Buradasınız
Home > Güncel > Malezya’da Vettel Rüzgarı

Malezya’da Vettel Rüzgarı

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2011 sezonunun 2. ayağı olan Malezya GP’si heyecan dolu bir yarışa ev sahipliği yaptı. 1999 yılında inşa edilen Sepang pistinde koşulan Malezya Grand Prix’si 35 dereceye ulaşan hava sıcaklığında gerçekleşti.

Yumuşak ve sert lastiklerin kullanıldığı Malezya GP’sinde doğru lastik stratejisi oldukça önemli rol oynadı. Pilotların büyük bölümü 3 pitstop stratejisiyle yarışırken bazı pilotlar 4 kez pitstop yaparak yarışı tamamladı. Podyumda yerini alan ilk 3 pilot ilk 3 bölümü yumuşak lastiklerle tamamlamalarının ardından sert lastiklere geçiş yaptılar. 2011 Dünya Formula 1 Şampiyonası’nın 2. yarışı olan Malezya Grand Prix’sinin gülen yüzü Red Bull takımı adına yarışan Sebastian Vettel olurken, Jenson Button 2. ve Nick Heidfeld 3.’lük elde ederek podyumdaki yerlerini aldılar.

Sert yüzeyinin yanı sıra ani fren noktaları, yüksek hızlara ulaşılan uzun düzlükleri ve farklı hızlarda geçilen virajlarıyla Sepang pisti lastikler üzerinde ciddi bir baskı uyguluyor. Malezya GP’sinin koşulduğu Sepang pisti 8 adet sağ ve 5 adet sol viraj bulunuyor. 5.543 metre uzunluğa sahip pistte pilotlar yarış gününde 56 tur atarak 310,408 km yol kat etti.

Yarış öncesinde “Pirelli F1 PZero’lar sayesinde heyecan dolu bir yarış olacak” şeklinde bir yorum yapan McLaren pilotu Jenson Button dahil yarışı ilk 3 sırada tamamlayan tüm pilotlar 3 pitstop stratejisiyle yarıştı. İlk iki bölümde yumuşak lastiklerle yarışan pilotlar son bölümü ise sert lastiklere geçiş yaparak yarışı tamamladı.

2011 Dünya Formula 1 Şampiyonası’nın 3. yarışı olan Çin Grand Prix’si 15-17 Nisan 2011 hafta sonunda Şanghay’da koşulacak.

[table id=68 /]

[table id=69 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı