Buradasınız
Home > Güncel > Lotus’un Çevre Dostu Yarışçısı: Elise

Lotus’un Çevre Dostu Yarışçısı: Elise

Lotus Elise

CARMEDYA – Lotus’un Çevre Dostu Yarışçısı: Elise. Dünyanın önde gelen spor otomobil üreticilerinden Lotus, ünlü Elise modelinin 2011 model yılı için makyajlanan jenerasyonuyla ilgili detayları açıkladı.

İngiliz üretici motorunda iyileştirmeler yapılan 2011 model Lotus Elise’in yapılan ölçümlerin ardından karbondioksit emisyon salınım oranını 149 gr/km olarak bildirdi. Lotus’un 2011 model Elise ile elde ettiği 149 gr/km emisyon değerini 2008 yılında tanıtılan selefiyle karşılaştıracak olursak arada yüzde 16’lık bir azalma olduğunu görebiliriz. Elde edilen bu rakam benzinli spor otomobil sınıfının bugüne kadar ölçülebilen en düşük emisyon değeri olması bakımından büyük önem taşıyor.

Lotus’un Çevre Dostu Yarışçısı: Elise

Elde edilen bu başarının altında ise Elise’in yeni VVT-i teknolojisine sahip 1.6 litrelik dört silindirli motoru yatıyor. Toplam 134 HP güç üreten motor, 876 kg ağırlığındaki otomobilin sıfırdan 100 km/s hıza 6.5 saniyede ulaşmasını sağlıyor.
Sanırım bir spor otomobilin şehir içinde 100 kilometrede sadece 5.04 litre yakıt tükettiğini söylemek sizi şaşırtabilir.

Aerodinamik yapısı yüzde 4 geliştirilen makyajlı Elise’in motoru ise aynı performansı vermesine rağmen önceki motordan 200 cc daha küçük bir hacime sahip.

Yakıt tüketimi dikkate alınacak olursa bu etkileyici spor otomobil sizi sadece çevreyi kirlettiğinizi hissettiren suçluluk duygusundan kurtarmakla kalmıyor, aynı zamanda daha düşük yakıt tüketimiyle doğal kaynakların daha verimli kullanılmasına olanak tanıyor.

800 km menzil

Lotus Elise’in 100 kilometredeki 5.04 litrelik yakıt tüketimi otomobilin bir depoyla en az 800 km yol yapabilecek. Bu rakam neredeyse bir depo yakıtla İstanbul’dan Ankara’ya gidebilmenizi ve aynı depoyla dönebilmenizi sağlıyor.

Buraya kadar anlattıklarımız sizin için yeterli değil mi? Yine de bizimle kalın, çünkü daha fazlası da var…

Lotus Elise’in düşük emisyon değeri ve yakıt tasarrufunun arkasındaki en önemli sır aslında otomobilin performansıyla ağırlığının iyi dengelenmiş olmasında ve verimli motorunda saklı.

Bütün ağırlığı 876 kg olan Elise’in rakiplerine bakıldığında hemen hemen aynı boyutlara ve perspektife sahip en hafif modelin ağırlığının 1335 kg olması İngiliz üreticinin bu alandaki başarısını fazlasıyla gözler önüne seriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    2 thoughts on “Lotus’un Çevre Dostu Yarışçısı: Elise

    1. Sorry for my bad english. Thank you so much for your good post. Your post helped me in my college assignment, If you can provide me more details please email me.

    Comments are closed.

    Yukarı