmızı arka lambalar ve bagaj kapağının açma bölümünde ve tamponda bulunan krom çubuklar araca güçlü bir görünüm kazandırıyor. Bu tasarım anlayışı 21 kollu 19 inçlik jantların da yardımıyla titanyum gümüş renge sahip 57 ve 62 modellerinde vurgulanıyor.

57 S and 62 S modellerinde ise 12 kollu 20 inçlik jantlar sportif karakteri vurgulamak amacıyla kullanılıyor.

Yeni Maybach modellerinin dış tasarımı kadar adeta lüks bir otel odasını anımsatan iç mekanına da değinmemek haksızlık olur. Mükemmel işçilik ve kalitesi tartışılamayacak malzemelerle oluşturulan iç mekanda herşey konfor ön planda tutularak tasarlanmış.

Dikkat çeken tasarım

Yeni modellerde koltuk düzenleri elden geçirilirken daha geniş alanlar yaratılmış ve önden arkaya uzayan geniş bir konsol için bile yer bulunabilmiş. Maybach müşterileri bu bölümde isteğe bağlı olarak Swarovski taşlarıyla tasarlanan özel bir konsol da tercih edebilir. Aynı zamanda koltuklarda yer alan ve üzerinde Maybach Manufaktur yazısı bulunan 925 ayar gümüş rozetler aracın içindeki prestij duygusunu fazlasıyla vermeye yetiyor. Aynı zamanda Maybach’ın bu modelleri için hazırlanan küçük sürprizi ise görenleri şaşırtıyor. Maybach tarafından geliştirilen özel bir parfüm de isteğe bağlı olarak yüksek kaliteli bir spreyle birlikte aracın içine entegre edilebiliyor. Bu özellik bugüne kadar sadece 100 adet Maybach Zeppelin modeli için kullanılmıştı. Bu bakımdan parfüm seçeneğinin yeni modellerde de sınırlı olacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

62 modeli için yukarıda da değindiğimiz gibi önemli özelliklerden biri de arka bölümdeki yolcular için düşünülmüş 19 inçlik yüksek çözünürlüğe sahip sinema ekranı.

Bu ekrana ek olarak ön koltukların arkasında 9.5 inçlik LCD ekranlar da bulunuyor. Araca yerleştirilen kamera sayesinde arka bölümdeki yolcuları da gözünüzü yoldan ayırmadan takip etme olanağına sahipsiniz. Aynı zamanda kablosuz bir modem aracılığıyla yolculuk sırasında internete de bağlanabiliyorsunuz. Bluetooth sistemi sayesinde artık arka bölümde de ellerinizi kullanmadan görüşme yapma olanağı tanıyan Maybach,  ayrıca tüm DVD formatlarını tanıyan bir DVD oynatıcıyı da arka bölüme yerleştirmeyi ihmal etmemiş.

Maybach’ın en güçlü modeli olan 62 S’de 5980 cc hacminde V tipi 12 silindirli özel bir motor kullanılıyor. 4800-5100 devirler arasında 630 HP güç üreten bu motor, 2000-4000 devir aralığında ise 1000 Nm tork sağlıyor. Beş kademeli otomatik şanzıman sistemine sahip araç,  250 km/s hıza çıkarken, sıfırdan 100 km hıza ise 5.1 saniyede çıkabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı