Buradasınız
Home > Güncel > Maserati’ye GranCabrio Dopingi

Maserati’ye GranCabrio Dopingi

Maserati GranCabrio

İtalyan lüks ve spor otomobil üreticisi Maserati’nin ülkemizdeki temsilcisi FerMas, Temmuz ayı sonu itibariyle 14 adetlik satışa ulaştı. Geçtiğıimiz yıl Ocak-Temmuz döneminde Maserati markasıyla 5 adet araç satışı gerçekleştiren FerMas, 2010 yılının aynı döneminde ise satışlarını neredeyse 3’e katlama başarısı gösterdi. FerMas’ın Maserati satışlarına ivme kazandıran en önemli model yeniliğini ise 2010 yılı başında satışa sunulan Maserati GranCabrio modeli oluşturuyor. 266 bin Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatına sahip Maserati GranCabrio modelinde sene başı hedeflerini ikiye katlayarak 4 adet satış gerçekleştiren FerMas, 4. ve şimdilik sonuncu Maserati GranCabrio siparişini ise Ağustos ayı içinde müşterisine teslim edecek.

Maserati Quattroporte ve GranTurismo modelleri gibi Pininfarina imzası taşıyan Maserati GranCabrio, GranTurismo modelininin sofftop tavanlı versiyonu olarak dikkat çekiyor. Maserati GranTurismo’nun çarpıcı tasarımına ek olarak 28 saniyede açılabilen veya tamamen kapatılabilen kumaş tavana sahip Maserati GranCabrio, 2940 mm’lik aks mesafesiyle aynı zamanda sınıfının arka koltukta yolcularına en uzun diz mesafesi sağlayan modeli olarak farkını ortaya koyuyor. Şık kaputu altında 440 HP güç üreten 4.7 litrelik V8 motorun yer aldığı Maserati GranCabrio, tavanı kapalı konumda iken 283 km/s’lik maksimum hıza erişebiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını ise 5.4 sn’de tamamlayan Maserati GranCabrio, 80-120 km/s ara hızlanmasını ise 6 ileri vitesli otomatik şanzımanının atak yapısı sayesinde 4.2 saniyede tamamlayabiliyor. Maserati GranCabrio’nun renk paletinde 10 renk bulunmakla birlikte tüm bu seçenekler, koltuklarda, kokpit panelinde, tente kaplamasında, direksiyonda ve vites topuzunda sayısız kombinasyon dâhilinde harmanlanarak kullanılabiliyor.

Ultra Sürüş Güvenliği ve Ağırlık Dağılımı

Maserati GranCabrio, “Skyhook” süspansiyon sistemi yani  değişen yol koşullarına göre uyarlanan sürekli ayarlanabilir amortisörleri ile donatılmış olarak yollara çıkıyor. Maserati GranCabrio’ya dinamik bir performans veren ve âdeta kişiye özel yapılmış şık bir takım gibi kişisel tercihe uyacak şekilde ayarlanabilen Skyhook sistemi; Spor düğmesine basılmasıyla bir anda otomobilin süspansiyonu sertleştiriyor. Ayrıca vites değişimini de hızlandırıyor ve egzoz sesini daha derin bir hale getiren sistem, tek bir düğmeye basılarak yeniden Normal moda dönerek sınıfının standartlarının üstünde konfor sunabiliyor.

İdeal sürüş yörüngesinden en ufak bir sapmayı tespit eden geniş bir sensör serisine sahip olan MSP (Maserati Güvenlik Programı) sistemi ile donatılan Maserati GranCabrio, acil fren yapılması gereken durumlarda devreye giren bir başka güvenlik unsuru teşkil eden HBA sistemi ile donatılmış. Bu sistem, fren servosu üzerindeki basınç, tekerlek hızı ve üçüncü stop lambasının yanması gibi bir dizi parametreyi analiz ederek sürücünün panik durumunu tespit ediyor. Acil durum belirtildikten sonra HBA, frenlere tam güç uygulayarak durma mesafesini en aza indiriyor.

6-ileri otomatik vites kutusu motorla aynı ünitede öne yerleştirilmiş; sınırlı kaymalı diferansiyel ise arkaya monte edilmiş olup, çekişte yüzde 25 ve serbest durumda ise yüzde 45 oranında kilitleme oranlarına sahip. Böylece tekerleklerin tutunmasını yöneterek mevcut azami çekişin her zaman temin edilmesine olanak veriyor. Tahrik ve güç, titreşimleri en aza indirmek için tasarlanmış merkezî sürekli velositeli mil yatağı ile bağlantılı bir krank mili tarafından, motor/vites kutusu ve diferansiyel arasında dağıtılıyor.

Maserati GranCabrio, mükemmel ağırlık dağıtımının (ön aksta yüzde 49, arkada yüzde 51) sonucunda sunulan performansı limitlere geldiğinde etkili karakterini gösteriyor.  Özellikle “gündelik” kullanım için tasarlanmış olması dolayısıyla Maserati GranCabrio’nun ister düşük ve çok düşük kavramalı (Yağışlı, karlı ve buzlu) ister orta ve yüksek kavramalı (Normal yol yüzeyleri ve pist) olsun her türlü zeminde çekiş kontrol sistemlerine ve otomobilin dengesine özel önem verilerek, bir taraftan azami sürüş güvenliği ile mutlak en üst düzey güce ulaşılırken diğer yandan da “güç” koşullarda iyi dengelenmiş,  çevik bir otomobil olarak yollara çıkmasına özen gösterilmiş.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı