Buradasınız
Home > Güncel > Latitude Moskova’da Görücüye Çıktı

Latitude Moskova’da Görücüye Çıktı

Renault Latitude

Moskova Fuarı’nda, Renault prestijli, orta üst sınıf sedanı olan Latitude’ü dünya prömiyerinde vitrine çıkarıyor. Renault, elektrikli otomobil konsepti  Fluence Z.E. Concept’i de tanıtıyor.

Segment üstü dış boyutlarıyla (4,888 m uzunluk, 1,832 m genişlik ve 1,495 m yükseklik), Latitude büyük sedanlar sınıfında yer alıyor. Otomobil bagajın 477 litrelik bagaj hacmiyle sınıfının üstünde yükleme sağlıyor (ve şişirme kiti ile 511’e kadar)  ile sınıfının en üst seviyesinde yükleme hacmi sağlıyor.

Etkin ve dayanıklı fren sistemi, standart ABS/EBD ile aktif güvenlikte olduğu kadar, aktif ön gergili-güç limitörlü emniyet kemerleri ve sayıları 6’ya varan  hava yastıkları ile tüm yolcular için Renault kurallarına göre yaşam hücresi gibi tasarlanmış bir iç mekanla pasif güvenlik sağlanıyor. Doğrudan Renault Laguna’dan esinlenen Renault Latitude iki bölümlü iki basınçlı yan darbe sensörlü göğüs/basen hava yastığı sisteminden yararlanıyor.

Renault Latitude, Güney Kore’de Renault-Samsung-Motor’un Busan fabrikasında üretiliyor. ISO 14 001 belgeli bu tesis çevreye saygılı. Fabrika üst sınıf araçların üretiminde büyük bilgi birikimine sahip.  Halen, Renault Latitude’ün dışında, fabrikada aynı zamanda Renault-Samsung-Motors’un SM3, SM5, SM7, QM5 modelleri ve Renault Koléos üretiliyor.

Moskova Fuarı’nda dünya prömiyerinde tanıtılacak olan model 2010 Eylül sonundan itibaren sırasıyla Fas ve Cezayir, Ukrayna, Rusya ve Afrika’da ticarileşecek. Avrupa versiyonu ise Paris Otomobil Fuarı’nın yeniliklerinden biri olacak. Renault Latitude Ekim 2010’da gerçekleştirilecek İstanbul Autoshow’da ilk kez Türk tüketiciyle buluşacak ve 2011 Şubat ayı başında ticarileştirilecek. Latitude modelinde 4 benzinli ve 8 dizel motor seçeneği bulunacak ancak hangi versiyonların ülkemizde satışa sunulacağı kesinleşmiş değil.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı