Buradasınız
Home > Güncel > Lojistikteki Gelişim Gayrimenkule Yansıdı

Lojistikteki Gelişim Gayrimenkule Yansıdı

Altınay Bekar / Eko Fuarcılık

Türkiye’nin taşımacılık ve lojistik alanındaki büyümesi, lojistik depo yatırımlarında artış getirdi. Yatırımlarda İstanbul başı çekiyor. Toplam lojistik depo stoğu 4.731.644 metrekareye ulaşan İstanbul’da bu depoların yüzde 75’i (3.281.036 m2) Anadolu, yüzde 25’i (1.445.258 m2) de Avrupa yakasında yer alıyor. Hem gayrimenkul yatırım rantı hem de kira geliri hedefleyen çok sayıda yatırımcı da sırada bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009 yılının 4. Çeyreğinde 1.418.094 metrekare depo yatırımı ruhsatı alınmış durumda. Bu rakam sadece bir çeyrek önce 579.121 metrekare düzeyinde bulunuyordu.

Lojistik amaçlı depo yatırımlarının pek çok sektörü harekete geçirdiğini söyleyen Logitrans Transport Lojistik Fuarı Müdürü Altınay Bekar, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Lojistik amaçlı depolama yatırımlarındaki gelişim 4-6 kasım tarihlerinde İDTM’de açılacak olan Logitrans katılımcı profiline de yansıyor. Bir yanda boş duran depolar var ancak diğer yandan İstanbul’da yeni depo inşaatları sürüyor. Mevcut depolarda ise modernizasyona gidiliyor. Takip sistemleri yenileniyor.  Atıl haldeki binalar günümüzün gereksinimlerine uygun hale getiriliyor. İstanbul’un 3PL depo stoğu 2 milyon 348 bin 520 metrekare düzeyinde.”

İstanbul’da A sınıfı depoların sadece bir milyon metrekare olduğunu, bu rakamın Londra ve Paris’de 30 milyon metrekareye ulaştığını belirten Altınay Bekar;

“Bu veri, İstanbul’daki A sınıfı depolara olan ihtiyacı gösteriyor. Depo yatırımlarını ve yenilemelerini sürdüren taşımacılık ve lojistik şirketlerinin yanı sıra gayrimenkul yatırımcıları ile birlikte olmak isteyen tedarikçiler ise Logitrans Taşımacılık Lojistik Fuarı’nda bir araya getiriliyor. Raf sistemleri, kapı düzenlemeleri, ısı kontrol teknolojileri, sayım, düzenleme, takip, kontrol ve kayıt programları; Türkiye’nin lojistik pazarındaki 50 milyar dolarlık pastadan pay almak üzere yarışıyor,” dedi.

Logitrans Transport Lojistik Fuarı

4. Logitrans Transport Lojistik Fuarı, EKO Fuarcılık tarafından 4-6 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Logitrans Fuarı’nın hizmet sektöründen ağırlıklı katılımcı profilini karayolu taşımacıları, 3’üncü ve 4’üncü Parti lojistik şirketleri, demiryolu ve denizyolu acenteleri, havayolları, liman otoriteleri,  tedarik zinciri yöneticileri, sigorta ve finans kurumları oluşturuyor. Sektörün endüstriyel ayağından ise depolama ve raf sistemleri, forklift, istif makineleri ile depo ekipmanları, yazılım ve otomasyon çözümleri, araç takip ve filo yönetim sistemleri, sinyalizasyon teknolojileri, ticari araçlar, yedek parçaları ve aksesuarları ile çekiciler fuarda sergilenecek ürünler arasında yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı