Buradasınız
Home > Güncel > Lojistikte Fırsat Rüzgarı

Lojistikte Fırsat Rüzgarı

Altınay Bekar

“Türkiye’de lojistik pazarı 50 milyar doları aşıyor,” diyen Logitrans Transport Lojistik Fuarı Müdürü Altınay Bekar, 2000 kadar şirketin lojistik alanında faaliyet gösterdiğini vurguladı. Türk lojistik pazarının 2015 yılına kadar iki katına çıkmasının beklendiğini ifade eden Bekar, “Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi olup -kriz faktörü bir yana- düzenli bir şekilde büyüyor,” iddiasında. Kara, deniz, hava, demiryolu taşımacılığı, depolar, limanlar ve ekipmanları ile şehiriçi, şehirlerarası taşımacılık, lojistik çözümleri, finans, yazılım, otomasyon ve telematik fuarı olarak düzenledikleri Logitrans’ın bu gelişmeye karşılık olarak hayata geçirildiğini belirten Altınay Bekar, şunları söyledi: “Avrupa, Balkanlar, Karadeniz, Kafkaslar, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun bağlantı noktasındaki Türkiye, bu konumunun yanında iç pazar fırsatları, ihracat artışı, gelişmiş altyapısı ve dinamik bir iş gücüne sahip bulunuyor. Bu da fuarımızın en büyük güvencesini oluşturuyor.”

Türkiye’nin, Avrupa’nın vize uyguladığı pek çok ülkenin vatandaşına vizesiz giriş izni verdiğini, bunun da Logitrans katılımcılarına çok sayıda ülkeden çok farklı bir ziyaretçi kitlesi yarattığını savunan Altınay Bekar, şöyle devam etti:

“Dünya ticaretinin ekseni doğuya doğru kayıyor. Türkiye ise iki kesim arasındaki tek mantıklı ülke konumunda bulunuyor. Dünyanın pek çok ülkesinden sadece 3-4 saatlik uçuş mesafesinde bulunuyoruz. Yanısıra, kara ve deniz ulaşımı son derece kolay ve zengin seçeneklere sahip. Gelişmiş fuarcılık altyapısı, salonlar ve buralara ulaşım var. İstanbul’un eğlence, konaklama ve tarih-kültür turizmi kapasitesi çok yüksek. Bu da Logitrans için çok önemli avantajlar oluşturuyor.”

Logitrans Transport Lojistik Fuarı

4. Logitrans Transport Lojistik Fuarı, EKO Fuarcılık tarafından 4-6 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Logitrans Fuarı’nın hizmet sektöründen ağırlıklı katılımcı profilini karayolu taşımacıları, 3’üncü ve 4’üncü Parti lojistik şirketleri, demiryolu ve denizyolu acenteleri, havayolları, liman otoriteleri, tedarik zinciri yöneticileri, sigorta ve finans kurumları oluşturuyor. Sektörün endüstriyel ayağından ise depolama ve raf sistemleri, forklift, istif makineleri ile depo ekipmanları, yazılım ve otomasyon çözümleri, araç takip ve filo yönetim sistemleri, sinyalizasyon teknolojileri, ticari araçlar, yedek parçaları ve aksesuarları ile çekiciler fuarda sergilenecek ürünler arasında yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı