Buradasınız
Home > Güncel > Maserati’nin Kalıpları Türkiye’den

Maserati’nin Kalıpları Türkiye’den

Önümüzdeki sene yollarda göreceğimiz Maserati’nin üretimi için hazırlıklara Türkiye’de başlandı. Dünyanın en eski araba parçalarını üreten şirketlerinden Mahle, Maserati’nin yeni modelleri için kalıp üretmek üzere Murata Kalıp’ı görevlendirdi. İtalyan efsane araba markasının motor parçalarının kalıbını üretecek olan Murata Kalıp böylece Türkiye’de bir ilk de gerçekleştirecek ve böylesine büyük bir proje için ilk defa plastik enjeksiyon kalıbı üretilecek.

Murata Kalıp’ın yetkilisi İbrahim Akça; “Dünyanın önde gelen lüks spor araba markaları arasında olan Maserati için kalıp üretmek hem firmamız hem de Türk kalıp sektörü için çok büyük bir prestij. Türk kalıpları kullanılarak üretilecek yeni Maserati modellerini önümüzdeki sene yollarda göreceksiniz” dedi. Murata Kalıp, Maserati’nin dışında çeşitli otomobil markalarına da kalıp üretmekte. Bu günlerde piyasaya çıkan çıkan elektrikli Renault Fluence ZE’ye, elektrikli otomobillerin kalbi olan akünün, soğutma kanallarının kalıbını üretti. Kalıp sektörünün önde gelen şirketi Murata Kalıp’ın başarısı için Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Başkanı Şamil Özoğul; ”Türk kalıpçıların böylesine önemli projelerde yer almasının sebebi, hem üretici firmaya yakın olmamız, hem kalite hem de fiyat anlamında onları memnun etmemizden kaynaklanıyor. Mesafe açısından Hindistan ve Çin’e göre avantajlıyız, kalite anlamında da henüz bize yetişmiş değiller ancak otomotiv devlerini burada tutmamız için katma değer yaratmalıyız. Katma değer yaratmanın yolu da Ar-Ge çalışmalarından geçiyor. Biz kalıpçılar bu değeri yaratır, milyar dolarlık projelerin Türkiye’ye gelmesini sağlarız.

Yeter ki Türkiye’de kalıpçılığın gelişmesini hızlandıracak bir kümeleşme projesi olan “Kalıpçılar Vadisi” projemizi hayata geçirmek için devletimiz bize destek olsun” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı