Buradasınız
Home > Güncel > Latitude’un Fiyatı Açıklandı

Latitude’un Fiyatı Açıklandı

Renault Latitude

Ürün gamını her geçen gün geliştiren Renault, ilk kez 2010 yılının Ağustos ayında Moskova Otomobil Fuarı’nda sergilenen üst orta sınıf sedanı Latitude modelini Türkiye’de satışa sundu. Antalya’da gerçekleşen lansman ve deneme sürüşüyle birlikte merakla beklenen fiyatı da açıklandı. Latitude Türkiye’de 17 Şubat tarihinde Expression, Privilege, Executive olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi ve  54 bin 100 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Renault Latitude, Renault’nun globalleşme girişimini yansıtıyor. Fransa’da ve Kore’de tasarlanan Renault ile Nissan’ın teknik unsurlarının birleştiği Latitude, kullanıcılarına Renault Grubu’nun ve İttifak’ın know-how’ından kaynaklanan en ileri teknolojileri sunuyor.

Renault Latitude, Koleos modeli gibi Renault-Samsung-Motors’un Busan fabrikasında üretiliyor. ISO 14 001 belgeli bu fabrika, çevreye saygılı üst gam modellerin üretiminde büyük bir deneyime ve bilgi birikimine sahip (SM5, SM7, QM5 ve Renault Koleos). Mekanik yönünden, diesel motorlarla manuel vites kutuları Renault‘nun Cléon (Fransa) fabrikasından geliyor.

Özellikle Avrupa dışında olmak üzere tüm dünyada satılmaya dönük olarak tasarlanan Latitude, Renault’nun uluslararası sedan gamının zirvesinde yer alıyor. Körfez ülkelerinin bazılarında geçmişte büyük başarılar elde eden Safrane modelinin adıyla da satışa sunulan Latitude, markayı üst orta sınıf sedan pazarında temsil edecek. Lansman sırasında merak edilen soruları da yanıtlayan Renault-Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Latitude ile D2 segmentinde yer alacak sedan eksiğinin giderildiğini, Laguna modelinin ise liftback şasi olarak üretimine ve satışına devam edileceğini söyledi. Modelin Türkiye’de sadece dizel motor seçenekleriyle yer alacağını belirten Aybar, Körfez ülkelerinde 2.0 litrelik benzinli bir versiyonun da satışa sunulduğunu açıkladı.

Antalya, Kemer ve Belek arasında belirlenen parkurda kullanma imkanı bulduğumuz Latitude, güçlü rakiplerinin bulunduğu D2 segmentinde rakiplerine göre daha zengin bir donanım listesi ve rekabetçi fiyat seçenekleriyle kendisine yer arayacak. Sınıfına getirdiği yeni teknolojilerle ve cömert boyutlarıyla öne çıkan Latitude, 253 mm ile segmentinin en geniş arka diz mesafesini sunuyor. 4897 mm uzunluğa (segmentinin en uzun aracı), 1832 mm genişliğe, 1483 mm yüksekliğe ve 2762 mm dingil mesafesine sahip araç, 477 dm³ bagaj hacmi ve 1460 mm’lik ön, 1446 mm’lik arka omuz mesafesiyle son derece geniş ve ferah bir iç mekan hacmini de beraberinde getiriyor.

Markanın diğer modellerinden çok daha farklı bir tasarıma sahip olan Latitude’un önünde, bi-xenon virajda yönlendirilebilen farlar krom ızgarayı çevreliyor ve araca heybetli bir görünüş kazandırıyor. Farların uzantısında devam eden omuz çizgisi kasayı ve bagajı çepeçevre sararak şık ve gösterişli bir siluet oluşturuyor. Kaslı çamurluklar ve uzun kaput aracın üst gam karakterini güçlendiriyor.

Otomobilin modern tarzı, klasik aydınlatmaya ilaveten LED kullanımı ile arka stopların ışıklı imzasında kendini gösteriyor. Elektrikli panoramik açılır cam tavan geniş bir aydınlık açıklığı sunuyor ve ön cam ile arka camın kesintisiz uzantısında tamamen parlak siyah bir tavan yüzeyi oluşturuyor. Camlı yan yüzeyleri çerçeveleyen kromlu büyük kemer aracın şıklığını vurguluyor.

Aracın içinde, kaliteli malzemeler ve başarılı işçiliğin yanı sıra iç mekân genişliği ve donanım zenginliği göze çarpıyor. Kaliteli malzemeler ve üst kısmın yatay kavislerinin vurguladığı dengeli hatlar ve geniş orta konsolun düşey uzantısı göze çarpıyor. Sürüş ve araç içinde yaşam için gerekli kumandalar hemen el altında bulunuyorlar. Direksiyon simidi etrafında ve konsol üzerinde yoğunlaşıyorlar.Versiyonlara göre, soft dokunuşlu malzemelerin ve kapı kolları, vites kolu topuzu gibi çok sayıda krom aksamın veya açık renkli deri döşemenin varlığı dikkat çekiyor.

Donanım düzeylerine bağlı olarak farklı ve çeşitli ambiyanslar elde etmek için dekor unsurlarına özel bir dikkat gösterilmiş. Bu sayede müşteriler rahatlığa dönük açık renk, şık bir ambiyans ile daha koyu renkli dinamik bir ambiyans arasında  seçim yapabilecekler.

Araç içindeki rahatlık özenli bir akustik ile arttırılıyor. Tasarım, kapıların sızdırmazlık kalitesi fakat aynı zamanda saç parçaların boşlukları içine dolgu malzemesi yerleştirilmesi ve monoblok göğüs, ses yalıtımlı  kabin içindeki gürültü düzeyinin azaltılmasını sağlıyor.

Latitude’un donanım listesinde öne çıkanlar arasında havayı temizleyen ve rahatlatıcı iyonizör sistem, 2 farklı seçeneği ile araç içi parfüm özelliği, hem öndeki hem arkadaki yolcuların bağımsız olarak sıcak ve soğuk hava ayarı yapabilmelerini sağlayan 3 bölgeli elektronik klima, 4 modlu masajlı sürücü koltuğu sayılabilir. Bu özel donanımların yanında Renault’nın prestijli modelinde Carminat TomTom® Navigasyon, 3D Sound by Arkamys ve Bose müzik ve ses sistemleri, Bluetooth ve USB bağlantısı, geri göriş kameralı ön ve arka park sensörü, bi-xenon farlar, Renault eller serbest kart sistemi ve  elektronik park freni de bulunuyor.

Renault Latitude’ün Bose ses sistemi 10 hoparlör ve Bose sinyal işleme fonksiyonu ile 6 kanallı balans ayarı içeren bir dijital amplifikatörden oluşuyor. Torpido paneline dahil edilmiş olan bir merkezi hoparlör yolcuların ister sağda otursunlar isterse solda otursunlar ayrıntılı bir sesten ve doğru şekilde konumlanmış bir merkezi akustikten yararlanmalarını  sağlıyor.

Bagajda yer alan 23 cm’lik bir hoparlör, sürücüye ve yolculara derin ve gerçekçi sesleri aktarmak için iç mekanın tamamında alçak frekansların (bas) çoğaltılmasını sağlıyor.

Sürücü koltuğunun sırtlığı içine yerleştirilmiş 5 pnömatik tüp, 4 farklı masaj tipi sunuyor (sürekli veya rastgele ve düşük veya yoğun şiddetli).Havanın yumuşaklığı, sırt boyunca hassas ve senkronize hareketlerle birleşince,  bu koltuk gerek uzun yolculuklarda gerekse yoğun şehir trafiğinde, büyük bir sessizlik içinde konfor sağlıyor. Sol elin altındaki kumandalar  sürücünün masaj hava yastıklarını, belirlenmiş üç bölgeye göre (kürek kemikleri, sırtın ortası ve bel) şişme değerlerini arttırarak veya azaltarak aktive etmesini, mevcut 4 farklı masaj modu arasından kendisine en uygun olanı seçmesini ve koltuk ısıtmayı hizmete alıp almamasını sağlıyorlar.

Renault Latitude  üç bölgeli otomatik klima sistemi ile çift modlu iyonizör  ve çift parfüm difüzörlü bir hava kalitesi sistemi sunuyor. Sürücünün, öndeki yolcunun ve arkadaki yolcuların sıcaklıklarını bireysel olarak ayarlamalarını ve istedikleri havalandırma düzeyini kişiselleştirmelerini sağlıyor.

Çift modlu hava iyonizörünün yolcuların rahatlığına katkısı, iç mekânda bulunan hava içinde  doğal olarak bulunan bakteri ve alerji yapan madde yoğunluğunu önemli ölçüde azaltması olarak açıklanabilir. İyonizör seçilen çevrime göre değişken miktarlarda aktif hidrojen atomları ve negatif oksijen atomları üretiyor.

Negatif iyonlar canlandırıp rahatlatırken, havada doğal olarak var olan, fakat otomobil kabini gibi sınırlı mekanlarda çoğunlukla  fazla yüksek konsantrasyonlarda bulunan pozitif iyonlar stres ve yorgunluğa neden olurlar. İyonizör negatif iyonları çoğaltırken, pozitif iyonları ise nötralize eder. Renault Latitude’te iki farklı mod sunuluyor; Clean modu sağlıklı bir hava için, bakteriler, alerji yapan maddeler ve mikroplar gibi zararlı parçacıkları nötralize ederek, iç mekan havasını arındırıyor. Relax modu ise stres giderici ve rahatlatıcı, pozitif iyonlarla elektromanyetik dengeyi kuracak şekilde negatif iyonlar üreterek rahatlatıyor.

Sürücü ve yolcu aynı zamanda torpido paneline entegre ve araçla birlikte temin edilen iki seçenekle ve 3 farklı yoğunluk modu ile parfüm dağılımını da programlayabiliyorlar (parfümler  Blue Ocean ve Mango). Değiştirilebilen bu kartuşlar Renault yetkili satıcılarında satılıyor; Latitude müşterileri mevcut 4 koku arasından seçim yapabiliyorlar (Blue Ocean, Red Berries, Herbal Tea, Precious Flowers).

Dünyada 50’nin üzerinde ülkede satışa sunulan Renault Latitude, Renault-Nissan İttifakı’nın bilgi birikiminden kaynaklanan en yeni ürün. Çok sayıda testten geçirilen Latitude, ABS, Acil fren destek sistemi, EBD, ESP, ASR ,CSV, çift hazneli ön hava yastıkları, yan ve perde hava yastıkları, hız sabitleyici- sınırlayıcı, herbir yolcu için 3 noktalı, ön gergili ve güç limitörlü emniyet kemerleri ve  bi-xenon viraj farları gibi ileri teknolojili donanımlar sunuyor.

Latitude, Türkiye’de iki farklı dizel motor ve iki şanzıman seçeneğiyle satışa sunulacak.  Performanslı ve sessiz motorlar 110 bg dCi ve 175 bg dCi iki farklı güç kademesinde sunuluyor. Bu motorlar 1750 d/d ve 2000 d/d’de sırasıyla 240 ve 380 Nm azami tork sunuyorlar. Tutumlu manuel şanzımanlı 110 bg versiyonu karma parkurda 129 g/km CO2 emisyon değeri sergiliyor. Otomatik versiyonunda (AJ0), esnek ve performanslı dCi 175bg sadece 6,5 litre/100 km tüketiyor (karma parkurda).

Renault Latitude’te sürüş hassasiyeti ile genel kabul gören Renault Laguna’nın ön takımı kullanılıyor. Bu yeni modelde McPherson tipi dörtgen alt salıncaklı ve 21,5 mm çaplı viraj demirli bir dingil takımı mevcut. Nissan tarafından geliştirilen çok salıncaklı arka dingil, seyir halinde dikkat çekici bir konfor ve etkinlik sunmak üzere seçilmiş. Bu teknoloji yolun engebelerini mükemmel şekilde süzüyor ve üst düzey titreşim yalıtımı sağlıyor.

Önde 16 mm/100DaN ve arkada 19 mm/100DaN  süspansiyon esnekliği ile  geliştirilmiş olan amortisör sistemi, Renault Latitude’ün düşey hareketlerinin tam anlamıyla kontrol altında tutulmasını ve bir yandan konfor korunurken, kasa süspansiyon sertliğinin optimize edilmesini sağlıyor.

Renault Latitude güç ve dayanıklılık yönünden maksimum etkinlik sunan geniş boyutlandırılmış bir fren sistemine sahip. Arkada 300 mm çaplı  hava kanalcıklı fren diskleri  ile araç ardı ardına tekrarlanan 100 – 0 km/h frenlemelerde 41,6 m’lik bir durma mesafesi  sergiliyor. Elektronik fren dağıtım sistemi ABS,  acil fren destek sistemi ve otomatik yanan flaşörler, virajda kayma kontrol fonksiyonlu (CSV) ESP (Electronic Stability Control), hız sabitleyici-sınırlayıcı ,Adaptatif ve virajda yönlendirmeli çift-xenon farlar, adaptatif sürücü ve yolcu hava yastıkları, çift hazneli göğüs-basen 2 hava yan yastığı  (çift yan darbe sensörlü) ve 2 perde hava yastığı, bütün koltuklarda 3 noktalı aktif ön gergili ve güç limitörlü emniyet kemerleri, sürücü/yolcu için sesli emniyet kemeri takılı değil uyarısı ve arkadaki üç koltukta emniyet kemeri uyarı ışığı, arka yan koltuklarda 2 adet 3 noktalı Isofix  bağlantı sistemi aracı güvenli kılan etkenler arasında.

Motor seçenekleri ve donanım seviyelerine göre 2 farklı lastik boyutu mevcut: 215/55 R16, 225/50 R17.

Renault Latitude’ün hassas hidrolik direksiyonu, küçültülmüş direksiyon oranı ve sertleştirilmiş direksiyon kolonu ile daha fazla sürüş keyfi sunuyor. 1/16 indirgeme oranı ile (yani 16°  direksiyon simidi çevrilme açısı için 1° tekerlek dönüş açısı), manevralar kolaylaştırılmış olup, otomobil daha canlı ve atak bir sürüş özelliği gösteriyor. Arttırılan sertlik ve azaltılan boşluklar  direksiyon simidi ile fiili yönlenme arasındaki cevap süresini azaltarak yol ile daha direkt ve hassas bir temas sağlıyor. Asfalt bozukluklarının süzülmesi konusunda buna bağlı olarak özel çalışma yapılmış.

Renault’nun üst gam modellerinin tamamında olduğu  gibi  Latitude de  150 bin km veya 3 yıl üretici garantisinden ve 12 yıllık paslanmama garantisinden yararlanıyor.

Renault Latitude 1.6 litre dCİ 110 bg, Expression donanım paketiyle 54 bin 100 TL, Privilege donanım paketiyle ise 57 bin 600 TL fiaytalra satışa sunulacak. Modelin 2.0 litre dCİ 170 bg versiyonu ise Expression donanım paketinde 64 bin 600 TL, Privilege donanım paketinde 78 bin 650 TL ve en üst seviye olan Executive donanım paketinde 85 bin 650 Tl satış fiyatına sahip olacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı