Buradasınız
Home > Güncel > Makyajlı Linea Satışa Sunuldu

Makyajlı Linea Satışa Sunuldu

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında Türk mühendis ve işçisinin uzmanlığıyla üretilerek Türkiye ile birlikte birçok küresel pazarda satışa sunulan Fiat Linea makyajlandı. Her ne kadar marka yönetimi tarafından yenilendiği belirtilse de, motor, yürüyen aksam ve teknik açıdan önemli bir yeniliğin bulunmadığı, artan donanım özellikleri ve tasarımda bazı değişiklikler ortaya konulduğundan, araç için makyajlandı demek çok daha doğru… Bu nedenle biz haberimizde Linea’yı makyajlı olarak belirtiyor olacağız.

Geçtiğimiz günlerde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un da katıldığı bir törenle Tofaş Fabrikası’nda ilk olarak üretimine başlanan ve 25 milyon dolarlık bir yatırımla makyajlanan Linea, hem küçük hem kompakt sedan sınıfındaki yerli ve ithal rakiplerine göre fiyat/fayda orantısındaki avantajlarıyla olduğu kadar değişen iç/dış tasarımı ve artan konfor özellikleriyle ön plana çıkıyor. İlk olarak 2007 yılının ilkbahar aylarında ülkemizde satışına başlanan ve aradan geçen 5 yıl sonrasında 85 bine yakın müşterinin tercihi olan Linea’nın makyajlı versiyonu ise 24 Nisan’dan itibaren Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor.

Lansmana özel olarak Nisan ayı boyunca 34 bin 360 TL’den başlayan kampanyalı anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken Linea, öncelikli olarak tasarımında gerçekleştirilen yerinde estetik değişikliklerle ön plana çıkıyor. Linea, çift şeritli krom ön ızgarası, daha kaslı tasarıma sahip ön alt hava girişlerindeki krom şeritleri, sis farları ve yeni ön tamponuyla daha modern bir görünüm sunuyor. Arka bölümde ise plakalık bölümü bagaj kapağına taşınırken, krom detaylar ve yeni arka tampon dikkat çekiyor.

En yoğun değişimlerin yaşandığı kabin içinde ise ön konsol, makyaj operasyonunun merkezini oluşturuyor. Sedan bir otomobile uygun renk ve kumaş döşeme seçenekleriyle kombine edilerek albenisi daha da artan yeni tasarımlı kabin içinde konfor odaklı yeni teknolojik donanımların adaptasyonu da dikkat çekiyor.

Blue& Me TM ’ye eklenen AUX girişi sayesinde iPod gibi cihazlar da bir kablo yardımıyla rahatça bağlanabilirken, USB girişinin ise orta konsola taşınmasıyla sürücünün artık çok daha rahat erişim sağlayabilmesi amaçlanıyor. Bu sayede EcoDrive özelliğinden de sürücülerinin yararlanabilmesini sağlayan Linea’da ayrıca tamamen yenilenen çift iklimlendirmeli otomatik klima gibi özelliklere de yer veriliyor. 6 hava yastığının yanı sıra ESP, ABS, ASR, MSR ve Hillholder gibi aktif güvenlik sistemleriyle donatılan Linea, yağmur ve arka park sensörlerinden hız sabitleyiciye kadar zengin ekipman özelliklerine de sahip olarak müşterilerinin beğenisine sunuluyor. 2603 mm’lik aks mesafesi ile hem önde hem arkada oturan yolcularına ferah yaşam alanı ve geniş diz mesafesi sunan araç, 4596 mm’lik uzunluk (36 mm’lik artışla), 1730 mm’lik genişlik ve 1494 mm’lik yükseklik ölçüleriyle de sınıfının her açıdan kompakt estetik değerlerini de sunabiliyor. Linea, 500 litrelik bagaj hacmiyle (arka koltuklar katlandığında 870 litre) öne çıkıyor.

Fiat Linea

Easy, Urban ve Lounge adı verilen 3 yeni donanım paketiyle satışa sunulan Linea, tümü Euro 5 çevre emisyonlarını karşılayabilen biri benzinli ( 1.4 litre 77 HP) ve ikisi turbo dizel motor ( 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 105 HP Multijet) tercih edilebilecek.

Sedan Pazarına Klinik İnceleme Yaptık, Müşteri Beklentilerini Ortaya Çıkardık!

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “ Türkiye’de toplam binek otomobil pazarında satışların % 50’sini sedan karoserli modellerin oluşturduğu göz önünde alınacak olursa Linea’nın Fiat markası için önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Zira Türkiye’de satılan her 10 sedan otomobilden 8’ini küçük ve kompakt sınıflara ait modeller oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl 33 bin adedi aşkın satış ile de iç pazarda kendi sınıfının en fazla tercih edilen otomobili olan mevcut Fiat Linea ile aynı zamanda 2012 yılının ilk 3 ayında 6 bine âdete yakın satışla yüzde 6’ya yakın bir pazar payı elde ettik. Yani mevcut Fiat Linea, Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde en çok tercih edilen otomobil modeli oldu. Bu başarıyı daha ilerilere taşımak ve daha fazla memnun müşterilere sahip olma hayalimizi gerçekleştirmek için ise artık Linea var. Yılsonuna kadar toplam 45 bin adetten fazla Linea satışı (Linea ve Linea Classic) ve Türkiye’nin en çok satan otomobili unvanını koruma hedefiyle yeni modelimize hoş geldin diyoruz” dedi.

Linea’nın iddiasının arkasında tüm aile bireylerinin favorisi olmasını sağlayacak etkili değişimlerin yattığına dikkat çeken Baş, “Türkiye sedan pazarındaki temsilcimiz Linea’yı yenilerken müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tuttuk. Türkiye’de sedan alıcılarını yaptığımız klinik testlerle yakından inceledik. 400’e yakın katılımcı ve Türkiye’de satılan belli başlı tüm sedan otomobilleri dâhil ederek yaptığımız klinik testte sedan alıcılarının tercihlerini etkileyen faktörleri tespit ederek Fiat Linea’yı yeniden şekillendirdik. Tüm araçların fiyatları ile birlikte değerlendirildiği klinik testlerin sonunda ise Linea başarılı fiyat/fayda ilişkisi sayesinde yüzde 22 pay ile en çok tercih edilen otomobil oldu” açıklamasında bulundu. Başarısını kanıtlamış mevcut modeli Linea Classic adıyla üretim ve satışına devam ederek küçük sınıf sedan pazarında daha ekonomik bir seçenek olarak konumlandırmaya devam edeceklerini de vurgulayan Okan Baş,“Linea’yla ise daha fazla beklenti içinde olan müşteri kitlesinin ihtiyaçları doğrultusunda hem küçük sedan sınıfının zirvesinde hem de kompakt sedan sınıfında başarı hedefliyoruz” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı