Buradasınız
Home > Güncel > MAN’dan Avrupa’nın En Büyük Tesisi

MAN’dan Avrupa’nın En Büyük Tesisi

MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz’un ev sahipliğinde, Akyurt’taki üretim tesislerinde gerçekleşen temel atma törenine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, MAN Truck & Bus AG Üretim ve Lojistik’ten Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Dr. Carsten Intra, Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 46 yıllık geçmişi ile MAN’ın Türkiye’de yerli bir yatırımcı gibi olduğunu ifade etti. MAN’ın Türkiye’deki kalıcılığını yeni yatırımlarla desteklediğini belirten Bakan Ergün, kataforez tesisinin Türkiye otomotiv sektörüne hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye’de sanayi üretiminin artık bilim ve teknoloji ile bir bütün olduğunu belirten Bakan Ergün, “Türkiye’de sanayi üretimine dayalı bir model oluşturduk. Yüksek katmadeğerli ürünler üreterek yolumuza devam edeceğiz” dedi. Yeni Teşvik Kararnamesi’ne de değinen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Yeni teşviklerle, üretim konusunda da başka adımlar atılacağına inanıyoruz. Yeni çıkan düzenleme ile otomotiv sektöründeki stratejik yatırımlar, ayrıca teşvik edilecek” açıklamasında bulundu. “Türkiye’de üretilen araçlar kamunun tercihi olmalı” diyen Bakan Ergün, son dönemde bu konuda gerek kamu da gerekse belediye kuruluşlarının, bu konuda daha duyarlı davranmaya başladıklarını belirtti. MAN’ın Almanya dışındaki ilk üretimini Türkiye’de açtığını belirten Bakan Ergün, “Türkiye’de MAN artık sadece bir Alman markası olarak görülmüyor, aynı zamanda ülkenin bir markası olarak biliniyor” dedi. Katoforez Tesisi’nin çok kısa sürede tamamlanmasının önemine de değinen Bakan Ergün, “Bu süreçte MAN’da Ar-Ge Merkezi oldu. Bu tesis, sadece MAN’a değil, otomotiv sektöründe ticari araç genilene de hizmet verecek, taktıda bulunacak. 2023 yılında hedefimiz; Türkiye’de 4 milyon araç üretilmesi. Bir çok ülke Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarı doğru bir şekilde algılayarak, Türkiye’yi Operasyon Merkezi olarak konumlandırdılar. MAN’ın da 2023’e kadar Türkiye’yi Ar-Ge ve tasarım merkezi haline getirmesini bekliyoruz” dedi. Önümüzdeki dönemde MAN’dan yeni yatırımlar beklenildiğini de belirten Bakan Ergün, MAN yönetimine Katoforez Tesisi yatırımından dolayı teşekkür etti.

MAN Türkiye A.Ş’nin yenileme ve modernizasyon yatırımları kapsamında gerçekleştirdiği Kataforez Tesisi’nin açılışında konuşan MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, Türkiye’deki fabrikanın, MAN’ın dünyadaki en kompakt otobüs üretim merkezi olduğunun altını çizdi. Kataforez Tesisi ile birlikte fabrikanın daha modern ve kabiliyetli bir yapıya kavuştuğunu ifade eden Yavuz, “Bu yatırımla birlikte tesisimiz, MAN’ın dünyadaki en modern katoforez tesisi oldu. Kendi alanında; en çevreci, en teknolojik, en verimli, en yüksek kapasiteli unvanları ile birlikte bu yeni tesisimiz, sadece MAN Türkiye’ye değil, sektördeki diğer firmalara da hizmet verecek” dedi.

Konuşmasında, Türkiye ekonomisinin yatırım açısından güvenli ve istikrarlı bir yapı sergilediğini ifade eden MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, yeni teşvik paketine de değindi. Yavuz, yeni düzenleme ile birlikte; ekonomik ve siyasi istikrarı ile dikkat çeken Türkiye’nin yatırım açısından da cazibe merkezi olduğunu belirtti. Münür Yavuz: “Yeni teşvik paketi, tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de yatırımı hareketlendirerek, daha da gelişmesini sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

MAN Türkiye’nin Ankara Akyurt Tesisleri’nde 2011 yılında inşaatına başlanan ve 5 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Boyahane / Katoforez Tesisi, aynı yıl içerisinde tamamlandı. Tesisin kapasitesinin, Ar-Ge ve diğer geliştirilen çalışmalarla birlikte orta vadede iki katına çıkarılması hedefleniyor. MAN’ın yanı sıra tüm otomotiv sektörüne hizmet verecek olan tesiste, su bazlı boya kullanılıyor ve içine bir otobüsün girebileceği 11 ayrı havuz yer alıyor. Tesis, yüksek kapasitesinin yanı sıra en teknolojik ve en çevreci tesis unvanlarını da taşıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı